Rozdział 7a -  Szczegółowe przeznaczenie i warunki udzielania wsparcia na zindywidualizowane usługi doradcze w formie opieki mentorskiej dla kobiet planujących rozpoczęcie albo rozwój prowadzonej działalności gospodarczej - Udzielanie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.981 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 lipca 2015 r.

Rozdział  7a

 Szczegółowe przeznaczenie i warunki udzielania wsparcia na zindywidualizowane usługi doradcze w formie opieki mentorskiej dla kobiet planujących rozpoczęcie albo rozwój prowadzonej działalności gospodarczej

§  26a.
1.
Agencja może udzielić podmiotowi działającemu na rzecz rozwoju gospodarczego lub podmiotowi działającemu na rzecz innowacyjności, spełniającemu warunki określone w ust. 2, wsparcia z przeznaczeniem na świadczenie zindywidualizowanych usług doradczych w formie opieki mentorskiej dla kobiet w zakresie rozpoczęcia albo rozwoju prowadzonej działalności gospodarczej, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz:
1)
prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie dłużej niż 36 miesięcy od dnia wystawienia pierwszej faktury sprzedaży produktu lub usługi albo
2)
zamierzają rozpocząć własną działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

- zwanego dalej "wsparciem na usługi mentorskie dla kobiet".

2.
Wsparcie na usługi mentorskie dla kobiet może być udzielone podmiotowi działającemu na rzecz rozwoju gospodarczego lub innowacyjności, który spełnia łącznie następujące warunki:
1)
ma osobowość prawną;
2)
ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
nie będzie prowadził w okresie realizacji projektu działalności gospodarczej w zakresie świadczonych usług, o których mowa w ust. 1, chyba że taka działalność jest finansowana ze środków publicznych;
4)
ma do dyspozycji osoby posiadające kwalifikacje niezbędne do świadczenia zindywidualizowanej usługi doradczej w formie opieki mentorskiej przez osoby, które posiadają doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej nieprzerwanie przez co najmniej 6 lat;
5)
posiada niezbędny potencjał techniczny i organizacyjny do realizacji projektu;
6)
posiada doświadczenie w zakresie realizacji projektów i usług na rzecz mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności na rzecz przedsiębiorczości kobiet;
7)
nieodpłatnie będzie świadczył zindywidualizowane usługi doradcze w formie opieki mentorskiej dla kobiet, o których mowa w ust. 1.
3.
Zindywidualizowana usługa doradcza w formie opieki mentorskiej obejmuje nieodpłatne i indywidualne usługi doradcze świadczone na rzecz uczestniczek projektu niezbędne do przygotowania strategii rozwoju prowadzonej działalności gospodarczej lub, w przypadku osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą, do przygotowania biznesplanu.
§  26b.
1.
Wydatkami kwalifikowalnymi w ramach wsparcia na usługi mentorskie dla kobiet są wydatki na:
1)
pokrycie kosztów realizacji zindywidualizowanej usługi doradczej w formie opieki mentorskiej na rzecz kobiet, o których mowa w § 26a ust. 1, wyliczanej na podstawie stawki godzinowej określonej w umowie o udzielenie wsparcia zawartej z uczestnikiem projektu;
2)
pokrycie kosztów ogólnych, związanych ze współfinansowaniem projektu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w szczególności kosztów:
a)
promocji projektu,
b)
zarządzania i obsługi projektu;
3)
adaptację pomieszczeń na potrzeby organizacji pokoju zabaw dla dzieci do lat 5, nad którymi opiekę sprawuje kobieta korzystająca z usługi, o której mowa w § 26a ust. 1;
4)
pokrycie kosztów zapewnienia opieki nad dziećmi lub podopiecznymi uczestniczek, w wieku do lat 5, na czas realizacji usługi doradczej.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4, są kwalifikowalne do wysokości określonej w ogłoszeniu o konkursie, o którym mowa w § 35, jednakże nieprzekraczającej łącznie 10% wartości całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu.
3.
Do wydatków kwalifikowalnych w ramach wsparcia na usługi mentorskie dla kobiet nie zalicza się wydatków poniesionych:
1)
do dnia zawarcia umowy o udzielenie wsparcia lub po dniu zawarcia tej umowy, lecz odnoszących się do kosztów powstałych do dnia jej zawarcia;
2)
w wysokości niewspółmiernej do zrealizowanych zadań i osiągniętych rezultatów projektu objętego wsparciem.
4.
Wydatki kwalifikowalne, o których mowa w ust. 1, mogą być ponoszone wyłącznie przez podmioty otrzymujące wsparcie na usługi mentorskie dla kobiet.
§  26c.
1.
Wielkość wsparcia na usługi mentorskie dla kobiet nie może przekroczyć kwoty 500 000 złotych dla jednego podmiotu objętego wsparciem i wynosi do 100% wydatków kwalifikowalnych, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Jeżeli wsparcie na usługi mentorskie dla kobiet dotyczy usług świadczonych przez podmiot otrzymujący wsparcie w ramach działalności gospodarczej, różnica pomiędzy otrzymaną kwotą wsparcia a sumą pomocy de minimis udzielonej przedsiębiorcom stanowi wartość pomocy de minimis dla tego podmiotu.
3.
Podstawą wyliczenia wielkości pomocy de minimis dla przedsiębiorcy w ramach wsparcia na usługi mentorskie dla kobiet są wydatki bezpośrednio związane ze świadczeniem usług doradczych, o których mowa w § 26b ust. 1 pkt 1, dla tego przedsiębiorcy.
4.
Zaświadczenie o pomocy de minimis udzielonej przedsiębiorcy w ramach wsparcia na usługi mentorskie dla kobiet wydaje temu przedsiębiorcy podmiot otrzymujący wsparcie.