§ 8. - Udzielanie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie ośrodków innowacyjności w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.21.116

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2014 r.
§  8.
1.
Pomoc publiczna i pomoc de minimis udzielona przedsiębiorcy przez ośrodek innowacyjności stanowi różnicę pomiędzy odpłatnością za korzystanie z usług na warunkach rynkowych a faktycznie poniesioną płatnością przez przedsiębiorcę, przy czym pomoc publiczna nie może przekroczyć maksymalnej dopuszczalnej intensywności, o której mowa w § 10 ust. 3 i w § 11 ust. 3-6, a pomoc de minimis nie może przekroczyć kwoty, o której mowa w § 12 ust. 3.
2.
Zaświadczenie o pomocy de minimis udzielonej przedsiębiorcom prowadzącym działalność badawczą, rozwojową lub innowacyjną wydaje ośrodek innowacyjności.
3.
Ośrodek innowacyjności udzielający przedsiębiorcy pomocy publicznej informuje każdorazowo przedsiębiorcę o nadanym przez Komisję Europejską numerze referencyjnym programu pomocowego.
4.
Pomoc publiczna, z wyjątkiem pomocy de minimis w zakresie prowadzenia działalności, o której mowa w § 3 ust. 3, może być udzielona mikroprzedsiębiorcy, małemu lub średniemu przedsiębiorcy, jeżeli złożył wniosek o udzielenie pomocy przed dniem rozpoczęcia przedsięwzięcia, na które ma być udzielona pomoc.
5.
Pomoc publiczna, z wyjątkiem pomocy de minimis w zakresie prowadzenia działalności, o której mowa w § 3 ust. 3, może być udzielona dużemu przedsiębiorcy, jeżeli złożył wniosek o udzielenie pomocy przed dniem rozpoczęcia przedsięwzięcia, na które ma być udzielona pomoc, w którym wykazał wystąpienie efektu zachęty w rozumieniu art. 8 ust. 3 lit. a-d rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych) (Dz. Urz. UE L 214 z 09.08.2008, str. 3), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 800/2008".
6.
Wykazanie efektu zachęty, o którym mowa w ust. 5, następuje przez analizę porównawczą sporządzoną przez przedsiębiorcę, wskazującą na możliwość wystąpienia co najmniej jednej z następujących okoliczności, w porównaniu do sytuacji, jaka miałaby miejsce przy braku udzielenia pomocy:
1)
znaczące zwiększenie rozmiarów przedsięwzięcia;
2)
znaczące zwiększenie zasięgu przedsięwzięcia;
3)
znaczące przyspieszenie zakończenia przedsięwzięcia;
4)
znaczące zwiększenie całkowitej kwoty wydanej przez przedsiębiorcę na przedsięwzięcie.
7.
Ośrodek innowacyjności przed przyznaniem pomocy publicznej dużemu przedsiębiorcy sprawdza spełnienie warunków wykazania efektu zachęty, o którym mowa w ust. 6.