Rozdział 2 - Szczegółowe przeznaczenie i warunki udzielania pomocy finansowej - Udzielanie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.207.2115

Akt utracił moc
Wersja od: 13 września 2006 r.

Rozdział  2

Szczegółowe przeznaczenie i warunki udzielania pomocy finansowej

§  6.
1.
Pomoc finansowa jest przeznaczona na finansowanie kosztów szkoleń mających na celu rozwój przedsiębiorstw poprzez podniesienie lub nabycie nowych kwalifikacji i umiejętności ogólnych lub zawodowych przez przedsiębiorców lub ich pracowników.
2.
Uczestnikami szkoleń, o których mowa w ust. 1, są:
1)
przedsiębiorcy mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
pracownicy przedsiębiorców, o których mowa w pkt 1.
3.
Pomoc finansowa nie może być udzielona na finansowanie szkoleń, których uczestnikami są przedsiębiorcy lub pracownicy sektora górnictwa węgla w rozumieniu rozporządzenia 1407/2002 z dnia 23 lipca 2002 r. w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego (Dz. Urz. WE L 205/2001 z 2.08.2002).
4.
Zapłata dokonywana organizatorowi szkolenia może być przeznaczona na finansowanie kosztów szkoleń mających na celu propagowanie i popularyzację kształcenia kadr i rozwoju zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach.
5.
Uczestnikami szkoleń, o których mowa w ust. 4, z zastrzeżeniem ust. 3, są osoby, o których mowa w ust. 2, a ponadto:
1)
osoby delegowane przez jednostki samorządu terytorialnego;
2)
osoby delegowane przez organizacje pracodawców, organizacje przedsiębiorców i związki zawodowe;
3)
pracownicy instytucji szkoleniowych w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001) lub przedsiębiorcy prowadzący takie instytucje;
4) 11
 personel podmiotów, o których mowa w § 19a ust. 2.
6.
Uczestnikami szkoleń z zakresu wykrywania i profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy są:
1)
lekarze, pielęgniarki i położne podstawowej opieki zdrowotnej;
2)
lekarze specjaliści, związani z populacyjnymi badaniami skryningowymi raka piersi i raka szyjki macicy (ginekolodzy, onkolodzy, chirurdzy, patolodzy i radiolodzy);
3)
średni personel medyczny związany z populacyjnymi badaniami skryningowymi raka piersi i raka szyjki macicy (cytotechnicy, technicy-radiolodzy, pielęgniarki i położne);
4)
personel techniczny związany z populacyjnymi badaniami skryningowymi raka piersi i raka szyjki macicy (fizycy medyczni).
7. 12
 Osoby zatrudnionej u Ostatecznego Odbiorcy (beneficjenta), organizatora szkolenia lub podwykonawcy nie uważa się za uczestnika szkolenia w rozumieniu niniejszego rozporządzenia, nawet jeśli bierze ona udział w tym szkoleniu.
§  7.
1. 13
 Pomocą finansową są objęte szkolenia organizowane w formie:
1)
kursu;
2)
kursu zawodowego;
3)
seminarium;
4)
praktyki zawodowej;
5)
studiów podyplomowych;
6)
staży w jednostce naukowej.
2.
Szkolenie w formie kursu powinno obejmować powyżej 5 godzin lekcyjnych i odbywać się dla grup szkoleniowych liczących od 10 do 30 uczestników.
3.
Szkolenie w formie studiów podyplomowych powinno obejmować powyżej 150 godzin lekcyjnych i odbywać się dla grup szkoleniowych liczących od 20 do 40 uczestników.
3a. 14
 Przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się do szkoleń z wykorzystaniem mediów elektronicznych.
4. 15
 Agencja na wniosek Instytutu, Ostatecznego Odbiorcy (beneficjenta) lub organizatora szkolenia może wyrazić zgodę na objęcie pomocą finansową szkolenia niespełniającego wymagań, o których mowa w ust. 2 i 3. Zgoda taka jest udzielana na piśmie przed dniem rozpoczęcia realizacji takiego szkolenia.
5. 16
 Szkolenie objęte pomocą finansową powinno odbywać się w całości na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem szkoleń prowadzonych przez organizatora szkolenia, które mogą odbywać się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
6. 17
 Szkolenie z wykorzystaniem mediów elektronicznych w rozumieniu niniejszego rozporządzenia oznacza wszelkie usługi szkoleniowe, świadczone za wynagrodzeniem, na indywidualne zamówienie otrzymującego usługę, za pomocą wyposażenia elektronicznego i przez media elektroniczne.
§  8. 18
 
1. 19
 Ostateczny Odbiorca (beneficjent) lub Instytut zawiera umowę szkoleniową z przedsiębiorcą uczestniczącym w szkoleniu lub delegującym pracowników na to szkolenie.
2. 20
 Instytut, Ostateczny Odbiorca (beneficjent) lub organizator szkolenia wydaje uczestnikom zaświadczenie o ukończeniu szkolenia lub zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu.
3. 21
 Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia jest wydawane po spełnieniu przez uczestnika wymagań określonych odrębnymi przepisami oraz przepisami wewnętrznymi Instytutu, Ostatecznego Odbiorcy (beneficjenta), organizatora szkolenia lub podwykonawcy, w szczególności przepisami dotyczącymi egzaminów i obrony pracy przygotowywanej przez uczestnika szkolenia.
4.
Zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu potwierdza, w przypadku kursu lub studiów podyplomowych - obecność uczestnika na szkoleniu, w czasie co najmniej 80 % godzin lekcyjnych objętych szkoleniem, a w przypadku stażu - obecność uczestnika w jednostce naukowej, w której odbywał staż, przez co najmniej 80 % czasu określonego planem stażu.
5.
Umowa szkoleniowa, o której mowa w ust. 1 pkt 1, zawiera w szczególności:
1)
miejsce szkolenia;
2)
czas trwania szkolenia;
3)
program szkolenia;
4)
liczbę uczestników szkolenia, w tym liczbę pracowników w gorszym położeniu;
5)
koszt szkolenia w przeliczeniu na jednego uczestnika;
6)
wielkość wkładu własnego przedsiębiorcy, o którym mowa w § 12 ust. 5, w przeliczeniu na jednego pracownika;
7)
wielkość wkładu własnego przedsiębiorcy ogółem;
8)
obowiązki obu stron umowy związane z informacją i sprawozdawczością dotyczącą pomocy publicznej udzielonej przedsiębiorcy.
§  9. 22
 
1.
Instytut, Ostateczny Odbiorca (beneficjent) lub organizator szkolenia może zlecić podwykonawcy wykonanie części działań w ramach realizowanego projektu.
2.
Podwykonawca nie może zlecić innemu podmiotowi działań w zakresie opracowania materiałów szkoleniowych, prowadzenia szkoleń lub udzielania doradztwa bezpośrednio związanego ze szkoleniem.
3.
Podwykonawcą w zakresie działań, o których mowa w ust. 2, może być wyłącznie podmiot działający na rzecz zatrudnienia lub rozwoju zasobów ludzkich.
§  10. 23
 
1.
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia pomocą finansową poniesionymi przez Instytut lub Ostatecznego Odbiorcę (beneficjenta) są:
1) 24
 następujące wydatki poniesione w związku z wykonywaniem zadań bezpośrednio związanych z realizacją szkolenia:
a)
wynagrodzenia personelu prowadzącego szkolenie oraz personelu świadczącego doradztwo bezpośrednio związane ze szkoleniem, wraz ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oraz wypłatami wynikającymi z regulaminów wewnętrznych, podlegającymi opodatkowaniu,
b)
wynagrodzenia personelu wykonującego zadania związane z obsługą administracyjno-biurową szkolenia oraz tłumaczeniami, wraz ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oraz wypłatami wynikającymi z regulaminów wewnętrznych, podlegającymi opodatkowaniu,
c)
wynagrodzenia, wraz ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oraz wypłatami wynikającymi z regulaminów wewnętrznych, podlegającymi opodatkowaniu, personelu zarządzającego organizacją szkolenia, wykonującego obsługę prawną, prowadzącego księgowość oraz przygotowującego wnioski o płatność, wykonującego zadania związane ze sprawozdawczością, zadania związane z informacją i promocją szkoleń oraz badaniami, analizami i ekspertyzami, w tym związanymi z oceną potrzeb szkoleniowych uczestników szkolenia, z oceną efektywności szkolenia, będących uzupełnieniem i aktualizacją diagnozy, o której mowa w § 15 ust. 2 pkt 1 lit. a,
d)
wydatki na pokrycie kosztów netto podróży, zakwaterowania i wyżywienia osób prowadzących szkolenie, osób świadczących doradztwo bezpośrednio związane ze szkoleniem oraz osób wykonujących obowiązki związane z obsługą administracyjno-biurową szkolenia oraz tłumaczeniami,
e)
wydatki na pokrycie kosztów netto podróży, zakwaterowania i wyżywienia osób zarządzających organizacją szkolenia, przygotowujących wnioski o płatność, wykonujących zadania związane ze sprawozdawczością, zadania związane z informacją i promocją szkoleń oraz badaniami, analizami i ekspertyzami, w tym związanymi z oceną potrzeb szkoleniowych uczestników szkolenia, z oceną efektywności szkolenia, będących uzupełnieniem i aktualizacją diagnozy, o której mowa w § 15 ust. 2 pkt 1 lit. a;
2)
wydatki dotyczące uczestników szkoleń, w tym:
a)
wydatki na pokrycie kosztów netto podróży uczestników szkolenia,
b)
wydatki na pokrycie kosztów netto zakwaterowania i wyżywienia uczestników szkolenia;
3)
inne wydatki, w tym na:
a)
pokrycie kosztów netto:
najmu pomieszczeń związanych bezpośrednio z realizacją szkolenia oraz pomieszczeń biurowych wykorzystywanych na potrzeby obsługi szkolenia, o ile Instytut, Ostateczny Odbiorca (beneficjent) jest bezpośrednim najemcą pomieszczeń,
najmu sprzętu w liczbie i w okresie niezbędnym do przeprowadzenia szkolenia, o ile Instytut, Ostateczny Odbiorca (beneficjent) jest bezpośrednim najemcą sprzętu, a najmowany sprzęt nie jest zakupiony w ramach pomocy uzyskanej ze środków publicznych w okresie siedmiu lat przed rozpoczęciem realizacji szkolenia,
b)
pokrycie kosztów netto materiałów szkoleniowych,
c)
pokrycie innych wydatków bieżących netto, w szczególności wydatków na zakup towarów i usług administracyjno-biurowych bezpośrednio związanych z realizacją szkolenia - do wysokości nieprzekraczającej 15 % wartości projektu,
d)
amortyzację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowiących własność Instytutu lub Ostatecznego Odbiorcy (beneficjenta), z wyłączeniem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zakupionych wcześniej w ramach pomocy uzyskanej ze środków publicznych - w zakresie, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby szkolenia po zawarciu umowy o dofinansowanie projektu, o której mowa w § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 października 2004 r. w sprawie trybu składania i wzoru wniosku o dofinansowanie realizacji projektu oraz wzoru umowy o dofinansowanie projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 (Dz. U. Nr 234, poz. 2348 oraz z 2005 r. Nr 124, poz. 1036),
e)
spłatę rat leasingowych za leasing środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do przeprowadzenia szkolenia, pod warunkiem że:
-
Ostateczny Odbiorca (beneficjent) lub Instytut jest bezpośrednio leasingobiorcą,
-
kontrakt leasingowy nie przewiduje opcji kupna przedmiotu,
-
kontrakt leasingowy trwa nie krócej niż okres amortyzacji aktywu, którego dotyczy kontrakt,
-
są udokumentowane fakturą z potwierdzonym odbiorem przedmiotu leasingu lub dowodem zapłaty,
-
są ponoszone proporcjonalnie do okresu trwania szkolenia, podczas którego używany był przedmiot leasingu,
-
nie przekroczą wartości rynkowej przedmiotu będącego przedmiotem leasingu,
-
Ostateczny Odbiorca (beneficjent) lub Instytut jest w stanie wykazać, że leasing był najbardziej efektywną pod względem kosztów metodą pozyskania wyposażenia,
-
nie dotyczą kosztów związanych z umową leasingu, w szczególności: podatku, marży leasingodawcy, kosztów spłaty odsetek, kosztów ogólnych oraz opłat związanych z ubezpieczeniem,
f)
pokrycie kosztów netto:
-
zakupu usług szkoleniowych i doradztwa bezpośrednio związanego ze szkoleniem,
-
zakupu usług związanych z tłumaczeniami,
-
zakupu usług prawnych związanych z realizacją projektu,
-
zakupu usług księgowych związanych z realizacją projektu,
-
zakupu usług w zakresie badań, analiz i ekspertyz, w tym związanych z oceną potrzeb szkoleniowych uczestników szkolenia oraz z oceną efektywności szkolenia, w zakresie wynikającym z realizacji projektu i będących uzupełnieniem i aktualizacją diagnozy, o której mowa w § 15 ust. 2 pkt 1 lit. a, do wysokości nieprzekraczającej 5 % wartości projektu,
-
zakupu towarów i usług w zakresie działań promocyjnych i informacyjnych, które w przypadku Instytutu i Ostatecznego Odbiorcy (beneficjenta) mogą być związane wyłącznie z rekrutacją uczestników szkolenia oraz informowaniem społeczeństwa o celach i wynikach szkolenia oraz o wkładzie Europejskiego Funduszu Społecznego do wysokości nieprzekraczającej 10 % wartości projektu,
-
zakupu usług audytorskich bezpośrednio związanych ze szkoleniem, o ile umowa o dofinansowanie projektu nakłada na Instytut lub Ostatecznego Odbiorcę (beneficjenta) obowiązek przeprowadzenia takiego audytu,
- 25
 zakupu usług związanych z zarządzaniem organizacją szkolenia, przygotowaniem wniosków o płatność, wykonywaniem zadań związanych ze sprawozdawczością,
g)
pokrycie kosztów ustanowienia zabezpieczenia prawidłowej realizacji projektu,
h)
pokrycie kosztów opłat notarialnych wynikających bezpośrednio z realizacji projektu i z przepisów odrębnych,
i)
pokrycie kosztów netto opłat z tytułu egzaminów zewnętrznych związanych ze szkoleniem z wyjątkiem egzaminów poprawkowych;
4)
wydatki na pokrycie podatku od towarów i usług, zapłaconego w związku z wydatkami, o których mowa w pkt 1 lit. a i b oraz lit. d, pkt 2, pkt 3 lit. a-e, lit. f tiret pierwsze i drugie oraz lit. i, a także w ust. 2, przez Instytut lub Ostatecznego Odbiorcę (beneficjenta), jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami odpowiednio Instytutowi, Ostatecznemu Odbiorcy (beneficjentowi) nie przysługuje prawo zwrotu lub odliczenia tego podatku;
5)
wydatki na pokrycie podatku od towarów i usług, zapłaconego w związku z wydatkami niewymienionymi w pkt 4, przez Instytut lub Ostatecznego Odbiorcę (beneficjenta), jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami odpowiednio Instytutowi, Ostatecznemu Odbiorcy (beneficjentowi) nie przysługuje prawo zwrotu lub odliczenia tego podatku.
2.
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia pomocą finansową poniesionymi przez przedsiębiorców uczestniczących w szkoleniu lub delegujących pracowników na szkolenie są wydatki z tytułu wynagrodzeń uczestników szkolenia będących przedsiębiorcami uczestniczącymi w szkoleniu lub pracownikami delegowanymi na to szkolenie, obliczone jak za czas urlopu, wraz ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne - do wysokości nieprzekraczającej wkładu własnego przedsiębiorcy, o którym mowa w § 12 ust. 5; wydatki te mogą dotyczyć tylko czasu faktycznego uczestnictwa w szkoleniu, nie mogą natomiast obejmować czasu uczestnictwa w szkoleniu, które odbywa się w czasie wolnym od pracy lub podczas którego wytwarzane są produkty lub usługi.
3. 26
 W przypadku organizatora szkolenia pomoc finansowa może być przeznaczona na pokrycie wydatków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a i b oraz lit. d, pkt 2, pkt 3 lit. a-e oraz lit. f tiret pierwsze i drugie oraz lit. i, pkt 4, a także w ust. 2, oraz zapłatę za usługi, z której organizator pokryje w szczególności wydatki wymienione w ust. 1 pkt 1 lit. c i e, pkt 3 lit. f tiret trzecie-tiret ósme, lit. g i lit. h oraz pkt 5, wydatki związane z przygotowaniem programów szkoleniowych oraz wynagrodzenia osób wykonujących zadania związane z propagowaniem i popularyzacją kształcenia kadr i rozwoju zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach.
4.
Wartość projektu należy rozumieć jako sumę wydatków, o których mowa w ust. 1 i 2, kwalifikujących się do objęcia pomocą finansową w ramach projektu.
5.
Za wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą finansową nie uważa się wydatków poniesionych do dnia zawarcia umowy o dofinansowanie projektu ani wydatków poniesionych po dniu zawarcia tej umowy, lecz odnoszących się do kosztów powstałych do dnia jej zawarcia.
6. 27
 Ograniczeń procentowych wydatków i kosztów, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. c i lit. f tiret piąte i szóste, nie stosuje się do organizatorów szkolenia.
7.
Wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą finansową obliczone zgodnie z ust. 1, 2 i 5 w dniu złożenia wniosku nie mogą być niższe niż równowartość w złotych 15.000 euro obliczona według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z dnia ogłoszenia konkursu.
8. 28
 Poniesione wydatki, o których mowa w ust. 1, powinny być udokumentowane odpowiednimi dowodami księgowymi, w szczególności fakturami i dowodami zapłaty; wydatki, o których mowa w ust. 2, powinny być udokumentowane oświadczeniami przedsiębiorców uczestniczących w szkoleniach lub delegujących pracowników na szkolenie.
9. 29
 Dowody księgowe i oświadczenia, o których mowa w ust. 8, powinny w sposób jednoznaczny potwierdzać związek między organizowanym szkoleniem i poniesionym wydatkiem.
10. 30
 (uchylony).
11.
Wydatki kwalifikowalne, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być ponoszone również przez podmiot działający w partnerstwie.
§  11.
1.
Wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą finansową dzielą się na:
1) 31
 wydatki, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 1 lit. a, b i d, pkt 2, pkt 3 lit. a-e i lit. f tiret pierwsze i drugie oraz lit. i, pkt 4 oraz w ust. 2 - zwane dalej "wydatkami objętymi regułami pomocy publicznej";
2)
wydatki, o których mowa w § 10 ust. 1, niewymienione w pkt 1, stanowiące koszty dodatkowe wynikające z realizacji projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, zwane dalej "wydatkami pozostałymi".
2.
Kwota pomocy finansowej jest liczona, jako suma kwoty pomocy finansowej z tytułu wydatków objętych regułami pomocy publicznej oraz kwoty pomocy finansowej z tytułu wydatków pozostałych.
3.
Wielkość pomocy finansowej z tytułu wydatków objętych regułami pomocy publicznej:
1)
oblicza się w sposób określony w § 12 - w odniesieniu do uczestników szkolenia będących przedsiębiorcami lub pracownikami przedsiębiorców;
2)
wynosi 100 % wydatków kwalifikujących się do objęcia pomocą finansową - w odniesieniu do uczestników szkolenia innych niż określeni w pkt 1.
4.
Wielkość pomocy finansowej z tytułu wydatków pozostałych wynosi 100 %.
5. 32
 W przypadku gdy Ostateczny Odbiorca (beneficjent) uzyska z tytułu szkolenia przychód ze środków publicznych lub niepublicznych inny niż pomoc finansowa, o której mowa w niniejszym rozporządzeniu, oraz inny niż wkład przedsiębiorcy uczestniczącego w szkoleniu lub delegującego pracowników na szkolenie określony w § 12 ust. 5, całkowite wydatki projektu ulegają pomniejszeniu o kwotę przychodu.
6. 33
 Łączna kwota pomocy publicznej z tytułu szkolenia uczestników będących pojedynczym przedsiębiorcą lub pracownikami jednego przedsiębiorcy w ramach jednej umowy o dofinansowanie projektu nie może przekroczyć równowartości w złotych 1.000.000 euro obliczonej według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z dnia udzielenia pomocy.
§  12.
1. 34
 Wielkość pomocy finansowej stanowiącej pomoc publiczną dla przedsiębiorców udzielanej na szkolenia wynosi:
1)
w przypadku szkoleń ogólnych w rozumieniu art. 2 lit. e rozporządzenia 68/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r.:
a)
do 80 % przypadających na mikroprzedsiębiorcę, małego lub średniego przedsiębiorcę wydatków objętych regułami pomocy publicznej,
b)
do 60 % przypadających na przedsiębiorcę innego niż określony w lit. a wydatków objętych regułami pomocy publicznej;
2)
w przypadku szkoleń specjalistycznych w rozumieniu art. 2 lit. d rozporządzenia 68/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r.:
a)
do 45 % przypadających na mikroprzedsiębiorcę, małego lub średniego przedsiębiorcę wydatków objętych regułami pomocy publicznej,
b)
do 35 % przypadających na przedsiębiorcę innego niż określony w lit. a wydatków objętych regułami pomocy publicznej.
2.
Wielkości pomocy określone w ust. 1 powiększa się o 10 punktów procentowych w przypadku pracowników w gorszym położeniu.
3.
W przypadku gdy:
1)
szkolenie zawiera elementy szkolenia specjalistycznego i ogólnego, których nie można rozdzielić celem wyliczenia wielkości pomocy publicznej, o której mowa w ust. 1, lub
2)
specjalistyczny lub ogólny charakter szkolenia nie może być ustalony

- przysługuje wielkość pomocy publicznej przewidziana dla szkoleń specjalistycznych określona w ust. 1 pkt 2. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

4.
Łączna kwota pomocy publicznej z tytułu szkolenia wszystkich uczestników nie może przekroczyć sumy wydatków kwalifikujących się do objęcia pomocą finansową objętych regułami pomocy publicznej.
5. 35
 Przedsiębiorca wnosi wkład własny w wysokości stanowiącej dopełnienie do 100 % wydatków objętych regułami pomocy publicznej wynikającej z określenia wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorców odpowiednio w ust. 1 i 2.
6.
Wkład własny przedsiębiorcy pochodzić może w szczególności ze środków zakładowego funduszu szkoleniowego, o którym mowa w art. 67-68 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z wyjątkiem szkoleń, o których mowa w art. 69 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
7.
Przez pracownika w gorszym położeniu rozumie się pracownika, który spełnia jeden z następujących warunków:
1)
do dnia zawarcia umowy szkoleniowej nie ukończył 25. roku życia oraz przed podjęciem zatrudnienia u pracodawcy delegującego go na szkolenie nie pozostawał w stosunku pracy i nie prowadził działalności gospodarczej;
2)
w dniu zawarcia umowy szkoleniowej był zatrudniony u pracodawcy delegującego go na szkolenie nie dłużej niż 6 miesięcy, a bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia u pracodawcy delegującego go na szkolenie był bezrobotny przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat;
3)
jest niepełnosprawny w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm. 36 );
4)
jest cudzoziemcem w rozumieniu art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy lub repatriantem w rozumieniu art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz. U. z 2004 r. Nr 53, poz. 532) i z tego tytułu wymaga szkolenia językowego lub zawodowego;
5)
w dniu zawarcia umowy szkoleniowej był zatrudniony u pracodawcy delegującego go na szkolenie nie dłużej niż 6 miesięcy, a bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia u tego pracodawcy przez okres co najmniej 3 lat nie był zatrudniony ani nie prowadził działalności gospodarczej;
6)
do dnia zawarcia umowy szkoleniowej ukończył 45. rok życia i posiada wykształcenie co najwyżej średnie.
11 § 6 ust. 5 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
12 § 6 ust. 7:

- zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.265.2220) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.

13 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
14 § 7 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
15 § 7 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.265.2220) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c) rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.

16 § 7 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.265.2220) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2006 r.
17 § 7 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. d) rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
18 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 i 13 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.265.2220) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2006 r.
19 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
20 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
21 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
22 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
23 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.265.2220) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2006 r.
24 § 10 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) tiret pierwsze rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
25 § 10 ust. 1 pkt 3 lit. f) tiret ósme dodane przez § 1 pkt 9 lit. a) tiret drugie rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
26 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
27 § 10 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. c) rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
28 § 10 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. d) rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
29 § 10 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. d) rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
30 § 10 ust. 10 uchylony przez § 1 pkt 9 lit. e) rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
31 § 11 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.265.2220) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2006 r.
32 § 11 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.265.2220) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2006 r.
33 § 11 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.265.2220) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2006 r.
34 § 12 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.265.2220) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.

35 § 12 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. b) rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1102) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.
36 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1082, z 1998 r. Nr 99, poz. 628, Nr 106, poz. 668, Nr 137, poz. 887, Nr 156, poz. 1019 i Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 49, poz. 486, Nr 90, poz. 1001, Nr 95, poz. 1101 i Nr 111, poz. 1280, z 2000 r. Nr 48, poz. 550 i Nr 119, poz. 1249, z 2001 r. Nr 39, poz. 459, Nr 100, poz. 1080, Nr 125, poz. 1368, Nr 129, poz. 1444 i Nr 154, poz. 1792 i 1800, z 2002 r. Nr 169, poz. 1387, Nr 200, poz. 1679 i 1683 i Nr 241, poz. 2074, z 2003 r. Nr 7, poz. 79, Nr 90, poz. 844, Nr 223, poz. 2217 i Nr 228, poz. 2262 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 99, poz. 1001.