§ 9. - Udzielanie pomocy z instrumentów finansowych w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.629 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 17 marca 2022 r.
§  9. 
1. 
W przypadku pomocy udzielanej w formie poręczenia lub gwarancji, wartość pomocy stanowi różnicę między zdyskontowaną wartością rynkowej opłaty prowizyjnej, która byłaby pobrana od udzielanego poręczenia lub gwarancji, a zdyskontowaną wartością opłaty prowizyjnej pobranej przez podmiot udzielający pomocy w formie poręczenia lub gwarancji.
2. 
Przez rynkową opłatę prowizyjną, o której mowa w ust. 1, rozumie się stawkę bezpieczną, o której mowa w pkt 3.3 obwieszczenia Komisji w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE do pomocy państwa w formie gwarancji (Dz. Urz. UE C 155 z 20.06.2008, str. 10).
3. 
Poziom opłaty prowizyjnej od udzielonego poręczenia lub gwarancji, pobieranej przez podmiot udzielający pomocy w formie poręczenia lub gwarancji, wynosi co najmniej:
1)
w pierwszym roku trwania pożyczki lub kredytu:
a)
25 punktów bazowych - w przypadku mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy albo średniego przedsiębiorcy,
b)
50 punktów bazowych - w przypadku dużego przedsiębiorcy;
2)
w drugim i trzecim roku trwania pożyczki lub kredytu:
a)
50 punktów bazowych - w przypadku mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy albo średniego przedsiębiorcy,
b)
100 punktów bazowych - w przypadku dużego przedsiębiorcy;
3)
w czwartym, piątym i szóstym roku trwania pożyczki lub kredytu:
a)
100 punktów bazowych - w przypadku mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy albo średniego przedsiębiorcy,
b)
200 punktów bazowych - w przypadku dużego przedsiębiorcy.
4. 
Opłata prowizyjna od udzielonego poręczenia lub gwarancji, pobierana przez podmiot udzielający pomocy w formie poręczenia lub gwarancji, jest niższa niż rynkowa opłata prowizyjna.
5. 
Kwota główna pożyczki lub kredytu zabezpieczonych poręczeniem lub gwarancją nie przekracza:
1)
dwukrotności rocznych kosztów wynagrodzeń wypłaconych przez przedsiębiorcę oraz kosztów personelu pracującego na terenie jego przedsiębiorstwa, ale otrzymującego wynagrodzenie od podwykonawców, za rok 2019 lub za ostatni rok, za który są dostępne dane; w przypadku przedsiębiorstw utworzonych w dniu 1 stycznia 2019 r. lub po tym dniu maksymalna kwota pożyczki nie może przekroczyć rocznych kosztów wynagrodzeń szacowanych na okres pierwszych dwóch lat działalności; albo
2)
25% łącznego obrotu przedsiębiorcy w 2019 r.
6. 
Jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub ważny interes przedsiębiorcy i w oparciu o oświadczenie przedsiębiorcy o zapotrzebowaniu na płynność finansową, poparte odpowiednim uzasadnieniem, kwota główna pożyczki lub kredytu może zostać zwiększona w celu pokrycia zapotrzebowania na płynność finansową od dnia udzielenia pomocy przez najbliższe 18 miesięcy w przypadku mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy albo średniego przedsiębiorcy oraz przez najbliższe 12 miesięcy w przypadku dużego przedsiębiorcy.
7. 
W przypadku pożyczki lub kredytu, których termin zapadalności przypada najpóźniej w dniu 30 czerwca 2022 r., kwota główna pożyczki lub kredytu może być wyższa niż kwota określona w ust. 5, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub ważny interes przedsiębiorcy i pod warunkiem zachowania proporcjonalności pomocy.
8. 
W celu zapewnienia przekazania przedsiębiorcy korzyści wynikających z zabezpieczenia pożyczki albo kredytu gwarancją, jakie mógłby osiągnąć podmiot udzielający pożyczki albo kredytu, pożyczka albo kredyt zabezpieczone gwarancją są udzielane przedsiębiorcy na warunkach korzystniejszych niż wynikające z rynkowej praktyki udzielającego ich podmiotu.
9. 
Okres poręczenia lub gwarancji jest ograniczony do maksymalnie 6 lat, a poręczenie lub gwarancja nie przekracza:
1)
90% kwoty głównej pożyczki lub kredytu, jeżeli straty są ponoszone proporcjonalnie i na tych samych warunkach przez instytucję udzielającą pożyczki lub kredytu i państwo, lub
2)
35% kwoty głównej pożyczki lub kredytu, jeżeli straty są w pierwszej kolejności przypisane państwu, a dopiero w następnej - instytucji udzielającej pożyczki lub kredytu.
10. 
Jeżeli pożyczka lub kredyt zmniejsza się wraz z upływem czasu, kwota poręczana lub gwarantowana podlega proporcjonalnemu zmniejszeniu.