Rozdział 2 - Szczegółowe warunki dopuszczalności pomocy - Udzielanie pomocy publicznej w sektorze żeglugi morskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.28.309

Akt utracił moc
Wersja od: 4 kwietnia 2001 r.

Rozdział  2

Szczegółowe warunki dopuszczalności pomocy

§  3.
Dopuszczalna jest pomoc:
1)
na restrukturyzację,
2)
na utrzymanie poziomu zatrudnienia,
3)
inwestycyjna, w tym na poprawę bezpieczeństwa morskiego,
4)
na szkolenia specjalistyczne,
5)
na ochronę środowiska morskiego lub inwestycje energooszczędne,
6)
na wspieranie prac badawczo-rozwojowych.
§  4.
Do pomocy na restrukturyzację stosuje się art. 17 ustawy.
§  5.
Do pomocy na utrzymanie poziomu zatrudnienia stosuje się art. 19 ust. 1 i 3 ustawy.
§  6.
1.
Pomoc inwestycyjna może być przeznaczona wyłącznie na zakup nowych lub używanych statków morskich przez przedsiębiorców prowadzących działalność określoną w § 2 pkt 1 lub przebudowę, odbudowę albo modernizację statków morskich należących do tych przedsiębiorców, w celu dostosowania ich do zmienionych potrzeb przewozowych lub do wymogów konwencji międzynarodowych.
2.
Maksymalna intensywność pomocy dla pomocy określonej w ust. 1 przeznaczonej na zakup nowych lub używanych statków wynosi 10% wartości inwestycji, natomiast maksymalna intensywność pomocy przeznaczonej na przebudowę, odbudowę lub modernizację statków wynosi 25% wartości inwestycji.
3.
Pomoc inwestycyjna na poprawę bezpieczeństwa morskiego może być przeznaczona wyłącznie na zakup i wyposażenie statków w urządzenia i aparaturę niezbędną do dostosowania statków polskich armatorów do wymogów bezpieczeństwa morskiego wynikających w szczególności z postanowień wiążących Polskę umów międzynarodowych, w tym konwencji Międzynarodowej Organizacji Morskiej i Międzynarodowej Organizacji Pracy.
4.
Maksymalna intensywność pomocy określonej w ust. 3 wynosi 50% łącznych kosztów poniesionych bezpośrednio i wyłącznie na finansowanie działań związanych z poprawą bezpieczeństwa morskiego.
§  7.
1.
Do pomocy na szkolenia specjalistyczne stosuje się art. 22 ustawy.
2.
Pomoc, o której mowa w ust. 1, może być przeznaczona wyłącznie na podnoszenie kwalifikacji zawodowych członków załóg pływających na statkach morskich należących do przedsiębiorców określonych w § 2 pkt 1.
§  8.
Do pomocy na ochronę środowiska morskiego lub inwestycje energooszczędne stosuje się art. 20 ustawy.
§  9.
Do pomocy na wspieranie prac badawczo-rozwojowych stosuje się art. 18 ustawy oraz przepisy wykonawcze wydane na jego podstawie.