§ 6. - Udzielanie pomocy publicznej na realizację projektów inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2127

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 października 2023 r.
§  6. 
1. 
Kosztami kwalifikowalnymi do objęcia pomocą dla projektu niskoemisyjnego są koszty inwestycji związane z realizacją projektu niskoemisyjnego obejmujące koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne niezbędne do produkcji urządzeń lub komponentów lub do produkcji lub odzysku surowców, o których mowa w art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych.
2. 
Do kosztów kwalifikowalnych do objęcia pomocą dla projektu niskoemisyjnego zalicza się koszty będące:
1)
kosztem związanym z nabyciem gruntów lub prawa ich użytkowania wieczystego,
2)
ceną nabycia albo kosztem wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych,
3)
kosztem rozbudowy lub modernizacji istniejących środków trwałych,
4)
ceną nabycia wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how i nieopatentowanej wiedzy technicznej,
5)
kosztem związanym z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli - pod warunkiem że okres najmu lub dzierżawy trwa co najmniej 5 lat, a w przypadku MŚP - co najmniej 3 lata, licząc od dnia zakończenia realizacji projektu niskoemisyjnego,
6)
ceną nabycia aktywów innych niż grunty, budynki i budowle objęte najmem lub dzierżawą, w przypadku gdy najem lub dzierżawa ma postać leasingu finansowego oraz obejmuje zobowiązanie do nabycia aktywów z dniem upływu okresu najmu lub dzierżawy

- pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz o podatek akcyzowy, jeżeli możliwość ich odliczeń wynika z odrębnych przepisów.

3. 
Środki trwałe, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 6, muszą być nowe, z wyjątkiem aktywów nabywanych przez MŚP i z wyjątkiem realizacji inwestycji początkowej, o której mowa w art. 2 pkt 49 lit. b rozporządzenia nr 651/2014.
4. 
Cenę nabycia wartości niematerialnych i prawnych można zaliczyć do kosztów kwalifikowalnych do objęcia pomocą dla projektu niskoemisyjnego, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:
1)
wartości te pozostają związane z daną lokalizacją realizacji projektu niskoemisyjnego i nie są przenoszone;
2)
wartości te są wykorzystywane w zakładzie produkcyjnym, w którym realizowany jest projekt niskoemisyjny objęty pomocą;
3)
wartości te podlegają amortyzacji;
4)
wartości te są nabywane na warunkach rynkowych od osób trzecich niepowiązanych z nabywcą;
5)
wartości te wchodzą w skład aktywów przedsiębiorcy, który otrzymuje pomoc dla projektu niskoemisyjnego;
6)
wartości te pozostają związane z projektem niskoemisyjnym, dla którego przyznano pomoc, przez co najmniej 5 lat, a w przypadku MŚP - przez co najmniej 3 lata.
5. 
Koszty określone w ust. 2 zalicza się do kosztów kwalifikowalnych do objęcia pomocą dla projektu niskoemisyjnego, jeżeli zostały poniesione po dniu złożenia wniosku o udzielenie pomocy dla projektu niskoemisyjnego i nie później niż do dnia zakończenia realizacji projektu niskoemisyjnego.