Rozdział 8 - Pomoc inwestycyjna na realizację inwestycji umożliwiającej osiągnięcie wyższego poziomu efektywności energetycznej w prowadzonej działalności - Udzielanie pomocy de minimis oraz pomocy publicznej na przedsięwzięcia realizowane w ramach inwestycji A2.2.1 "Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ" objętej wsparciem ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.1042

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 lipca 2024 r.

Rozdział  8

Pomoc inwestycyjna na realizację inwestycji umożliwiającej osiągnięcie wyższego poziomu efektywności energetycznej w prowadzonej działalności

§  30. 
1. 
Pomoc inwestycyjna na realizację inwestycji umożliwiającej osiągnięcie wyższego poziomu efektywności energetycznej w prowadzonej działalności może zostać udzielona przedsiębiorcy na realizację inwestycji umożliwiającej osiągnięcie wyższego poziomu efektywności energetycznej innej niż w budynkach.
2. 
Pomoc na realizację inwestycji umożliwiającej osiągnięcie wyższego poziomu efektywności energetycznej w prowadzonej działalności nie jest udzielana na inwestycje:
1)
dotyczące budynków;
2)
realizowane wyłącznie, w celu zapewnienia przestrzegania przez przedsiębiorcę obowiązujących norm unijnych; pomoc mająca na celu dostosowanie do norm unijnych, które zostały przyjęte, ale jeszcze nie obowiązują, może zostać udzielona, jeżeli inwestycja zostanie zrealizowana i zakończona co najmniej 18 miesięcy przed datą wejścia w życie danej normy;
3)
w układy kogeneracji lub systemy ciepłownicze lub chłodnicze;
4)
w instalacje wyposażenia energetycznego wykorzystującego paliwa kopalne, w tym gaz ziemny.
3. 
W przypadku pomocy na realizację inwestycji umożliwiającej osiągnięcie wyższego poziomu efektywności energetycznej w prowadzonej działalności kosztami kwalifikowalnymi są dodatkowe koszty inwestycji niezbędne do osiągnięcia wyższego poziomu efektywności energetycznej i bezpośrednio związane z osiągnięciem wyższego poziomu efektywności energetycznej. Koszty kwalifikowalne ustala się w drodze porównania kosztów inwestycji z kosztami scenariusza alternatywnego, który wystąpiłby w przypadku braku pomocy, w sposób wskazany w art. 38 ust. 3 rozporządzenia Komisji nr 651/2014.
4. 
W przypadku gdy inwestycja stanowi inwestycję, której celem jest wyłącznie poprawa efektywności energetycznej i dla której nie istnieje inwestycja alternatywna mniej przyjazna dla środowiska, kosztami kwalifikowalnymi są całkowite koszty inwestycji. Inwestycja powinna być łatwa do zidentyfikowania.
5. 
Intensywność pomocy na realizację inwestycji umożliwiającej osiągnięcie wyższego poziomu efektywności energetycznej w prowadzonej działalności nie może przekroczyć 30 % kosztów kwalifikowalnych.
6. 
Intensywność pomocy, o której mowa w ust. 5, zwiększa się o:
1)
10 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz średniego przedsiębiorcy i 20 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy;
2)
5 punktów procentowych - w przypadku gdy inwestycja jest realizowana na obszarach należących do województw: dolnośląskiego i wielkopolskiego oraz na obszarach regionu warszawskiego stołecznego należących do gmin: Baranów, Błonie, Dąbrówka, Dobre, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jadów, Jaktorów, Kałuszyn, Kampinos, Kołbiel, Latowicz, Leoncin, Leszno, Mrozy, Nasielsk, Osieck, Prażmów, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka, Tarczyn, Tłuszcz, Zakroczym i Żabia Wola;
3)
15 punktów procentowych - w przypadku gdy inwestycja jest realizowana na obszarach należących do województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego oraz regionu mazowieckiego regionalnego.
7. 
Koszty kwalifikowalne i odpowiadające im poziomy intensywności można także określić w sposób określony w art. 38 ust. 8 rozporządzenia Komisji nr 651/2014.