Rozdział 6 - Pomoc inwestycyjna na infrastrukturę badawczą - Udzielanie pomocy de minimis oraz pomocy publicznej na przedsięwzięcia realizowane w ramach inwestycji A2.2.1 "Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ" objętej wsparciem ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.1042

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 lipca 2024 r.

Rozdział  6

Pomoc inwestycyjna na infrastrukturę badawczą

§  25. 
1. 
Pomoc inwestycyjna na infrastrukturę badawczą może zostać udzielona na utworzenie lub unowocześnienie infrastruktury badawczej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej.
2. 
W przypadku pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę badawczą za koszty kwalifikowalne uznaje się wydatki na nabycie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
3. 
Jeżeli infrastrukturę badawczą wykorzystuje się do prowadzenia zarówno działalności gospodarczej, jak i niegospodarczej, finansowanie, koszty i dochody z każdego rodzaju działalności należy rozliczać osobno, konsekwentnie stosując obiektywnie uzasadnione zasady rachunku kosztów.
§  26. 
Intensywność pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę badawczą nie może przekroczyć 50 % kosztów kwalifikowalnych.
§  27. 
Pomoc inwestycyjna na infrastrukturę badawczą może zostać udzielona pod warunkiem, że:
1)
opłata pobierana za prowadzenie i użytkowanie infrastruktury będącej przedmiotem pomocy odpowiada cenie rynkowej;
2)
dostęp do wspieranej infrastruktury jest udzielany użytkownikom na przejrzystych i niedyskryminacyjnych zasadach; przedsiębiorcom, którzy pokrywają co najmniej 10 % kosztów inwestycji w infrastrukturę, można przyznać dostęp do wspieranej infrastruktury na bardziej korzystnych warunkach, przy czym dostęp ten powinien być proporcjonalny do wkładu przedsiębiorcy w koszty inwestycji w infrastrukturę, a warunki te beneficjent jest zobowiązany podać do wiadomości publicznej przez zamieszczenie informacji na ten temat na swojej stronie internetowej.
§  28. 
W celu zapewnienia mechanizmu monitorowania i wycofania, o którym mowa w art. 26 ust. 7 rozporządzenia Komisji nr 651/2014, umowa o objęcie przedsięwzięcia wsparciem z planu rozwojowego przewiduje:
1)
monitorowanie przez podmiot w niej wskazany zakresu działalności gospodarczej prowadzonej z wykorzystaniem infrastruktury badawczej, na którą pomoc jest udzielana, przeprowadzane: a) corocznie,
b)
co najmniej przez okres amortyzacji tej infrastruktury,
c)
na podstawie kryteriów wskazanych w tej umowie, które odnoszą się do jej powierzchni lub czasu jej wykorzystania;
2)
warunki i tryb zwrotu części dofinansowania w przypadku przekroczenia maksymalnej intensywności pomocy wskazanej w tej umowie.