Rozdział 2 - Regionalna pomoc inwestycyjna - Udzielanie pomocy de minimis oraz pomocy publicznej na przedsięwzięcia realizowane w ramach inwestycji A2.2.1 "Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ" objętej wsparciem ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.1042

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 lipca 2024 r.

Rozdział  2

Regionalna pomoc inwestycyjna

§  12. 
1. 
Regionalna pomoc inwestycyjna na finansowanie:
1)
inwestycji początkowych może zostać udzielona:
a)
mikroprzedsiębiorcy, małemu lub średniemu przedsiębiorcy - realizującemu inwestycję na obszarze wszystkich województw,
b)
dużemu przedsiębiorcy - realizującemu inwestycję na obszarze wszystkich województw, z wyłączeniem województw: dolnośląskiego i wielkopolskiego oraz obszarów regionu warszawskiego stołecznego należących do gmin: Baranów, Błonie, Dąbrówka, Dobre, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jadów, Jaktorów, Kałuszyn, Kampinos, Kołbiel, Latowicz, Leoncin, Leszno, Mrozy, Nasielsk, Osieck, Prażmów, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka, Tarczyn, Tłuszcz, Zakroczym i Żabia Wola;
2)
inwestycji początkowych, które zapoczątkowują nową działalność gospodarczą, może zostać udzielona dużemu przedsiębiorcy realizującemu inwestycję na obszarze województw: dolnośląskiego i wielkopolskiego oraz na obszarach regionu warszawskiego stołecznego należących do gmin: Baranów, Błonie, Dąbrówka, Dobre, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jadów, Jaktorów, Kałuszyn, Kampinos, Kołbiel, Latowicz, Leoncin, Leszno, Mrozy, Nasielsk, Osieck, Prażmów, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka, Tarczyn, Tłuszcz, Zakroczym i Żabia Wola.
2. 
Regionalna pomoc inwestycyjna nie jest udzielana na finansowanie inwestycji początkowych oraz inwestycji początkowych, które zapoczątkowują nową działalność gospodarczą, realizowanych na obszarze miasta stołecznego Warszawy oraz na obszarach gmin regionu warszawskiego stołecznego, innych niż wskazane w ust. 1 pkt 2.
§  13. 
Regionalna pomoc inwestycyjna na finansowanie inwestycji początkowych oraz inwestycji początkowych, które zapoczątkowują nową działalność gospodarczą, jest udzielana po złożeniu przez przedsiębiorcę oświadczenia, w którym zobowiązuje się do spełnienia warunków utrzymania inwestycji, o których mowa w art. 14 ust. 5 rozporządzenia Komisji nr 651/2014, oraz do spełnienia warunków, o których mowa w art. 14 ust. 16 rozporządzenia Komisji nr 651/2014.
§  14. 
1. 
W przypadku regionalnej pomocy inwestycyjnej na finansowanie inwestycji początkowych oraz inwestycji początkowych, które zapoczątkowują nową działalność gospodarczą, kosztami kwalifikowalnymi są koszty:
1)
nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności nieruchomości, z wyłączeniem lokali mieszkalnych;
2)
nabycia albo wytworzenia środków trwałych innych niż określone w pkt 1;
3)
nabycia robót i materiałów budowlanych do wytworzenia nowych środków trwałych związanych z inwestycją;
4)
nabycia wartości niematerialnych i prawnych, w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej, pod warunkiem że:
a)
będą wykorzystywane przez przedsiębiorcę wyłącznie w zakładzie otrzymującym pomoc publiczną,
b)
będą podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości,
c)
zostaną nabyte na warunkach rynkowych od osób trzecich, niepowiązanych z przedsiębiorcą,
d)
będą stanowić aktywa przedsiębiorcy i pozostaną związane z przedsięwzięciem przez okres co najmniej 5 lat - w przypadku dużego przedsiębiorcy albo 3 lat - w przypadku mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy, licząc od dnia zakończenia wykonywania przedsięwzięcia;
5)
rat spłaty kapitału środków trwałych poniesione przez przedsiębiorcę jako korzystającego z leasingu do dnia zakończenia wykonywania przedsięwzięcia, do wysokości kapitału z dnia zawarcia umowy leasingu, albo rat spłaty kapitału środków trwałych należnych finansującemu z tytułu umowy leasingu, jeżeli we wniosku, o którym mowa w art. 6 ust. 2 zdanie pierwsze rozporządzenia Komisji nr 651/2014, finansujący jest wskazany przez przedsiębiorcę jako podmiot upoważniony do poniesienia kosztu, pod warunkiem że w przypadku leasingu:
a)
nieruchomości - umowa leasingu została zawarta na okres co najmniej 5 lat - w przypadku dużego przedsiębiorcy albo 3 lat - w przypadku mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy, licząc od dnia przewidywanego zakończenia realizacji inwestycji początkowej,
b)
środków trwałych innych niż nieruchomości - umowa leasingu prowadzi do przeniesienia własności tych środków na korzystającego z leasingu, z wyłączeniem leasingu zwrotnego.
2. 
W przypadku dużego przedsiębiorcy:
1)
wartość kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w ust. 1 pkt 4, wynosi nie więcej niż 50 % wszystkich kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w ust. 1;
2)
kosztami kwalifikowalnymi są koszty nabycia nowych nieruchomości, o których mowa w ust. 1 pkt 1, nowych środków trwałych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, lub koszty rat spłaty kapitału nowych środków trwałych, o których mowa w ust. 1 pkt 5;
3)
regionalna pomoc inwestycyjna na zasadniczą zmianę procesu produkcji jest udzielana pod warunkiem, że koszty kwalifikowalne przekraczają koszty amortyzacji aktywów związanych z produkcją, której dotyczy zmiana, w okresie poprzednich 3 lat obrotowych.
3. 
Regionalna pomoc inwestycyjna na dywersyfikację produkcji istniejącego zakładu przez wprowadzenie nowych produktów jest udzielana pod warunkiem, że koszty kwalifikowalne przekraczają o co najmniej 200 % wartość księgową aktywów, które były wykorzystywane w dotychczasowej produkcji tego zakładu i będą wykorzystywane do produkcji nowych produktów, odnotowaną w roku obrotowym poprzedzającym rozpoczęcie prac nad przedsięwzięciem.
4. 
W przypadku regionalnej pomocy inwestycyjnej na przejęcie aktywów zakładu koszty kwalifikowalne są uwzględniane zgodnie z art. 14 ust. 6 rozporządzenia Komisji nr 651/2014.
§  15. 
Intensywność i maksymalną kwotę regionalnej pomocy inwestycyjnej na finansowanie inwestycji początkowych oraz inwestycji początkowych, które zapoczątkowują nową działalność gospodarczą, oblicza się z uwzględnieniem warunków, o których mowa w art. 14 ust. 12-14 rozporządzenia Komisji nr 651/2014.