Rozdział 11 - Pomoc inwestycyjna na efektywne gospodarowanie zasobami i przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym - Udzielanie pomocy de minimis oraz pomocy publicznej na przedsięwzięcia realizowane w ramach inwestycji A2.2.1 "Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ" objętej wsparciem ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.1042

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 lipca 2024 r.

Rozdział  11

Pomoc inwestycyjna na efektywne gospodarowanie zasobami i przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym

§  33. 
1. 
Pomoc inwestycyjna na efektywne gospodarowanie zasobami i przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym może zostać udzielona na inwestycję spełniającą co najmniej jeden z warunków określonych w art. 47 ust. 2 rozporządzenia Komisji nr 651/2014.
2. 
Pomoc inwestycyjna na efektywne gospodarowanie zasobami i przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym nie jest udzielana na inwestycje:
1)
w zakresie:
a)
unieszkodliwiania w rozumieniu art. 2 pkt 128f rozporządzenia Komisji nr 651/2014,
b)
odzysku w rozumieniu art. 2 pkt 128e rozporządzenia Komisji nr 651/2014

- odpadów w rozumieniu art. 2 pkt 128b rozporządzenia Komisji nr 651/2014, na cele wytwarzania energii;

2)
oparte o rozwiązania, które są ekonomicznie opłacalne i powszechnie stosowane w Unii Europejskiej;
3)
realizowane, w celu zapewnienia przestrzegania przez przedsiębiorcę obowiązujących norm unijnych; pomoc mająca na celu dostosowanie do norm unijnych, które zostały przyjęte, ale jeszcze nie obowiązują, może zostać udzielona, jeżeli inwestycja zostanie zrealizowana i zakończona co najmniej 18 miesięcy przed datą wejścia w życie danej normy.
3. 
Pomoc inwestycyjna na efektywne gospodarowanie zasobami i przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym nie jest udzielana w przypadkach określonych w art. 47 ust. 4 i 5 rozporządzenia Komisji nr 651/2014.
4. 
W przypadku pomocy inwestycyjnej na efektywne gospodarowanie zasobami i przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym kosztami kwalifikowalnymi są dodatkowe koszty inwestycji określane przez porównanie całkowitych kosztów inwestycji z kosztami projektu lub działania mniej przyjaznego dla środowiska, mogącego stanowić jedno z działań określonych w art. 47 ust. 7 rozporządzenia Komisji nr 651/2014.
5. 
W przypadku gdy inwestycja, na którą ma zostać przyznana pomoc, polega na instalacji dodatkowych komponentów w już istniejącym zakładzie, dla którego nie istnieje scenariusz alternatywny dotyczący inwestycji mniej przyjaznej środowisku, kosztami kwalifikowalnymi są całkowite koszty inwestycji.
6. 
Intensywność pomocy inwestycyjnej na efektywne gospodarowanie zasobami i przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym nie przekracza 40 % kosztów kwalifikowalnych.
7. 
Intensywność pomocy, o której mowa w ust. 6, zwiększa się o:
1)
10 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz średniego przedsiębiorcy i 20 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz małego przedsiębiorcy;
2)
5 punktów procentowych - w przypadku gdy inwestycja jest realizowana na obszarze województw: dolnośląskiego i wielkopolskiego oraz na obszarach regionu warszawskiego stołecznego należących do gmin: Baranów, Błonie, Dąbrówka, Dobre, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jadów, Jaktorów, Kałuszyn, Kampinos, Kołbiel, Latowicz, Leoncin, Leszno, Mrozy, Nasielsk, Osieck, Prażmów, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka, Tarczyn, Tłuszcz, Zakroczym i Żabia Wola;
3)
15 punktów procentowych - w przypadku gdy inwestycja jest realizowana na obszarach należących do województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego oraz regionu mazowieckiego regionalnego.