Rozdział 2 - Szczegółowe warunki i tryb udzielania odroczeń - Udzielanie odroczeń zasadniczej służby wojskowej, zwalnianie żołnierzy z tej służby przed jej odbyciem, a także postępowanie oraz właściwość organów wojskowych w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.5.54

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2004 r.

Rozdział  2

Szczegółowe warunki i tryb udzielania odroczeń

§  4.
1.
Poborowemu udziela się odroczenia ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny, spełniającym warunki określone w art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy.
2.
Wniosek o udzielenie odroczenia, o którym mowa w ust. 1, poborowy składa do powiatowej komisji poborowej:
1)
bezpośrednio podczas stawienia się do poboru po raz pierwszy,
2)
przez wojskowego komendanta uzupełnień - w pozostałych przypadkach.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien być udokumentowany.
§  5.
1.
Odroczenia ze względu na pobieranie nauki w szkole wyższej udziela się, z zastrzeżeniem ust. 2, poborowemu-studentowi studiującemu w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym lub eksternistycznym.
2.
Odroczenia ze względu na pobieranie nauki w szkole wyższej nie udziela się poborowemu-studentowi uzupełniających studiów magisterskich, będącemu absolwentem wyższych studiów zawodowych, który nie podjął nauki na uzupełniających studiach magisterskich w roku kalendarzowym, w którym ukończył wyższe studia zawodowe.
§  6.
Odroczenia ze względu na pobieranie nauki w szkole średniej, policealnej lub pomaturalnej albo w zakładzie kształcenia nauczycieli udziela się poborowemu pobierającemu tę naukę w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym lub eksternistycznym.
§  7.
1.
Wniosek o udzielenie odroczenia, w przypadkach, o których mowa w § 5 i 6, składany przez poborowego uznanego po raz pierwszy za zdolnego do służby wojskowej, powinien być udokumentowany zaświadczeniem rektora (dyrektora) szkoły wyższej (szkoły, zakładu), kierującego wyższym seminarium duchownym, zakonem oraz szkołą duchowną kościołów i związków wyznaniowych mających osobowość prawną. Wzór zaświadczenia określa załącznik do rozporządzenia.
2.
W stosunku do poborowego będącego studentem, pobierającego naukę w szkole wyższej, warunek przedstawienia zaświadczenia, o którym mowa w art. 39 ust. 7 ustawy, można również spełnić przez przedstawienie indeksu z dokonanym wpisem o zaliczeniu roku (semestru) studiów.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio wobec absolwentów, o których mowa w art. 93 ust. 4 ustawy.
4.
W razie zawiadomienia wojskowego komendanta uzupełnień, stosownie do art. 50 ust. 2 ustawy, o skreśleniu poborowego z listy studentów (uczniów), o wydaleniu go ze szkoły (zakładu) oraz o ukończeniu przez niego studiów (nauki), odroczenie udzielone poborowemu traci moc z dniem skreślenia, wydalenia lub ukończenia studiów (nauki).
5.
Tryb określony w ust. 1-4 stosuje się odpowiednio w stosunku do poborowego pobierającego naukę poza granicami kraju, który był rekrutowany lub kierowany na tę naukę przez szkołę lub uczelnię mającą siedzibę na terenie kraju.
6.
Poborowy nie wymieniony w ust. 5, pobierający naukę za granicą, może składać wniosek za pośrednictwem urzędu konsularnego, zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać dane niezbędne do ustalenia przysługującego odroczenia, określonego w art. 39 ust. 1 pkt 4-6 oraz ust. 2.
7.
Tryb określony w ust. 1 i 4 stosuje się odpowiednio w stosunku do poborowych, o których mowa w art. 39 ust. 2 ustawy.
§  8.
W przypadku zawiadomienia wojskowego komendanta uzupełnień, stosownie do art. 50 ust. 2 ustawy, o powtarzaniu roku lub semestru - wojskowy komendant uzupełnień dokonuje stosownych adnotacji w ewidencji wojskowej. Po upływie terminu udzielenia odroczenia w trybie art. 39 ust. 1 pkt 4-6 ustawy wojskowy komendant uzupełnień udziela poborowemu odroczenia do czasu nowego terminu ukończenia studiów (nauki), zachowując jednocześnie granice wiekowe, o których mowa w art. 39 ust. 1 pkt 4-6 ustawy.
§  9.
Podstawę udzielenia poborowemu odroczenia ze względu na:
1)
kandydowanie do Sejmu,
2)
wybór na posła

- stanowi zaświadczenie komisji wyborczej.

§  10.
Decyzję o udzieleniu odroczenia, o którym mowa w art. 39 ust. 3 ustawy, wydaje wojskowy komendant uzupełnień na podstawie udokumentowanego wniosku poborowego.