Rozdział 2 - Odraczanie zasadniczej służby wojskowej ze względu na odbywanie studiów lub pobieranie nauki. - Udzielanie odroczeń zasadniczej służby wojskowej ze względu na utrzymywanie rodziny lub pobieranie nauki oraz uznawanie żołnierzy za jedynych żywicieli rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.14.99

Akt utracił moc
Wersja od: 28 kwietnia 1973 r.

Rozdział  2

Odraczanie zasadniczej służby wojskowej ze względu na odbywanie studiów lub pobieranie nauki.

§  14.
1.
Odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na odbywanie studiów lub pobieranie nauki udziela się poborowym będącym studentami (słuchaczami, uczniami):
1)
szkół wyższych,
2)
szkół (studiów) zawodowych dla absolwentów średnich szkół ogólnokształcących,
3)
państwowych szkół artystycznych II stopnia,
4)
techników (liceów zawodowych),
5)
pedagogicznych szkół technicznych (techników przemysłowo-pedagogicznych),
6)
państwowych studiów kulturalno-oświatowych i bibliotekarskich,
7)
liceów ogólnokształcących.
2.
Odroczenia udziela się studentom (słuchaczom, uczniom) szkół wymienionych w ust. 1 pkt 1-6 odbywającym studia (pobierającym naukę) systemem dziennym lub wieczorowym w trybie stacjonarnym. Warunkiem udzielenia odroczenia osobom odbywającym studia (pobierającym naukę) w systemie wieczorowym w trybie stacjonarnym jest podjęcie zatrudnienia i przepracowanie przed przyjęciem na studia (naukę) czasu określonego w przepisach ustalających warunki przyjmowania do tych szkół.
3.
Uczniom liceów ogólnokształcących (ust. 1 pkt 7) odroczenia udziela się tylko w razie pobierania nauki systemem dziennym w trybie stacjonarnym.
4.
Odroczenie udzielone studentom szkół wyższych, wymienionych w ust. 1 pkt 1, traci moc w razie przeznaczenia ich do wojskowego szkolenia studentów.
§  15.
Odroczenia udziela się:
1)
studentom szkół wyższych (§ 14 ust. 1 pkt 1) - do ukończenia studiów, jednak nie dłużej niż do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia,
2)
uczniom (słuchaczom) szkół (studiów) wymienionych w § 14 ust. 1 pkt 2 i 3 - do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończą 22, a jeżeli uczęszczają do ostatniej klasy - 23 lata życia,
3)
uczniom (słuchaczom) szkół wymienionych w § 14 ust. 1 pkt 4-7 - do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończą 21, a jeżeli uczęszczają do ostatniej klasy - 22 lata życia.
§  16.
1.
Odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na odbywanie studiów lub pobieranie nauki nie udziela się jednak poborowym:
1)
studentom zawieszonym w prawach studenta,
2)
studentom skreślonym z listy studentów - przez okres 2 lat od chwili skreślenia, chociażby w tym okresie ponownie rozpoczęli studia,
3)
uczniom (słuchaczom) szkół (studiów) dla absolwentów średnich szkół ogólnokształcących, jeżeli przed rozpoczęciem nauki w tych szkołach ukończyli średnią szkołę techniczną (technikum, liceum zawodowe),
4)
uczniom (słuchaczom) szkół (studiów) wymienionych w § 14 ust. 1 pkt 2-7, jeżeli z przedstawionego zaświadczenia szkoły wynika, że poborowy nie będzie mógł ukończyć nauki do osiągnięcia wieku określonego w § 15 pkt 2 i 3,
5)
uczniom (słuchaczom) szkół prowadzonych przez organizacje i instytucje oraz osoby prawne i fizyczne na podstawie art. 39 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115 i z 1972 r. Nr 16, poz. 114), z wyjątkiem szkół prowadzonych przez organizacje zawodowe, spółdzielcze i młodzieżowe.
2.
Komisja poborowa może odmówić udzielenia odroczenia ze względu na odbywanie studiów (pobieranie nauki) poborowemu, który bez uzasadnionych przyczyn nie stawił się do poboru w określonym terminie i miejscu albo nie przedstawił zaświadczenia szkoły w dniu stawienia się do poboru lub w terminie ustalonym przez komisję poborową.
§  17.
1.
Poborowy ubiegający się o odroczenie zasadniczej służby wojskowej ze względu na odbywanie studiów lub pobieranie nauki jest obowiązany przedstawić w czasie stawania przed komisją poborową zaświadczenie szkoły stwierdzające odbywanie studiów lub pobieranie nauki.
2.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:
1)
pełną nazwę szkoły,
2)
nazwisko i imię, imię ojca oraz datę i miejsce urodzenia studenta (słuchacza, ucznia),
3)
określenie roku studiów, na którym student (słuchacz) odbywa studia (klasy, w której uczeń pobiera naukę), oraz czas trwania studiów (nauki w szkole),
4)
rok nauki (klasę) oraz pełną nazwę szkoły, do której student (słuchacz) uczęszczał w poprzednim roku nauki (roku szkolnym),
5)
informację, czy student (słuchacz) korzysta z urlopu dziekańskiego (urlopu udzielonego przez dyrektora studium nauczycielskiego) i na jaki okres urlop ten został udzielony,
6)
miejsce i datę wystawienia zaświadczenia, pieczęć urzędową szkoły oraz podpis dziekana wydziału szkoły wyższej lub dyrektora szkoły.
§  18.
1.
Poborowy, który po zakończeniu poboru, a przed powołaniem do zasadniczej służby wojskowej został przyjęty na studia (naukę) do jednej ze szkół określonych w § 14 ust. 1 jest obowiązany - w celu uzyskania odroczenia zasadniczej służby wojskowej - złożyć zaświadczenie określone w § 17 do organu do spraw wewnętrznych prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej. Zaświadczenie to powinno być złożone w terminie 10 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego w danej szkole.
2.
O złożeniu przez poborowego zaświadczenia organ określony w ust. 1 zawiadamia natychmiast powiatowy (miejski, dzielnicowy) sztab wojskowy oraz wyznacza poborowemu termin i miejsce stawienia się do najbliższego poboru.
§  19.
Szkoła, w której odbywają studia (pobierają naukę) poborowi korzystający z odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na odbywanie studiów (pobieranie nauki), jest obowiązana zawiadomić w terminie 7 dni właściwy powiatowy (miejski, dzielnicowy) sztab wojskowy o wygaśnięciu warunków, które stanowiły podstawę udzielenia poborowemu odroczenia zasadniczej służby wojskowej.