Rozdział 3 - Udzielanie poborowym odroczeń zasadniczej służby wojskowej przez wojskowego komendanta uzupełnień - Udzielanie odroczeń zasadniczej służby wojskowej oraz uznawanie poborowych i żołnierzy za jedynych żywicieli rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.82.370 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 14 września 1991 r.

Rozdział  3

Udzielanie poborowym odroczeń zasadniczej służby wojskowej przez wojskowego komendanta uzupełnień

Udzielanie odroczeń ze względu na pobieranie nauki

§  17.
1.
Odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na pobieranie nauki udziela się poborowym pobierającym naukę w systemie dziennym w szkole średniej - do czasu ukończenia nauki w tych szkołach.
2.
Odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na pobieranie nauki udziela się poborowym pobierającym naukę w systemie dziennym w szkole policealnej lub pomaturalnej, w tym w zakładzie kształcenia nauczycieli - do czasu ukończenia nauki w tych szkołach.
3.
Odroczenia zasadniczej służby wojskowej, o którym mowa w ust. 2, udziela się na ukończenie tylko jednej szkoły, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym poborowy kończy 27 lat życia.
4.
Odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na pobieranie nauki udziela się poborowym pobierającym naukę w systemie wieczorowym lub zaocznym w szkole, o której mowa w ust. 1 lub 2, do czasu ukończenia nauki w tych szkołach, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym poborowy kończy 23 lata życia.
§  18.
Poborowym pobierającym naukę w szkołach, o których mowa w § 17 ust. 2 lub 4, nie udziela się odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na pobieranie nauki, jeżeli z przedstawionego zaświadczenia szkoły wynika, że nie będą mogli ukończyć nauki do czasu osiągnięcia wieku określonego odpowiednio w § 17 ust. 3 lub 4.
§  19.
1.
Poborowy pobierający naukę w szkole, o której mowa w § 17 ust. 1, 2 lub 4, w celu uzyskania odroczenia ze względu na pobieranie nauki jest obowiązany w czasie stawienia się przed komisją poborową przedstawić zaświadczenie szkoły, a jeżeli komisja ta nie działa lub poborowy nie został wezwany do poboru - w wojskowej komendzie uzupełnień.
2.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać następujące dane:
1)
nazwę szkoły;
2)
nazwisko i imię, imię ojca oraz datę i miejsce urodzenia ucznia;
3)
określenie kierunku nauki, klasy, w której uczeń pobiera naukę, czas trwania nauki w szkole oraz system i tryb jej pobierania;
4)
określenie klasy oraz nazwę szkoły, do której uczeń uczęszczał w poprzednim roku szkolnym;
5)
miejsce i datę wystawienia zaświadczenia, odcisk pieczęci urzędowej szkoły oraz podpis dyrektora szkoły.
3.
Wojskowy komendant uzupełnień może odmówić udzielenia odroczenia ze względu na pobieranie nauki poborowemu, który bez uzasadnionych przyczyn nie stawił się do poboru w określonym terminie i miejscu albo nie przedstawił zaświadczenia szkoły w dniu stawienia się do poboru lub w terminie 10 dni od rozpoczęcia roku szkolnego w danej szkole.
§  20.
Poborowy, który po zakończeniu poboru, a przed powołaniem do zasadniczej służby wojskowej, został przyjęty na naukę do jednej ze szkół określonych w § 17 ust. 1, jest obowiązany - w celu uzyskania odroczenia tej służby - złożyć zaświadczenie, o którym mowa w § 19 ust. 1, w wojskowej komendzie uzupełnień właściwej według jego miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące; zaświadczenie należy złożyć najpóźniej w terminie 10 dni od rozpoczęcia roku szkolnego w danej szkole.
§  21.
Szkoła, w której pobierają naukę poborowi korzystający z odroczenia zasadniczej służby wojskowej, jest obowiązana zawiadomić, w terminie 7 dni, wojskową komendę uzupełnień, właściwą ze względu na przynależność ewidencyjną tych poborowych, o skreśleniu z listy uczniów z podaniem przyczyn skreślenia. Udzielone odroczenie podlega uchyleniu przez wojskowego komendanta uzupełnień.
§  22.
Odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na pobieranie nauki udziela się również poborowym będącym alumnami wyższych seminariów duchownych oraz nowicjuszami zakonnymi Kościoła Katolickiego, jak również słuchaczami szkół duchownych i seminariów duchownych innych kościołów i związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej.
§  23.
1.
Do alumnów i nowicjuszy, o których mowa w § 22, stosuje się odpowiednio przepisy § 19 ust. 1 i § 20.
2.
Szkoły i seminaria, o których mowa w § 22, wydają w terminie 10 dni od dnia rozpoczęcia nauki (nowicjatu) przedpoborowym i poborowym przyjętym na naukę (do nowicjatu) zaświadczenie stwierdzające fakt przyjęcia - w celu niezwłocznego złożenia w wojskowej komendzie uzupełnień, właściwej według miejsca ich pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące.
3.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2, powinno zawierać:
1)
nazwę szkoły (seminarium, zakonu);
2)
nazwisko i imię, imię ojca oraz datę i miejsce urodzenia osoby, której zaświadczenie dotyczy;
3)
miejsce i datę wystawienia zaświadczenia, pieczęć urzędową oraz podpis osoby upoważnionej.
4.
Seminaria i szkoły oraz zakony, o których mowa w § 22, zawiadamiają wojskowe komendy uzupełnień (ust. 2) o skreśleniu z listy uczniów (nowicjuszy) - w ciągu 7 dni od daty skreślenia; nie dotyczy to uczniów (nowicjuszy) przeniesionych do rezerwy oraz uznanych za trwale niezdolnych do służby wojskowej.

Udzielanie odroczeń ze względu na wykonywanie zawodu

§  24.
1.
Odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na wykonywanie zawodu - z zastrzeżeniem § 25 - udziela się, za zgodą poborowego, na wniosek kierownika przedsiębiorstwa państwowego wykonującego szczególnie ważne zadania produkcyjne.
2.
Odroczenia ze względu na wykonywanie zawodu udziela się poborowemu na okres jednego roku, nie wcześniej jednak niż w roku kalendarzowym, w którym kończy 20 lat, i nie później niż do końca roku kalendarzowego, w którym kończy 23 lata życia.
3.
Liczbę poborowych uprawnionych do korzystania z odroczeń zasadniczej służby wojskowej ze względu na wykonywanie zawodu w poszczególnych przedsiębiorstwach, stanowiska, na których udziela się odroczeń, oraz roczniki poborowych uprawnionych do korzystania z odroczenia - określają odrębne przepisy.
§  25.
Odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na wykonywanie zawodu nie udziela się poborowemu, który:
1)
bez uzasadnionych przyczyn nie stawił się do poboru w określonym terminie i miejscu;
2)
faktycznie nie pracuje na stanowisku stanowiącym podstawę do udzielenia odroczenia zasadniczej służby wojskowej lub pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy.
§  26.
Przedsiębiorstwa państwowe są obowiązane zawiadomić w ciągu 7 dni właściwego wojskowego komendanta uzupełnień o ustaniu zatrudnienia poborowego, któremu udzielono odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na wykonywanie zawodu, lub o zmianie stanowiska pracy, którego zajmowanie stanowiło podstawę udzielenia poborowemu tego odroczenia, jak również o okolicznościach określonych w § 25 pkt 2. Decyzja o udzieleniu odroczenia podlega uchyleniu przez właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.

Udzielanie odroczeń ze względu na utrzymywanie rodziny

§  27.
Poborowemu uznanemu za jedynego żywiciela rodziny udziela się odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na utrzymywanie rodziny, jeżeli na jego utrzymaniu pozostaje więcej niż dwóch członków rodziny, a jeżeli jego żona jest co najmniej w czwartym miesiącu ciąży - więcej niż jeden członek rodziny.
§  28.
Poborowi uznani za jedynych żywicieli rodzin, którym nie udzielono odroczenia, podlegają powołaniu do zasadniczej służby wojskowej na ogólnie obowiązujących zasadach.
§  29.
1.
Jeżeli poborowy uznany za jedynego żywiciela rodziny, o którym mowa w § 28, został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej, wojskowy komendant uzupełnień niezwłocznie zawiadamia wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego według miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące członka rodziny pozostającego na utrzymaniu poborowego, o jego stawieniu się do służby wojskowej w celu przyznania i wypłacania uprawnionym członkom rodziny zasiłków miesięcznych.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do poborowych będących studentami i absolwentami szkół wyższych, powołanych do odbycia długotrwałego przeszkolenia wojskowego.
3.
O fakcie uznania poborowego (ust. 1 i 2) za jedynego żywiciela rodziny, którego wniosek o skierowanie do służby zastępczej został rozpatrzony pozytywnie - wojskowy komendant uzupełnień, w którego ewidencji ten poborowy pozostaje, zawiadamia wojewodę właściwego do skierowania danego poborowego do służby zastępczej.
4.
Wojewoda określony w ust. 3 zawiadamia wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego według miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące członka rodziny pozostającego na utrzymaniu poborowego, o jego stawieniu się do służby zastępczej - w celu przyznania i wypłacania uprawnionym członkom rodziny zasiłków miesięcznych.