Udzielanie gwarancji Skarbu Państwa do sumy 2 miljardów za ulgowe pożyczki dla reemigrujących z Niemiec drobnych przemysłowców, kupców, rzemieślników oraz ich organizacji wytwórczych i handlowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.57.403

Akt utracił moc
Wersja od: 9 czerwca 1923 r.

USTAWA
z dnia 1 maja 1923 r.
w przedmiocie udzielania gwarancji Skarbu Państwa do sumy 2 miliardów za ulgowe pożyczki dla reemigrujących z Niemiec drobnych przemysłowców, kupców, rzemieślników oraz ich organizacji wytwórczych i handlowych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawą następującej treści:

Udziela się gwarancji Skarbu Państwa do sumy 2 miljardów mk. za pożyczki ulgowe dla reemigrujących z Niemiec drobnych przemysłowców, kupców, rzemieślników, oraz ich organizacji wytwórczych i handlowych, wypłacane przez Polską Krajową Kasę Pożyczkową, na podstawach następujących:

1)
pożyczki udziela się na kapitał inwestycyjny i kapitał obrotowy; pożyczki inwestycyjne mogą być udzielane na spłaty w terminie do 10 lat, pożyczki zaś na kapitał obrotowy - w terminie nie dłuższym niż trzy lata; przyznane pożyczki są wypłacane przez Polską Krajową Kasę Pożyczkową i jej oddziały na zlecenie Ministerstwa Przemysłu i Handlu;
2)
oprócz sposobów zabezpieczenia, przewidzianych w ustawach krajowych, jako zabezpieczenie pożyczki może służyć również zastaw maszyn i narzędzi wytwórczych, pozostawionych w posiadaniu i pod odpowiedzialną opieką korzystającego z pożyczki właściciela; przez ustanowienie prawa zakazu w skrypcie dłużnym i zaopatrzenie zastawionych przedmiotów w odpowiednie znaki, ulegające zachowaniu do czasu całkowitej spłaty pożyczki wraz z odsetkami, Skarb Państwa bez sporządzania aktu urzędowego utrzymuje na zastawionych przedmiotach przywilej szczególny co do wierzytelności, wynikłej z pożyczki; 3) warunki udzielania pożyczek ustali i decyzją o przyznanie pożyczki poweźmie Komitet Kredytowy, składający się. z dwóch przedstawicieli Ministerstwa Skarbu oraz po jednym przedstawicielu Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej oraz Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej. Sposób wnoszenia podań o pożyczki ulgowe i tryb postępowania Komitetu Kredytowego określą przepisy wykonawcze.

Podania i załączniki, składane w celu otrzymania pożyczki na zasadzie niniejszej ustawy, są wolne od wszelkich opłat skarbowych i stemplowych.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Pracy i Opieki Społecznej.

§  4.
Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.