Rozdział 3 - Udział w budowie urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę, wykonywanej przez zrzeszenia. - Udział w kosztach budowy urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę oraz opłaty za wodę pobieraną z tych urządzeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.9.57

Akt utracił moc
Wersja od: 12 marca 1966 r.

Rozdział  3.

Udział w budowie urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę, wykonywanej przez zrzeszenia.

§  13.
1.
Obowiązek udziału w budowie urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę (podstawowych, półpodstawowych i szczegółowych) wykonywanej przez kółka rolnicze, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, spółki wodne oraz inne odpowiednie zrzeszenia, zwane w dalszym ciągu "zrzeszeniami", może być nałożony tylko wówczas, gdy co najmniej połowa właścicieli (posiadaczy, użytkowników) nieruchomości, dla których te urządzenia będą stanowiły źródło zaopatrywania w wodę, wypowie się przez podpisanie odpowiedniej deklaracji za udziałem w tej budowie.
2.
Obowiązek udziału w budowie urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę nakłada na poszczególnych właścicieli (posiadaczy, użytkowników) nieruchomości biuro gromadzkiej rady narodowej.
§  14.
1.
Obowiązek udziału w budowie urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę może polegać na wpłatach pieniężnych i na świadczeniach przez wykonywanie pracy niewykwalifikowanej oraz dostarczenie środków transportowych.
2.
Obowiązani do udziału w budowie mogą zamiast świadczeń zapłacić równoważnik pieniężny według zasad ustalonych w §§ 11 i 12.
3.
Obowiązani do wpłat pieniężnych i świadczeń mogą za zgodą zarządu zrzeszenia realizującego budowę dostarczyć zamiast wpłat i świadczeń określoną ilość sprzętu lub materiałów niezbędnych do celów budowy.
§  15.
1.
Wysokość wpłat pieniężnych przypadających od osób fizycznych będących właścicielami (posiadaczami, użytkownikami) nieruchomości:
1)
z tytułu udziału w kosztach budowy urządzeń podstawowych i półpodstawowych ustala się proporcjonalnie do wysokości podstawy wymiaru opłat stosowanej w razie budowy przez Państwo urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę (§ 4),
2)
z tytułu kosztów budowy urządzeń szczegółowych ustala się w wysokości pełnych kosztów budowy tych urządzeń.
2.
Wysokość wpłat pieniężnych przypadających od jednostek gospodarki uspołecznionej, organizacji społecznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej z tytułu udziału w kosztach budowy ustala się proporcjonalnie do ilości potrzebnej im wody w terminach określonych w umowie zawartej ze zrzeszeniem. Do udziału w kosztach budowy dolicza się udział w kosztach badań, nadzoru inwestorskiego i dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
3.
Wartość świadczeń osobistych i rzeczowych w ramach udziału właścicieli (posiadaczy, użytkowników) nieruchomości w budowie urządzeń ustala się według zasad określonych w §§ 11 i 12.
§  16.
Wysokość wpłat pieniężnych oraz rodzaj i rozmiar świadczeń ustala zarząd zrzeszenia realizującego budowę po uprzednim porozumieniu się z zainteresowanym właścicielem nieruchomości. W razie uznania przez zainteresowanego, że ustalone przez zrzeszenie wysokość wpłat lub rodzaj czy rozmiar świadczeń są niesłuszne, może on zwrócić się w terminie 7-dniowym od dnia podania mu do wiadomości przypadających na niego wpłat i świadczeń do biura gromadzkiej rady narodowej o ustalenie wymiaru wpłat i świadczeń w drodze decyzji.
§  17.
1.
Wpłaty pieniężne powinny być wnoszone do zarządu zrzeszenia realizującego budowę w terminach ustalonych przez to zrzeszenie. Świadczenia niepieniężne powinny być wykonywane w terminach ustalonych przez zarząd zgodnie z planem.
2.
W razie niewniesienia wpłat lub niewykonania świadczeń określonych w ust. 1 wpłaty te lub równowartość pieniężna świadczeń podlegają ściągnięciu przez biuro gromadzkiej rady narodowej w trybie przepisów o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.