Rozdział 1 - Opłaty za wykonywaną przez Państwo budowę urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę. - Udział w kosztach budowy urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę oraz opłaty za wodę pobieraną z tych urządzeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.9.57

Akt utracił moc
Wersja od: 12 marca 1966 r.

Rozdział  1.

Opłaty za wykonywaną przez Państwo budowę urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę.

§  1.
1.
Osoby fizyczne będące właścicielami (posiadaczami, użytkownikami) nieruchomości, dla których urządzenia półpodstawowe lub szczegółowe stanowić będą źródło zaopatrywania w wodę, pokrywają 40% faktycznych kosztów budowy urządzeń półpodstawowych oraz całość faktycznych kosztów budowy urządzeń szczegółowych, w postaci opłat wymierzonych za wybudowanie przez Państwo tych urządzeń.
2.
Jeżeli urządzenia półpodstawowe służą jednocześnie tak osobom fizycznym, jak i jednostkom gospodarki uspołecznionej, organizacjom społecznym lub osobom prawnym nie będącym jednostkami gospodarki uspołecznionej, to jednostki gospodarki uspołecznionej, organizacje społeczne oraz osoby prawne nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej uczestniczą w kosztach budowy tych urządzeń, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, proporcjonalnie do zapotrzebowania na wodę, pokrywając w całości przypadające na nie koszty, a osoby fizyczne pokrywają 40% pozostałej części kosztów.
3.
Określenia części faktycznych kosztów budowy (ust. 2) przypadającej na osoby fizyczne dokonuje na podstawie kosztorysu ostatecznego właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej w ciągu dwóch miesięcy od dnia przekazania budowy do użytku.
4.
Do kosztów przypadających na osoby fizyczne nie wlicza się kosztów dokumentacji projektowo-kosztorysowej, badań hydrogeologicznych i nadzoru inwestorskiego w zakresie budowy wszystkich urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę; koszty te ponosi w całości Państwo.
5.
Za zgodą Ministra Rolnictwa, działającego w porozumieniu z Ministrem Finansów, za podstawę do wymiaru opłat na pokrycie kosztów budowy urządzeń półpodstawowych o określonej wydajności wody może być przyjęty przeciętny koszt budowy takich urządzeń na terenie kraju lub danego województwa.
§  2.
1.
W uzasadnionych gospodarczo wypadkach za zgodą właściwego do spraw rolnych organu prezydium powiatowej rady narodowej część kosztów budowy urządzeń półpodstawowych przypadających na właścicieli (posiadaczy, użytkowników) nieruchomości, będących osobami fizycznymi, może być pokrywana ze środków funduszu gromadzkiego, funduszu rozwoju rolnictwa oraz z funduszu prewencyjnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, na zasadach określonych w przepisach dotyczących gospodarowania tymi funduszami. Udział jednak właścicieli (posiadaczy, użytkowników) nieruchomości w pokryciu kosztów budowy urządzeń półpodstawowych nie może być niższy niż połowa przypadającej na nich stosownie do § 1 ust. 1 części kosztów.
2.
Środki, o których mowa w ust. 1, mogą być uwzględnione przez właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej jako źródło pokrycia kosztów budowy urządzeń, jeżeli środki te zostały wniesione lub zadeklarowane przez odpowiednie jednostki organizacyjne przed terminem przewidzianym dla wymiaru opłat za budowę.
§  3.
1.
Opłaty za wykonane przez Państwo urządzenia półpodstawowe i szczegółowe płatne są przez osoby fizyczne w okresie 12 lat, w równych ratach kwartalnych w terminach płatności rat podatku gruntowego.
2.
W wypadkach określonych w § 1 ust. 2 jednostki gospodarki uspołecznionej, organizacje społeczne i osoby prawne nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej przekazują będące w ich dyspozycji nakłady inwestycyjne przeznaczone na udział w kosztach urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę (podstawowych, półpodstawowych i szczegółowych) w wysokości i terminach określonych w umowie zawartej z właściwym do spraw rolnych organem prezydium powiatowej rady narodowej.
§  4.
1.
Wysokość opłaty za budowę urządzeń półpodstawowych ustala się proporcjonalnie do wysokości przychodu szacunkowego z poszczególnych gospodarstw rolnych - w rozumieniu przepisów o podatku gruntowym - w roku oddania urządzenia do użytku.
2.
Jeżeli zobowiązany do uiszczenia opłaty oprócz przychodów z gospodarstwa rolnego posiada również inne stałe dochody lub wynagrodzenie albo pobiera rentę - wysokość opłaty ustala się od łącznej sumy przychodów z gospodarstwa rolnego, innego dochodu, wynagrodzenia i renty, z tym że wysokość dochodu, wynagrodzenia i renty przyjmuje się z roku poprzedzającego rok oddania urządzenia do użytku.
3.
Jeżeli zobowiązany do uiszczenia opłaty jest właścicielem (posiadaczem, użytkownikiem) nieruchomości nie wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, a źródłem jego utrzymania jest stały dochód lub wynagrodzenie za pracę najemną, wysokość opłaty ustala się w zależności od wysokości stałego dochodu lub wynagrodzenia z roku poprzedzającego rok oddania urządzenia do użytku. W razie zbiegu dwóch lub więcej źródeł utrzymania wysokość opłaty ustala się od łącznej sumy stałego dochodu i wynagrodzenia. Jeżeli zobowiązany oprócz stałego dochodu lub wynagrodzenia pobiera rentę, wówczas do podstawy obliczenia opłaty dolicza się kwotę renty z roku poprzedzającego rok oddania urządzenia do użytku. Jeżeli dochód z nieruchomości budynkowej jest niższy od wartości czynszowej obliczonej według zasad obowiązujących przy ustalaniu podatku od nieruchomości, opłatę za wykonanie urządzeń ustala się w zależności od wartości czynszowej z roku poprzedzającego rok oddania urządzenia do użytku.
4.
Jeżeli zobowiązany do uiszczenia opłaty jest właścicielem (posiadaczem, użytkownikiem) nieruchomości budynkowej, a nie należy do kategorii osób określonych w ustępach poprzedzających, wysokość opłaty ustala się w zależności od wartości czynszowej określonej w ust. 3.
5.
Jeżeli źródła przychodów określonych w ust. 2-4 powstały dopiero w roku oddania urządzenia do użytku bądź w roku poprzedzającym, wówczas przyjmuje się wysokość dochodów, wynagrodzenia, renty, wartości czynszowej - z roku oddania urządzenia do użytku, obliczoną w stosunku rocznym.
§  5.
Zwalnia się od obowiązku uiszczenia opłat za urządzenia półpodstawowe osoby, których źródłem utrzymania jest zaopatrzenie emerytalne. W razie utraty prawa do renty lub uzyskania innych jeszcze źródeł dochodu, powodujących zawieszenie wypłaty renty - osobom tym wymierza się opłaty, przypadające za okres od chwili utraty prawa do renty lub zawieszenia wypłaty renty do czasu upływu dwunastoletniego okresu płatności określonego w § 3 ust. 1.
§  6.
1.
W razie podłączenia urządzenia szczegółowego do urządzenia półpodstawowego, które nie stanowiło źródła zaopatrywania w wodę dla właściciela (posiadacza, użytkownika) nieruchomości, do której urządzenie zostało doprowadzone, obowiązany jest on do uiszczenia opłaty z tytułu budowy urządzenia półpodstawowego w takiej samej wysokości, w jakiej w związku z tego rodzaju urządzeniami wymierzona została opłata odpowiednim właścicielom (posiadaczom, użytkownikom) nieruchomości.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1 jednostki gospodarki uspołecznionej i organizacje społeczne oraz osoby prawne nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej obowiązane są do pokrycia części kosztu budowy urządzenia półpodstawowego proporcjonalnie do ilości potrzebnej im wody.
§  7.
Wymiaru opłat poszczególnym zobowiązanym za urządzenia półpodstawowe i za urządzenia szczegółowe dokonuje w drodze wydania nakazu płatniczego biuro gromadzkiej rady narodowej.
§  8.
W razie przedterminowego uiszczenia jednorazowo co najmniej 50% wszystkich rat, których terminy płatności jeszcze nie upłynęły, wysokość sumy tych rat obniża się o 6%, a w razie uiszczenia całej należności w roku, w którym przypada płatność pierwszej raty - wysokość należności obniża się o 10%.