Rozdział 22 - Ogólne przepisy organizacyjne i wyborcze. - Ubezpieczenie pracowników umysłowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.106.911

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1950 r.

XXII.

Ogólne przepisy organizacyjne i wyborcze.

Wybory władz i organów Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych oraz związku tych zakładów odbywają się w głosowaniu tajnem zwykłą większością oddanych głosów.

Przy wyborach do rady obowiązuje zasada proporcjonalności.

Szczegółowe przepisy wyborcze określi regulamin wyborczy, wydany przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Czynne prawo wyborcze mają bez różnicy płci wszyscy:

1)
pracownicy ubezpieczeni obowiązkowo i kontynuujący ubezpieczenie dobrowolnie, zgłoszeni do ubezpieczenia przynajmniej sześć tygodni przed dniem ogłoszenia wyborów, oraz pracownicy, korzystający ze świadczeń w myśl rozporządzenia niniejszego, - wszyscy pod warunkiem ukończenia dwudziestu jeden lat życia,
2)
pracodawcy, zatrudniający stale jednego lub więcej pracowników ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych przynajmniej od sześciu tygodni przed dniem ogłoszenia wyborów.

Ilość głosów, przysługujących poszczególnym pracodawcom przy wyborze ich przedstawicieli do rady, określi regulamin wyborczy w zależności od ilości ubezpieczonych w myśl rozporządzenia niniejszego pracowników, zatrudnionych u danego pracodawcy.

Bierne prawo wyborcze mają wyborcy, będący obywatelami polskimi, którzy ukończyli dwadzieścia pięć lat życia.

Pracownikowi Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych lub Związku Zakładów Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych wolno przyjąć mandat członka rady tylko pod warunkiem zrzeczenia się stanowiska służbowego.

Bierne prawo wyborcze nie służy osobom:

1)
które na mocy wyroku sądowego utraciły zdolność piastowania urzędów publicznych,
2)
które wskutek postanowienia sądowego ograniczone zostały w prawie rozporządzania swoim majątkiem,
3)
karanym sądownie za przestępstwo z chęci zysku.

Nadto nie służy bierne prawo wyborcze pracodawcy, który w ostatnim dniu terminu zgłoszenia list kandydatów zalega ze składkami za trzymiesięczny okres płatniczy pomimo wezwania go do uiszczenia zaległości, o ile nie uzyskał ulg w spłacie zaległości.

Przeprowadzenie wyborów zarządza prezes, a w jego zastępstwie wiceprezes.

Władze i organa Zakładu oraz Związku Zakładów Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych są wybierane na sześć lat z wyjątkiem komisji rewizyjnej, wybieranej corocznie.

Członkowie władz i organów zakładu względnie związku pełnią swoje czynności do czasu objęcia czynności przez ich następców.

Członkowie tych władz i organów obowiązani są uczestniczyć w posiedzeniach, a w razie przeszkody zawczasu zawiadomić o niej przewodniczącego.

Członkowie władz i organów zakładu lub związku sprawują swoje czynności bezpłatnie, jednakże przysługuje im prawo do diet w czasie pełnienia czynności, zwrot poniesionych wydatków i ewentualnie utraconego zarobku, według zasad, uchwalonych przez rady zakładu względnie zarząd związku.

Prezesowi (wiceprezesowi) związku względnie zakładu może być przyznane ryczałtowe wynagrodzenie miesięczne za czas, poświęcany pracy dla tych instytucyj.

Uchwały, o których mowa w ustępie 5 i 6, wymagają zatwierdzenia państwowej władzy nadzorczej.

Przeprowadzenie pierwszych wyborów zarządza Minister Pracy i Opieki Społecznej.

Członek rady traci mandat:

1)
w grupie ubezpieczonych - o i to ustanie jego obowiązek ubezpieczenia w myśl rozporządzenia niniejszego, o ile zaniecha dobrowolnego kontynuowania ubezpieczenia, albo jeżeli chodzi o pracownika, korzystającego ze świadczeń, straci do nich prawo, względnie nastąpi w stosunku do niego ich wstrzymanie;
2)
w grupie pracodawców - o ile zaprzestanie zatrudniać obowiązkowo ubezpieczonych w myśl rozporządzenia niniejszego;
3)
w obu grupach - o ile zajdą okoliczności, pozbawiające biernego prawa wyborczego (art. 94 i 95), a nadto z powodu trzykrotnej nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniach.

Członek rady będzie pozbawiony mandatu przez państwową władzę nadzorczą z urzędu lub na wniosek prezesa zakładu:

1)
w razie stwierdzonego nadużycia swego stanowiska dla celów osobistych,
2)
w razie stwierdzonego rozmyślnego działania na niekorzyść zakładu.

W wypadku wdrożenia przeciw członkowi rady dochodzeń karno-sądowych może on być przez państwową władzę nadzorczą, na wniosek prezesa lub z urzędu, zawieszony w czynnościach aż do wydania prawomocnego wyroku.