Rozdział 20 - Władze Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych i ich zakres działania. - Ubezpieczenie pracowników umysłowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.106.911

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1950 r.

XX.

Władze Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych i ich zakres działania.

Władzami Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych są:

1)
rada,
2)
zarząd,
3)
komisja rewizyjna,
4)
komisja rentowa.

Rada Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych składa się prócz prezesa i wiceprezesa zakładu z przedstawicieli ubezpieczonych lub korzystających ze świadczeń pracowników umysłowych i przedstawicieli pracodawców, wybieranych oddzielnie przez pracowników i przez pracodawców, przyczem na dwóch członków z grona pracowników przypada jeden członek z grona pracodawców.

Równocześnie z wyborem członków rady wybiera się ich zastępców w podwójnej liczbie.

Statut zakładu określi w stosunku do ilości pracowników liczbą członków rady, która nie może być jednak większa, jak czterdziestu pięciu członków.

Do zakresu działania Rady Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych należą następujące sprawy:

1)
wybór: kandydatów na prezesa i wiceprezesa zakładu (art. 75 ust. 1 i 2), członków zarządu, komisji rewizyjnej, komisji rentowej, przedstawicieli zakładu w Zarządzie Związku Zakładów Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych oraz ławników specjalnych organów, przewidzianych w art. 130;
2)
uchwalanie preliminarza budżetowego;
3)
rozpatrywanie rocznych sprawozdań i zamknięć rachunkowych oraz udzielanie absolutorium zarządowi;
4)
uchwalanie statutu zakładu i ewentualnych jego zmian;
5)
nabywanie, obciążanie i zbywanie nieruchomości oraz uchwalanie ogólnych wytycznych, dotyczących lokaty funduszów, z uwzględnieniem postanowienia art. 102 ust. 4;
6)
ustalanie wysokości diet względnie ich ryczałtu dla członków władz zakładu;
7)
decydowanie w sprawach pozbawienia członków rady mandatów w wypadkach, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszem, oraz w sprawach pociągania ich do odpowiedzialności sądowej.

Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych i wiceprezesa mianuje Minister Pracy i Opieki Społecznej na okres sześcioletni z pośród czterech kandydatów, przedstawionych przez radę.

W wypadku, gdy prezes zostanie zamianowany z pośród pracowników, wiceprezes musi być mianowany z pośród pracodawców i odwrotnie.

Radę zwołuje prezes lub wiceprezes co najmniej dwa razy w ciągu roku.

Na żądanie pisemne jednej trzeciej członków rady lub wskutek uchwały zarządu obowiązany jest prezes zwołać radę, oznaczając termin posiedzenia - o ile możności - na dzień, określony w żądaniu lub uchwale.

Na posiedzeniach rady przewodniczy prezes Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych lub zastępujący go wiceprezes; przewodniczący głosuje tylko w razie równości głosów.

Do ważności uchwały rady wymagana jest obecność prezesa lub wiceprezesa i co najmniej połowy określonej statutem liczby członków rady lub ich zastępców. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów obecnych członków z wyjątkiem uchwał w sprawach, oznaczonych w art. 74 punkt 4, do których ważności wymagana jest większość dwóch trzecich głosów obecnych członków.

Rada uchwala statut Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, podlegający zatwierdzeniu przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

Statut zawierać ma postanowienia, dotyczące:

1)
liczby członków władz zakładu;
2)
sposobu zwoływania posiedzeń tych władz;
3)
sposobu i kolejności powoływania zastępców członków tych władz;
4)
zakresu działania władz zakładu;
5)
postępowania komisji rentowej przy ustalaniu i przyznawaniu świadczeń oraz stosowaniu zarządzeń leczniczych;
6)
sposobu wypłaty świadczeń, jak również wykazywania uprawnień do ich otrzymywania;
7)
rozgraniczenia kompetencji co do przyjmowania, awansowania na wyższe stanowiska i zwalniania personelu zakładu;
8)
warunków, pod jakiemi zaliczyć można ubezpieczonych, otrzymujących stale wynagrodzenie zmienne, do stałych grup zarobkowych, zależnie od stosunków miejscowych i zawodowych;
9)
dowodów, jakie powinna składać osoba, pobierająca świadczenia, a przebywająca poza granicami Rzeczypospolitej lub wolnego miasta Gdańska, dla wykazania, że posiada wymagane warunki, jak również ujemnych skutków (zawieszenie wypłaty świadczenia, odprawa zamiast renty) w wypadku niezłożenia przepisanych dowodów;
10)
warunków i sposobu uzupełnienia fachowego wyszkolenia pracowników (art. 65);
11)
ilości członków władz zakładu, jaką należy wybrać z pośród osób, mających stałe miejsce zamieszkania w siedzibie zakładu lub w bliskiej odległości, określonej w statucie;
12)
reprezentowania zakładu nazewnątrz i sposobu podpisywania dokumentów imieniem zakładu;
13)
formy i treści zaświadczenia (art. 123 ust. ostatni), zgłoszeń (obliczeń, wykazów), jakie według rozporządzenia niniejszego powinni składać pracodawcy lub ubezpieczeni, oraz formy i treści kart ubezpieczeniowych, stanowiących legitymację ubezpieczeniową;
14)
warunków przedłużenia okresu zasiłkowego z powodu braku pracy (art. 57);
15)
warunków dobrowolnego kontynuowania ubezpieczenia obowiązkowego, warunków ubezpieczenia dobrowolnego, zamiany jednorazowej odprawy na rentą (art. 30 ust. ostatni) i nabycia lat poprzedniej służby;
16)
sposobu publikacji rocznych sprawozdań i zamknięć rachunkowych.

Statut i zmiany statutu będą ogłaszane w "Monitorze Polskim" na koszt zakładu, a wzmianki o tem obowiązany jest zakład umieścić w poczytnych dziennikach miejscowych.

Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych składa się. z prezesa i wiceprezesa zakładu oraz z wybranych z grona rady dziewięciu do piętnastu członków, w tem dwie trzecie z grupy pracowników, a jedna trzecia z grupy pracodawców.

Do ważności uchwał zarządu wymagana jest obecność prezesa lub wiceprezesa i większości członków zarządu oraz zwykła większość oddanych głosów, przyczem postanowienie art. 75 ust. 5 ma analogiczne zastosowanie.

Zarząd zbiera się normalnie raz na kwartał; wskutek uchwały samego zarządu lub pisemnego żądania jednej trzeciej jego członków obowiązany jest prezes lub zastępujący go wiceprezes zwołać posiedzenie zarządu, wyznaczając posiedzenie na dzień uchwalony względnie wskazany w pisemnem żądaniu.

Niezależnie od tego przysługuje prezesowi lub zastępującemu go wiceprezesowi prawo zwołania zarządu na wniosek dyrektora zakładu lub wedle własnego uznania.

Do zakresu działania zarządu należy:

1)
mianowanie i zwalnianie dyrektora i tych pracowników zakładu, których mianowanie zastrzeżone jest zarządowi w statucie lub regulaminie służbowym,
2)
ustalanie stosunków służbowych personelu zakładu, z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez państwową władzę nadzorczą,
3)
decyzja w sprawie lokaty funduszów w granicach postanowień rozporządzenia niniejszego i uchwał rady,
4)
składanie radzie preliminarza budżetowego, rocznych sprawozdań i zamknięć rachunkowych wraz ze swojemi uwagami i wnioskami,
5)
decydowanie w sprawach niezastrzeżonych innym władzom zakładu.

Zarząd zakładu wybiera z pośród swoich członków ściślejszy organ wykonawczy dla rozstrzygania roszczeń o świadczenia z powodu braku pracy. Organ ten rozstrzyga jednomyślnie, przyczem przewodniczący głosuje ostatni; w braku jednomyślności rozstrzyga zarząd.

Statut zakładu może ustanowić stały ściślejszy organ wykonawczy również dla innych zadań, określając jego skład i kompetencję.

Wykonanie poszczególnych swoich zadań względnie uprawnień może zarząd poruczać specjalnym komisjom lub urzędnikom zakładu.

Jeżeli uchwała rady, zarządu lub ściślejszego organu wykonawczego jest sprzeczna z obowiązującemi przepisami prawnemi, z zarządzeniem władzy nadzorczej, lub jeżeli jest sprzeczna z celami zakładu w tym stopniu, iż wykonanie jej przyniosłoby niepowetowaną szkodę, prezes zakładu powinien wstrzymać wykonanie uchwały zarządu lub rady do czasu roztrzygnięcia przez państwową władzę nadzorczą, uchwały zaś ściślejszych organów wykonawczych do czasu rozstrzygnięcia przez zarząd.

Prezes jest obowiązany najdalej w ciągu tygodnia od dnia wstrzymania wykonania uchwały przedłożyć sprawę do roztrzygnięcia państwowej władzy nadzorczej względnie poczynić zarządzenia celem zwołania zarządu, o ile zawiesił wykonanie uchwały ściślejszych organów wykonawczych.

Komisja rewizyjna składa się z sześciu członków i tyluż zastępców, wybranych na przeciąg jednego roku przez radę ze swego grona w dwóch trzecich z pośród pracodawców a w jednej trzeciej z pośród pracowników.

Komisja rewizyjna wybiera z pośród siebie przewodniczącego oraz jego zastępcę.

Komisja rewizyjna jest uprawniona w każdej chwili przystąpić, o ile możności w obecności dyrektora lub wyznaczonego przez niego urzędnika, do przeprowadzenia rewizji ksiąg i kasy oraz zbadania stanu gospodarki zakładu; obowiązana jest to uczynić przed rocznem posiedzeniem rady.

Komisja powinna przeprowadzić rewizję również na żądanie prezesa zakładu.

Komisja przeprowadza rewizję w składzie co najmniej trzech członków względnie ich zastępców.

Z czynności swoich komisja rewizyjna sporządza protokół, który podaje radzie do wiadomości.

Komisja rentowa składa się z przewodniczącego lub jego zastępcy, z dwóch przedstawicieli pracowników i jednego przedstawiciela pracodawców lub ich zastępców.

Przedstawicieli i zastępców przedstawicieli obu grup wybiera z pośród siebie rada.

Przewodniczącym komisji rentowej jest dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych względnie w jego zastępstwie delegowany przez zarząd, a zatwierdzony przez państwową władzą nadzorczą, urzędnik tego zakładu.

Do zakresu działania komisji rentowej należy:

1)
rozstrzyganie roszczeń o przyznanie lub przedłużenie praw do świadczeń w tych wypadkach, w których jednym z warunków jest niezdolność do wykonywania zawodu, lub w których roszczenie oparte jest na przepisie art. 31;
2)
decyzja w sprawie wstrzymania lub odebrania świadczeń, oznaczonych w punkcie 1;
3)
decydowanie w sprawach zarządzeń leczniczych;
4)
decyzja w sprawie kapitalizacji rent (art. 69).

Komisja rentowa rozstrzyga jednomyślnie, przyczem przewodniczący głosuje ostatni; w braku jednomyślności komisja przedstawia sprawę zarządowi do rozstrzygnięcia.

Dyrektora względnie kierownika Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych mianuje i zwalnia zarząd z zastrzeżeniem zatwierdzenia tych uchwał przez państwową władzą nadzorczą.

Do dyrektora Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych należy kierownictwo biurem zakładu, załatwianie spraw bieżących i wszystkich spraw nie zastrzeżonych władzom i organom zakładu.

W posiedzeniach władz i organów zakładu bierze udział z głosem doradczym dyrektor (kierownik) lub w jego zastępstwie delegowany urzędnik zakładu.

Od udziału w posiedzeniach władz lub organów zakładu wyłączeni są poszczególni ich członkowie, gdy rozstrzygane mają być sprawy, w których zainteresowany jest sam członek lub osoba, pozostająca z nim w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linji wstępnej lub zstępnej, albo w stosunku pokrewieństwa w linji bocznej, zachodzącego pomiędzy dziećmi rodzeństwa, względnie bliższego, bądź powinowactwa w takim samym stopniu, bądź wreszcie w stosunku przysposabiających, opiekunów lub wychowawców, albo przysposobionych, pupilów lub wychowanków.