Rozdział 2 - Świadczenia. - Ubezpieczenie brackie w powiecie będzińskim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.65.410

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 1935 r.

II.

Świadczenia.

§  7.
(1)
Kasa Bratnia udziela świadczeń dla ubezpieczonych i dla pozostałych po nich członków rodziny w formie jednorazowych odpraw. Statut Kasy Bratniej może ustalić przypadki, w których Kasa Bratnia może lub musi udzielać odpraw w formie wypłat perjodycznych.
(2)
Warunkiem powstania prawa do odprawy jest przebycie przez ubezpieczonego w Kasie Bratniej okresu wyczekiwania, który wynosi 24 miesiąca składkowe.
§  8.
Odprawa służy ubezpieczonym w przypadkach rozwiązania stosunku pracy:
1)
jeżeli są trwale niezdolni do wykonywania pracy zawodowej z powodu wypadku w zatrudnieniu, choroby, ułomności fizycznej i umysłowej, bądź też wskutek upadku sił fizycznych i umysłowych,
2)
jeżeli nie powstają uprawnienia na podstawie pkt. 1, a
a)
ubezpieczony zwolniony został z pracy, albo
b)
ubezpieczony wystąpił dobrowolnie z pracy po przebyciu w Kasie, Bratniej okresu co najmniej 120 miesięcy składkowych, albo też
c)
ubezpieczona kobieta wystąpiła z pracy z powodu zamążpójścia.
§  9.
(1)
W razie śmierci ubezpieczonego służy odprawa jego żonie i dzieciom do lat 18-u, albo, jeżeli są jeszcze przed przekroczeniem tej granicy trwale i całkowicie niezdolne do zarobkowania, wówczas również i w razie przekroczenia tej granicy wieku. Statut ustali bliżej, kogo należy uważać za uprawnione do odprawy dziecko ubezpieczonego. Statut może ustalić, że, w braku uprawnionej do odprawy żony, odprawa służyć będzie osobie, która zamieszkiwała z ubezpieczonym we wspólnem gospodarstwie domowem i była przez niego wyłącznie utrzymywana; statut określi warunki, od których spełnienia zależeć będzie nabycie przez tę osobę prawa do odprawy.
(2)
W braku osób, wymienionych w ust. 1, odprawa służy rodzicom ubezpieczonego, którzy pozostawali na jego utrzymaniu.
(3)
W razie istnienia kilku osób, uprawnionych do odprawy w myśl paragrafu niniejszego, odprawę dzieli się między nie w równych częściach.
§  10.
(1)
Wysokość odpraw określi statut Kasy Bratniej zgodnie z planem ubezpieczeniowo-technicznym Kasy Bratniej (§ 35).
(2)
Wysokość odpraw zależna, będzie od ilości miesięcy składkowych, przebytych przez ubezpieczonego w Kasie Bratniej.
(3)
Odprawa, należna ubezpieczonym mężczyznom po przebyciu w Kasie Bratniej 240-tu miesięcy składkowych, nie może być mniejsza od 1.200 zł.
(4)
W przypadkach, określonych w § 8 pkt. 2, odprawa nie może przekraczać pełnej rezerwy składek. Sposób obliczenia rezerwy składek ustali plan ubezpieczeniowo-techniczny Kasy Bratniej.
(5)
Odprawa dla ubezpieczonych kobiet i dla pozostałych po nich członków rodziny nie może wynosić mniej, niż 50% odpowiedniej odprawy, służącej ubezpieczonym mężczyznom i pozostałym po nich członkom rodziny.
(6)
Statut określi szczegółowe warunki powstania i realizacji uprawnień. W szczególności statut ustali okres czasu pozostawania bez pracy w przedsiębiorstwie górniczem lub hutniczem, po którego upływie służyć będzie odprawa w myśl § 8 pkt. 2 lit. a) i b).
(7)
Minister Opieki Społecznej ustala współczynniki do przeliczania odpraw na renty, dokonywanego w wykonaniu umów międzynarodowych.
§  11.
(1)
Miesiącami składkowemi są miesiące, za które składki zostały opłacone.
(2)
Przerwa w ubezpieczeniu nie powoduje utraty uprawnień.
(3)
Podjęcie odprawy wyczerpuje wszelkie roszczenia z tytułu ubezpieczenia, na którego podstawie została nabyta.
§  12.
(1)
Odprawa, określona w § 9, nie służy żonie, jeżeli w chwili śmierci ubezpieczonego małżeństwo było sądownie rozwiązane, lub z winy żony sądownie rozdzielone.
(2)
Odprawa, określona w § 9, nie służy pozostałym członkom rodziny, jeżeli stwierdzone będzie prawomocnym wyrokiem karno-sądowym ich rozmyślne działanie w celu spowodowania śmierci ubezpieczonego.
§  13.
Odprawy podlegają zajęciu w wysokości i według zasad, przewidzianych w art. 575 kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. R. P. z r. 1932 Nr. 112, poz. 934).