Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Ubezpieczenie brackie w powiecie będzińskim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.65.410

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 1935 r.

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Dotychczasowe kasy bratnie przy przedsiębiorstwach górniczo-hutniczych w powiecie będzińskim, a mianowicie:
1)
Kasę Pomocy Robotników Towarzystwa Kopalń i Zakładów Hutniczych Sosnowieckich, Spółka Akcyjna,
2)
Kasę Pomocy Robotników Warszawskiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych,
3)
Kasę Wzajemnej Pomocy Robotników Kopalń Węgla Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego "Saturn" w m. Czeladzi,
4)
Kasę Pomocy dla Robotników Kopalni "Flora",
5)
Kasę Bratniej Pomocy Robotników Towarzystwa Przemysłowo-Górniczego "Hrabia Renard",
6)
Kasę Wsparcia Robotników Kopalń Węgla Towarzystwa Francusko-Włoskiego,
7)
Kasę Pomocy Robotników Towarzystwa Bezimiennego Kopalń Węgla "Czeladź",
8)
Kasę Bratniej Pomocy Robotników Zakładów "Solvay" w Grodźcu,
9)
Bratnią Kasę przy Grodzieckiem Towarzystwie Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych, Spółka Akcyjna w Grodźcu koło Będzina i
10)
Kasę Zapomogową dla Robotników Kopalni "Jakób" w Niemcach,

łączy się z dniem 1 września 1935 r. w jedną instytucję pod nazwą "Kasy Bratniej Zagłębia Dąbrowskiego", która przeprowadzać będzie ubezpieczenie brackie według zasad, określonych w rozporządzeniu niniejszem.

W dalszych przepisach rozporządzenia niniejszego zamiast nazwy "Kasa Bratnia Zagłębia Dąbrowskiego" używa się nazwy skróconej "Kasa Bratnia".

§  2.
(1)
Obowiązkowi ubezpieczenia w Kasie Bratniej podlegają wszyscy robotnicy, zatrudnieni po dniu wejścia w życie rozporządzenia niniejszego w tych zakładach pracy, które w chwili wejścia w życie tegoż rozporządzenia objęte są ubezpieczeniem w kasach bratnich. Obowiązek ubezpieczenia w Kasie Bratniej rozciąga się również na wszystkich robotników, zatrudnionych w zakładach pracy górniczych lub hutniczych w powiecie będzińskim, które kiedykolwiek wejdą w skład przedsiębiorstw, przy których w chwili wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, istniały wymienione w § 1 kasy bratnie. Zmiana właściciela zakładów pracy, określonych w ustępie niniejszym, nie ma wpływu na obowiązek ubezpieczenia w Kasie Bratniej robotników, zatrudnionych w tych zakładach.
(2)
Robotnicy, zatrudnieni w zakładach pracy innych przedsiębiorstw górniczych lub hutniczych lub też z niemi związanych, mogą dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia w Kasie Bratniej. Przystąpienie to powinno obejmować wszystkich robotników, zatrudnionych w danym zakładzie, z wyjątkiem wymienionych w ustępach 3 i 4. Uchwały, dotyczące przystąpienia do ubezpieczenia, zapadają na zgromadzeniu robotników danego zakładu, które zwoływać będzie w tym celu co najmniej na dwa tygodnie przed odbyciem tego zgromadzenia właściwy obwodowy inspektor pracy na pisemne żądanie co najmniej 1/10 części ogółu robotników zakładu. Do prawomocności uchwał wymagana jest większość 3/5 głosów obecnych na zgromadzeniu robotników danego zakładu, którzy muszą stanowić co, najmniej 3/5 ogółu tych robotników. Nowowstępujący do tych zakładów pracy będą objęci obowiązkiem ubezpieczenia w Kasie Bratniej.
(3)
Obowiązkowi ubezpieczenia w Kasie Bratniej nie podlegają robotnicy, którzy w danym miesiącu kalendarzowym pozostają w stosunku pracy krócej niż w okresie jednego tygodnia.
(4)
Robotnicy, którzy przekroczyli 44-ty rok życia w chwili objęcia po raz pierwszy zatrudnienia, uzasadniającego obowiązek ubezpieczenia w Kasie Bratniej, nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia.
§  3.
(1)
Obowiązek ubezpieczenia rozpoczyna się z dniem faktycznego rozpoczęcia pracy, a ustaje z dniem rozwiązania stosunku pracy.
(2)
Statut Kasy Bratniej (§ 19) określi warunki kontynuowania ubezpieczenia, określonego rozporządzeniem niniejszem, przez osoby, które przestają podlegać obowiązkowi ubezpieczenia w Kasie Bratniej.
§  4.
(1)
Pracodawcy obowiązani są udzielać Kasie Bratniej wszelkich pisemnych i ustnych wyjaśnień co do okoliczności faktycznych, potrzebnych Kasie Bratniej przy wykonywaniu przez nią ubezpieczenia, i umożliwiać organom Kasy Bratniej zaznajamianie się z umowami o pracę, księgami płac lub wykazami wypłat oraz związanemi z niemi dowodami rachunkowemi i ich wpisami do ksiąg.
(2)
Pracodawcy obowiązani są również dokonywać dla Kasy Bratniej czynności w zakresie ewidencji ubezpieczonych i ewidencji opłacania składek w sposób, określony w statucie Kasy Bratniej.
§  5.
Zrzeczenie się uprawnień, wynikłych z rozporządzenia niniejszego i statutu Kasy Bratniej, jest nieważne. Nieważne są umowy, zmierzające do ograniczenia tych uprawnień na niekorzyść ubezpieczonych lub pozostałych członków ich rodziny.
§  6.
Wszystkie instytucje ubezpieczeń społecznych obowiązane są udzielać Kasie Bratniej pomocy w zakresie, który ustali zarządzeniem Minister Opieki Społecznej.