Rozdział 2 - Ubezpieczenie budynków. - Ubezpieczenia ustawowe budynków oraz mienia w gospodarstwach rolnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.10.38

Akt utracił moc
Wersja od: 15 września 1989 r.

Rozdział  2

Ubezpieczenie budynków.

§  10.
1.
Ubezpieczeniem są objęte budynki stanowiące własność osób fizycznych, zespołów, przedsiębiorstw i spółdzielni.
2.
Za budynek uważa się budowlę umocowaną w ziemi lub na ziemi, posiadającą ściany lub słupy albo filary oraz pokrycie dachowe, z wyjątkiem studni i ogrodzeń.
§  11.
1.
Nie są objęte ubezpieczeniem:
1)
budynki:
a)
opuszczone,
b)
mające charakter tymczasowy z samego przeznaczenia,
c)
przeznaczone do rozbiórki - z upływem terminu rozbiórki określonego w ostatecznej decyzji właściwego organu,
2)
domki letniskowe i domki kempingowe o powierzchni zabudowy do 30 m2 oraz domy letniskowe wybudowane bez pozwolenia właściwego organu,
3)
wszelkie budowle wzniesione na terenach pracowniczych ogrodów działkowych,
4)
szklarnie, inspekty, namioty i tunele foliowe.
2.
Ponadto nie są objęte ubezpieczeniem należące do osób fizycznych lub zespołów budynki:
1)
będące na podstawie decyzji administracyjnej pod przymusowym zarządem państwowym,
2)
wykreślone z ewidencji ubezpieczeniowej w czasie lustracji, ze względu na ich zły stan techniczny, w porozumieniu z terenowym organem administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw budownictwa stopnia podstawowego,
3)
przemysłowe,
4)
użytkowane na potrzeby warsztatów rzemieślniczych lub w celach usługowych i handlowych.
§  12.
Odpowiedzialność PZU z tytułu ubezpieczenia budynków rozpoczyna się z dniem pokrycia budynku dachem, a kończy z dniem przejścia budynku do kategorii nie objętych ubezpieczeniem.
§  13.
1.
Wartość budynków należących do osób fizycznych i zespołów ustala PZU według cennika opracowanego przy współudziale jednostek gospodarki uspołecznionej wyspecjalizowanych w zakresie budownictwa.
2.
W razie ogólnej zmiany cen PZU podwyższa lub obniża wartość budynków osób fizycznych i zespołów, stosując współczynnik ustalony w porozumieniu z jednostkami, o których mowa w ust. 1.
3.
Jeżeli wartość budynku ustalona zgodnie z ust. 1 jest wyższa lub niższa co najmniej o 10% od faktycznej wartości, właściciel może żądać ponownego ustalenia tej wartości w drodze indywidualnego szczegółowego szacunku, najpóźniej przed powstaniem szkody.
§  14.
1.
Za szkodę w budynku uważa się utratę lub zmniejszenie jego wartości, spowodowane zniszczeniem lub uszkodzeniem.
2.
Nie uważa się pojedynczej szkody w budynku za spowodowaną przez huragan lub nadmierny opad śniegu, jeżeli konserwacja dachu była zaniedbana lub konstrukcja budynku nie odpowiadała wymaganiom obowiązującym w budownictwie.
§  15.
1.
Wysokość szkody w budynku należącym do osoby fizycznej i zespołu ustala się według cennika określonego w § 13 ust. 1, z zastosowaniem współczynnika, o którym mowa w § 13 ust. 2, oraz z uwzględnieniem stopnia zużycia.
2.
Wysokość szkody pomniejsza się o wartość pozostałości nadających się do użytku.
3.
Przy ustalaniu wysokości szkody nie uwzględnia się stopnia zużycia, który nie przekracza 10%, a w odniesieniu do szkód spowodowanych przez huragan i powódź - 40%.
4.
Normy zużycia budynków określa Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
§  16.
Wysokość szkody w budynku przedsiębiorstwa i spółdzielni ustala się w wysokości rzeczywistych kosztów odbudowy lub naprawy, według cen stosowanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej, z uwzględnieniem istniejących przed szkodą wymiarów, konstrukcji, materiału i wyposażenia budynku.
§  17.
Odszkodowanie za budynek ustala się w wysokości szkody, z tym że za budynki osób fizycznych i zespołów - w granicach wartości przyjętej do ubezpieczenia.
§  18.
1.
PZU dopłaca osobom fizycznym i zespołom potrąconą przy likwidacji szkody kwotę odpowiadającą stopniowi zużycia, jeżeli stopień ten jest wyższy niż określony w § 15 ust. 3, a po powstaniu szkody została dokonana naprawa budynku uszkodzonego, odbudowa budynku zniszczonego lub budowa innego budynku w tym samym gospodarstwie lub na tej samej działce; warunek naprawy lub odbudowy budynku nie jest wymagany przy szkodach spowodowanych przez huragan i powódź, za które odszkodowanie wraz z dopłatą nie przekracza równowartości pieniężnej 10 q żyta.
2.
Dopłata nie może przekraczać 40%:
1)
wartości uszkodzonego budynku, zakwalifikowanego do rozbiórki,
2)
wysokości szkody ustalonej bez uwzględnienia stopnia zużycia i wartości pozostałości po szkodzie - w razie uszkodzenia części budynku.
3.
Dopłata nie przysługuje w odniesieniu do szkód w budynkach przeznaczonych do rozbiórki, powstałych przed upływem terminu rozbiórki, określonego w ostatecznej decyzji właściwego organu.
4.
Odszkodowanie łącznie z dopłatą, o której mowa w ust. 1 i 2, nie może przewyższać wartości naprawy budynku uszkodzonego, odbudowy budynku zniszczonego lub budowy innego budynku, ustalonej zgodnie z § 13 ust. 1 i 2.
§  19.
1.
Odszkodowanie za budynek wypłaca się właścicielowi.
2.
Jeżeli miejsce pobytu właściciela budynku nie jest znane albo jeżeli stale przebywa on za granicą, odszkodowanie wypłaca się posiadaczowi, który dokonał odbudowy zniszczonego lub naprawy uszkodzonego budynku tego właściciela.
3.
Za szkodę powstałą w budynku należącym do spadku odszkodowanie wypłaca się spadkobiercom. Jeżeli jednak któryś ze spadkobierców podjął odbudowę zniszczonego albo naprawę uszkodzonego budynku, odszkodowanie wypłaca się temu spadkobiercy.