Tytuły wojskowe żołnierzy niezawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.163.1579

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 2006 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 sierpnia 2003 r.
w sprawie tytułów wojskowych żołnierzy niezawodowych

Na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205, z późn. zm1)) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
Rozporządzenie określa tytuły wojskowe nadawane żołnierzom niezawodowym oraz zasady używania tych tytułów.
1. 
Dla żołnierzy niezawodowych lub kandydatów na żołnierzy niezawodowych, zwanych dalej "żołnierzami", niezależnie od posiadanych stopni wojskowych, wprowadza się tytuły wojskowe:
1)
podchorążego;
2)
elewa.
2. 
Tytuły, o których mowa w ust. 1, są używane przez żołnierzy w stopniach wojskowych szeregowych i podoficerów, na zasadach określonych w rozporządzeniu.
3. 
Tytułów, o których mowa w ust. 1, używa się bezpośrednio po stopniu wojskowym.
1. 
Tytuł podchorążego uzyskują bez szczególnego nadania:
1)
studenci wyższych szkół morskich przeznaczeni do odbywania zajęć wojskowych - z dniem rozpoczęcia tych zajęć;
2)
studenci szkół wyższych powołani do odbycia przeszkolenia wojskowego w trakcie studiów - z dniem stawienia się do odbycia tego przeszkolenia;
3)
absolwenci szkół wyższych powołani do odbycia przeszkolenia wojskowego - z dniem stawienia się do odbycia tego przeszkolenia.
2. 
Tytułu, o którym mowa w ust. 1, używa się w czasie zajęć wojskowych i pełnienia czynnej służby wojskowej; można go używać również po zwolnieniu z tych zajęć oraz służby wojskowej.
1. 
Tytuł elewa uzyskują bez szczególnego nadania żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową, skierowani na naukę w szkole podoficerskiej, szkole młodszych specjalistów lub wojskowym ośrodku szkolenia - z dniem rozpoczęcia nauki.
2. 
Tytułu, o którym mowa w ust. 1, używa się tylko w czasie trwania nauki.
1. 
Student, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, odbywający zajęcia wojskowe, traci tytuł podchorążego w razie zwolnienia z odbycia całości zajęć wojskowych lub niezdania egzaminu z tych zajęć - z dniem określonym przez kierownika studium wojskowego wyższej szkoły morskiej.
2. 
Żołnierz, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 i 3, odbywający przeszkolenie wojskowe, traci tytuł podchorążego w razie:
1)
utraty obywatelstwa polskiego - z dniem wydania przez właściwy organ zaświadczenia o wyrażeniu zgody przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego;
2)
orzeczenia przez sąd środka karnego pozbawienia praw publicznych lub degradacji - z dniem uprawomocnienia się wyroku.
3. 
Żołnierz odbywający przeszkolenie wojskowe studentów szkół wyższych traci tytuł podchorążego również w razie:
1)
zwolnienia z tego przeszkolenia przed jego ukończeniem;
2)
niezdania egzaminu na podoficera.
4. 
Żołnierz odbywający przeszkolenie wojskowe absolwentów szkół wyższych traci tytuł podchorążego:
1)
w razie przeniesienia z urzędu do jednostki wojskowej przed ukończeniem przeszkolenia wojskowego;
2)
w przypadkach, o których mowa w ust. 2.
5. 
Utrata przez żołnierza tytułu podchorążego w przypadkach, o których mowa w ust. 3 i 4, następuje z dniem określonym w rozkazie dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa przeszkolenie.
1. 
Żołnierz niebędący w czynnej służbie wojskowej traci tytuł podchorążego:
1)
w przypadkach, o których mowa w § 6 ust. 2;
2)
w razie pozbawienia stopnia wojskowego w przypadkach określonych w art. 79 ust. 1 ustawy.
2. 
Utrata tytułu podchorążego, w przypadku określonym w ust. 1 pkt 2, następuje z dniem wydania ostatecznego orzeczenia, o którym mowa w art. 79 ust. 3 ustawy.
1. 
Żołnierz odzyskuje utracony tytuł podchorążego w razie uchylenia wyroku, w którym orzeczono środek karny pozbawienia praw publicznych lub degradację - z dniem uprawomocnienia się wyroku uchylającego wyrok skazujący.
2. 
Żołnierz niebędący w czynnej służbie wojskowej odzyskuje, na swój wniosek, tytuł podchorążego w razie przywrócenia obywatelstwa polskiego - z dniem wydania ostatecznej decyzji w tej sprawie.
Tytuł podchorążego uzyskany przed dniem wejścia w życie rozporządzenia jest tytułem podchorążego w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.
Tytuł podchorążego przysługuje także słuchaczom rozwiązanej Wojskowej Akademii Medycznej, kończącym studia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
1. 
Tytuł podchorążego uzyskują absolwenci szkół wyższych, którzy w latach 2000-2001 ochotniczo odbyli szkolenie wojskowe w trakcie studiów w ramach "Legii Akademickiej".
2. 
Absolwenci, o których mowa w ust. 1, tracą tytuł podchorążego w przypadkach wskazanych w § 6 ust. 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 732, Nr 113, poz. 984 i 985, Nr 156, poz. 1301, Nr 166, poz. 1363, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679 i 1687 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 90, poz. 844, Nr 96, poz. 874 i Nr 139, poz. 1326.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 lipca 1993 r. w sprawie tytułów wojskowych żołnierzy innych niż zawodowi (M. P. Nr 35, poz. 361), zachowanym w mocy na podstawie art. 15 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o uposażeniu żołnierzy, ustawy o Policji, ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 81, poz. 877).

1 § 10a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 listopada 2006 r. (Dz.U.06.214.1580) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 listopada 2006 r.