§ 6. - Tymczasowe zaopatrzenie pracowników polskich kolei państwowych w byłym zaborze austrjackim w razie nieszczęśliwych wypadków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.88.798

Akt utracił moc
Wersja od: 20 października 1922 r.
§  6.
W razie śmierci poszkodowanego należy się pozostałym członkom rodziny zmarłego, o ile śmierć była w związku przyczynowym z doznanym w służbie wypadkiem:
  1)
zasiłek pogrzebowy w wysokości 2/3 pełnego miesięcznego zarobku;
  2)
zaopatrzenie od dnia wstrzymania poborów zmarłego a mianowicie:
a)
dla wdowy, która żyła ze zmarłym w wspólności małżeńskiej, względnie do której utrzymania zmarły był obowiązany, zaopatrzenie rocznie w wysokości 20% (dwadzieścia procent) pełnego rocznego zarobku zmarłego - dożywotnio, względnie do powtórnego zamążpójścia;
b)
dla, wdowca zaopatrzenie roczne w wysokości 20% (dwadzieścia procent) rocznego zarobku zmarłej, o ile i jak długo jest zupełnie niezdolny do zarobkowania;
c)
dla każdego dziecka ślubnego lub legitymowanego zaopatrzenie roczne w wysokości 15% (piętnaście procent) pełnego zarobku rocznego zmarłego ojca wzgl. matki aż do ukończenia 15 (piętnastego) roku życia.

W razie śmierci obojga rodziców zaopatrzenie to podwyższa się. do wysokości 20% (dwudziestu procent) pełnego rocznego zarobku;

d)
dla każdego nieślubnego dziecka zmarłej pracownicy kolejowej wzgl. dla nieślubnego dziecka zmarłego pracownika kolejowego, jeśli ojcowstwo jego już za życia sądownie stwierdzono, lub też poza sądownie uznano, względnie jeśli dziecko urodziło się, wprawdzie już po śmierci poszkodowanego, a ojcowstwo jego sądownie stwierdzono, roczna zaopatrzenia w wysokości 15% (piętnastu procent) pełnego zarobku rocznego matki względnie ojca, aż do ukończenia 15 (piętnastego) roku życia.

Zaopatrzenia wdowy względnie wdowca i dzieci nie mogą łącznie przekraczać 2/8 (dwóch trzecich) rocznego zarobku poszkodowanego. O ile zaopatrzenia te razem wynoszą więcej niż 2/a (dwie trzecie) rocznego zarobku poszkodowanego należy je zmniejszyć stosunkowo.

e)
dla wstępnych krewnych w linji prostej, wnuków i rodzeństwa zmarłego, o ile ci byli na jego utrzymaniu zaopatrzenia roczne w wysokości 20% (dwudziestu procent) zarobku rocznego zmarłego, z mianowicie dla krewnych wstępnych dożywotnio względnie nie osiągnięcia jakiego starego zaopatrzenie, dla wnuków i rodzeństwa do ukończenia 15 (piętnastego) roku życia.

Kwoty tej (20% rocznego zarobku) nie można przekroczyć chociażby było więcej osób uprawnionych; w tym wypadku służy pierwszeństwo rodzicom przed dziadkami tym zaś przed rodzeństwem, następnie rodzicom przed wnukami, a tym przed rodzeństwem.