§ 10. - Tymczasowe zaopatrzenie pracowników polskich kolei państwowych w byłym zaborze austrjackim w razie nieszczęśliwych wypadków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.88.798

Akt utracił moc
Wersja od: 20 października 1922 r.
§  10.
Podstawę obliczenia zaopatrzenia stanowi zarobek poszkodowanego w ciągu ostatniego roku przed wypadkiem, a więc płaca zasadnicza łącznie z dodatkiem za wysługę, lat, za studja wyższe z dodatkami drożyźnianemi, z premiami, remuneracjami i z t. p. wszelkiego rodzaju kwotami, które poszkodowany w ciągu ostatniego roku przed wypadkiem otrzymał i tytułu swego stosunku służbowego od -zarządu Polskich Kolei Państwowych.

O ile poszkodowany nie służy! jeszcze całego roku przy Polskich Kolejach Państwowych natenczas za podstawą do obliczenia zaopatrzenia służy zarobek, który otrzymał w tym okresie czasu pracownik tego samego stopnia płacy tej samej gałęzi służby.

U osób, które w ciągu roku poprzedzającym wypadek nie były zajęte i opłacane przez zarząd Polskich Kolei Państwowych bez przerwy lub których rocznego zarobku z innych powodów ustalić nie można przyjmuje się jako zarobek roczny, mający być podstawą obliczenia zaopatrzenia trzechsetkrotny (300) przeciętny zarobek dzienny z całego roku poprzedzającego wypadek.

Roczny zarobek praktykantów, uczniów i innych osób, które płacy zarobkowej nie otrzymują lub też otrzymują płacę zmniejszoną ze wzglądu na niezupełne jeszcze wyszkolenie, względnie wiek młodociany ustala się biorąc za podstawę; obliczenia najmniejszy dzienny zarobek robotnika dziennie płatnego.