Art. 11. - Tymczasowe uregulowanie ruchu tranzytowego i sąsiedzkiego między Polską a Niemcami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1920.30.176

Akt utracił moc
Wersja od: 9 kwietnia 1920 r.
Art.  11.

Za pośredniczenie w tranzytowym ruchu pocztowym zarząd polski liczyć będzie następujące opłaty (wielokrotnie niższe od opłat tranzytowych, obowiązujących, w ruchu międzynarodowym).

1)
za listy i kartki pocztowe po 6 mk., a za druki po 80 fen. od kilograma. Dla uproszczenia liczyć się będzie każdy worek z korespondencją lub drukami po 30 klgr.
2)
za listy wartościowe (oprócz opłaty, jak pod 1) 1/8 niemieckiej należytości asekuracyjnej od wartości,
3)
za paczki pocztowe bez względu na wagę przesyłane pojedynczo, 1/3 niemieckiej opłaty pocztowej od paczki do 5 klgr. oraz 1/8 niemieckiej należytości asekuracyjnej,
4)
za paczki pocztowe przesyłane w zamkniętych wozach (plombowanych), za każdą paczkę bez względu na wagę 1/5 niemieckiej opłaty od paczki do 5 kłgr.

Polskie graniczne urzędy pocztowe mają prowadzić dla celów tych opłat tranzytowych miesięczne zestawienia na podstawie dokumentów odbioru.

Za każdy tranzytowy przewód telegraficzny liczyć będzie zarząd polski ryczałt, odpowiadający 7.000 słowom dziennie oraz 1/4 (jednej czwartej) części niemieckiej opłaty telegraficznej od słowa. Taki sam ryczałt liczyć się będzie za każdy tranzytowy podwójny przewód telefoniczny.

Wszystkie należytości tranzytowe mają być płacone miesięcznie w walucie niemieckiej.