§ 5. - Tworzenie, organizacja i kontrola zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, rodzaje dokumentacji medycznej, sposoby prowadzenia i szczegółowe warunki jej udostępniania w tych zakładach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.62.310

Akt utracił moc
Wersja od: 9 czerwca 1995 r.
§  5.
1.
Okresowej kontroli i oceny działalności zakładów opieki zdrowotnej dokonują:
1)
dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w stosunku do wszystkich zakładów opieki zdrowotnej,
2)
kierownik właściwego terytorialnie zarządu służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w stosunku do zakładów opieki zdrowotnej jemu podległych.
2.
Kontrola i ocena obejmują w szczególności:
1)
realizację zadań statutowych, dostępność i poziom udzielanych świadczeń,
2)
prawidłowość gospodarki mieniem,
3)
wyniki finansowe.
3.
W ramach kontroli dyrektor i kierownik wymienieni w ust. 1 mogą w szczególności:
1)
wizytować pomieszczenia zakładu,
2)
obserwować czynności związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, z uwzględnieniem praw pacjenta określonych w art. 19 pkt 4 i 5 ustawy,
3)
żądać informacji i udostępnienia dokumentacji, z uwzględnieniem § 6,
4)
wydawać zalecenia pokontrolne mające na celu usunięcie stwierdzonych braków i wadliwości.
4.
Dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych może, w miarę potrzeby, nakazać usunięcie stwierdzonych braków i wadliwości. Kierownicy, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą występować w ramach wniosków pokontrolnych do dyrektora Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o wydanie takiego nakazu w odniesieniu do kontrolowanych przez nich zakładów opieki zdrowotnej.
5.
Czynności kontrolne, o których mowa w ust. 3 pkt 2, mogą być wykonywane wyłącznie przez pracownika służby zdrowia wykonującego zawód medyczny.
6.
Dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przedstawia Ministrowi Spraw Wewnętrznych okresową, zbiorczą ocenę działalności wszystkich zakładów opieki zdrowotnej.