Tworzenie funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach transportu samochodowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.51.246

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1962 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 września 1962 r.
w sprawie tworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach transportu samochodowego.

Na podstawie art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie dotyczy państwowych przedsiębiorstw transportu samochodowego oraz baz remontowych transportu i sprzętu samochodowego w resorcie gospodarki komunalnej, zwanych dalej "przedsiębiorstwami", z wyjątkiem przedsiębiorstwa "Państwowa Komunikacja Samochodowa", "Przedsiębiorstwa Międzynarodowych Przewozów Samochodowych", przedsiębiorstw komunikacji miejskiej oraz ośrodków transportu leśnego.
Przedsiębiorstwo tworzy fundusz zakładowy, składający się z części zasadniczej (zasadniczy fundusz zakładowy) i z części dodatkowej (dodatkowy fundusz zakładowy), pod warunkiem wykonania zadanego wskaźnika rentowności.
Przedsiębiorstwo tworzy zasadniczy fundusz zakładowy, jeżeli:
1)
zaplanuje i osiągnie zadany wskaźnik rentowności,
2)
wykona inne podstawowe wskaźniki rocznego planu techniczno-ekonomicznego, określone przez właściwego ministra (przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej).
1.
Przez wskaźnik rentowności rozumie się stosunek procentowy, w jakim pozostaje wynik z całokształtu działalności do sumy kosztów własnych sprzedaży usług podstawowych oraz robót i usług produkcji pomocniczej.
2.
Przez zadany wskaźnik rentowności rozumie się wskaźnik wynikający z dyrektywnych zadań w zakresie wyniku i kosztów, otrzymanych od jednostki nadrzędnej w celu opracowania planu techniczno-ekonomicznego.
3.
Przez planowany wskaźnik rentowności rozumie się wskaźnik wynikający z ustaleń przyjętych do planu techniczno-ekonomicznego w zakresie wyniku i kosztów.
4.
Przez rzeczywisty wskaźnik rentowności rozumie się wskaźnik wynikający ze sprawozdawczości finansowej po weryfikacji i po dokonaniu ewentualnych korekt, o których mowa w §§ 11 i 12.
5.
W przedsiębiorstwach w których wskaźnik akumulacji nie jest ustalany dyrektywnie przez jednostkę nadrzędną, przez zadany wskaźnik rentowności, o którym mowa w ust. 2, rozumie się stosunek procentowy, w jakim pozostaje wynik roku poprzedniego do sumy kosztów własnych sprzedaży usług podstawowych oraz robót i usług produkcji pomocniczej, ustalony na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego.
Zasadniczy fundusz zakładowy przysługuje w kwocie równej 4% planowanego osobowego funduszu płac.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie osiągnie zadanego wskaźnika rentowności, wówczas zasadniczy fundusz zakładowy ulega odpowiedniemu zmniejszeniu, a mianowicie:
Lp. Przy pogorszeniu zadanego

wskaźnika rentowności w

granicach

Zmniejszenie procentowe funduszu

zasadniczego za każdy pełny

procent pogorszenia zadanego

wskaźnika rentowności

1 od 1 do 5% 1%
2 od 6 do 10% 3%
3 od 11 do 15% 6%
4 od 16 do 20% 10%

Przy obliczaniu zasadniczego funduszu zakładowego w warunkach pogorszenia zadanego wskaźnika rentowności - zmniejszenie funduszu liczy się w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału tabeli.

2.
W razie pogorszenia zadanego wskaźnika rentowności o ponad 20% przedsiębiorstwo traci prawo do funduszu zakładowego.
W celu ustalenia funduszu zakładowego za okresy kwartalne należy rzeczywisty wskaźnik rentowności obliczony na podstawie danych wynikających ze sprawozdania finansowego po dokonaniu korekt (§§ 11 i 12) porównać w wskaźnikami wynikającymi z planów kwartalnych.
Przedsiębiorstwo, które osiągnie lepszy od zadanego wskaźnik rentowności, uzyskuje ponadto prawo do dodatkowego funduszu zakładowego obliczanego według stawek wyrażonych w procentach planowanego osobowego funduszu płac, określonych w poniższej tabeli.
Lp. Za poprawę procentową

zadanego wskaźnika rentowności

Stawka dodatkowego funduszu

zakładowego za 1% poprawy

zadanego wskaźnika rentowności

1 do 10% 0,06
2 od 11 do 20% 0,05
3 od 21 do 30% 0,04
4 od 31 do 50% 0,03
5 za każdy dalszy 1% poprawy 0,01

Dodatkowy fundusz zakładowy oblicza się w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału.

1.
Jeżeli przedsiębiorstwo ustali w swoim planie techniczno-ekonomicznym lepszy od zadanego wskaźnik rentowności i osiągnie go lub przekroczy, wówczas dodatkowy fundusz zakładowy oblicza się według stawek określonych w tabeli (§ 8), z tym że dodatkowy fundusz zakładowy przypadający od zaplanowanej poprawy rentowności podwyższa się o 30%.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie osiągnie zaplanowanej rentowności, o której mowa w ust. 1, ale poprawi zadany wskaźnik rentowności - dodatkowy fundusz zakładowy oblicza się według stawek określonych w tabeli (§ 8).
1.
Zgłoszenie poprawy zadanego wskaźnika rentowności w planie techniczno-ekonomicznym nie może nastąpić później niż do dnia 30 kwietnia danego roku, poprawa zadanego wskaźnika rentowności przez przedsiębiorstwo powinna spowodować równocześnie polepszenie wskaźnika rentowności w skali zjednoczenia i ministerstwa.
2.
Właściwi ministrowie (przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych) są zobowiązani do zgłoszenia Ministerstwu Finansów w terminie do dnia 31 maja danego roku dodatkowej akumulacji, jaka powstanie w wyniku podwyższenia przez podległe jednostki zadanych wskaźników rentowności.
1.
W celu ustalenia, czy przedsiębiorstwo spełniło warunki do utworzenia funduszu zakładowego, jak też w celu ustalenia podstawy jego obliczenia, koryguje się wynik działalności gospodarczej stosownie do przepisu art. 6 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78), zwanej dalej "ustawą".
2.
Dla celów, o których mowa w ust. 1, wynik działalności gospodarczej koryguje się także o wskaźnik procentowy zmiany wysokości rzeczywistej sprzedaży planowo-deficytowych usług podstawowych oraz robót i usług produkcji pomocniczej w porównaniu do planu danego roku.
3.
W razie nieotrzymania przez przedsiębiorstwo całości lub części zaplanowanych dostaw taboru samochodowego lub w razie otrzymania go w okresach innych niż planowane, przedsiębiorstwo dokonuje odpowiedniej korekty wyniku, o ile z tego tytułu jednostka nadrzędna nie zmieniła wskaźników do planu techniczno-ekonomicznego przedsiębiorstwa.
4.
Niezależnie od korekt, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy, właściwi ministrowie mogą określić w drodze zarządzeń wydanych w porozumieniu z Ministrem Finansów dodatkowe tytuły korekt (dodatnich i ujemnych).
Przy ustalaniu, czy przedsiębiorstwo spełniło warunki do utworzenia funduszu zakładowego, jak też w celu ustalenia podstawy jego obliczenia, wyłącza się zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwo ze sprzedaży usług podstawowych oraz robót i usług produkcji pomocniczej, nie objętych obowiązującymi cennikami (taryfami), chyba że właściwy minister (przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej) w porozumieniu z Ministrem Finansów postanowi inaczej.
1.
Jeżeli wartość usług podstawowych oraz robót i usług produkcji pomocniczej, o których mowa w § 12, przekracza 50% łącznej wartości usług podstawowych oraz robót i usług produkcji pomocniczej, przedsiębiorstwo nie tworzy funduszu zakładowego. W takim przypadku jednostka nadrzędna może zezwolić na pokrywanie wydatków na nagrody, świadczenia oraz na zaspokojenie potrzeb pracowników - do wysokości 2% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac.
2.
Zezwolenia na dokonywanie wypłat, o których mowa w ust. 1, mogą być udzielane po stwierdzeniu na podstawie sprawozdań finansowych, że przedsiębiorstwo osiąga w swej działalności gospodarczej pozytywne wyniki ekonomiczne przez:
1)
osiągnięcie co najmniej zadanego wskaźnika rentowności,
2)
wykonanie planu usług podstawowych w zakresie rzeczowym,
3)
wzrost wydajności pracy oraz oszczędną gospodarkę materiałową.
1.
Przedsiębiorstwu, które nie spełni warunków określonych w rozporządzeniu, jednostka nadrzędna może zezwolić na dokonywanie wydatków na nagrody do wysokości kwoty nie przekraczającej 0,2% planowanego na dany okres osobowego funduszu płac.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się na straty przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak przedsiębiorstwu nie przysługuje prawo do utworzenia funduszu zakładowego tylko w początkowych kwartałach roku, a w następnych przedsiębiorstwo uzyska to prawo, wówczas wydatki na nagrody dokonane zgodnie z ust. 1 obciążają fundusz zakładowy.
W razie stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów niniejszego rozporządzenia należy stosować sankcje przewidziane w art. 12 ustawy.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r. - z tym że przepisy §§ 9 i 10 mają zastosowanie od dnia 1 stycznia 1963 r.