Rozdział 2 - Odpisy na fundusz zakładowy. - Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1958 w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, geologicznych i samodzielnych oddziałach wykonawstwa inwestycyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1958.40.184

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1958 r.

II.

Odpisy na fundusz zakładowy.

§  2.
1.
Przedsiębiorstwa planoworentowne dokonują odpisów na fundusz zakładowy od osiągniętego zysku według stawki procentowej, ustalonej przez właściwego ministra.
2.
Właściwi ministrowie określą w porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego wysokość procentowych stawek odpisów na fundusz zakładowy, przy uwzględnieniu rentowności oraz udziału funduszu płac w wartości produkcji podstawowej poszczególnych przedsiębiorstw - w ramach średniej stawki odpisu ustalonej dla resortu.
3.
Średnie resortowe stawki odpisów na fundusz zakładowy ustalają wykazy stanowiące załączniki do rozporządzenia.
§  3.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo planowodeficytowe nie poniesie w 1958 r. straty większej od ustalonej przez jednostkę nadrzędną we wskaźnikach do planu na 1958 r., dokonuje odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w wysokości do 4% osobowego funduszu płac, planowanego na rok 1958.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwo planowodeficytowe ustali w swoim rocznym planie techniczno-ekonomicznym stratę mniejszą od ustalonej przez jednostkę nadrzędną we wskaźnikach do planu na 1958 r. i nie poniesie straty większej od ustalonej w swoim planie techniczno-ekonomicznym, dokonuje ponadto odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości do 15% różnicy pomiędzy stratą ustaloną przez jednostkę nadrzędną we wskaźnikach do planu na 1958 r. a stratą przyjętą do planu techniczno-ekonomicznego przedsiębiorstwa.
3.
Jeżeli przedsiębiorstwo planowodeficytowe poniesie stratę większą od ustalonej w swoim rocznym planie techniczno-ekonomicznym, a poniesiona strata nie przekracza straty ustalonej przez jednostkę nadrzędną we wskaźnikach do planu na 1958 r., dokonuje odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości do 10% różnicy pomiędzy stratą ustaloną przez jednostkę nadrzędną we wskaźnikach do planu na 1958 r. a stratą rzeczywiście poniesioną.
4.
Jeżeli przedsiębiorstwo planowodeficytowe poniesie stratę mniejszą od ustalonej w jego planie techniczno-ekonomicznym, wówczas niezależnie od odpisu, o którym mowa w ust. 1 i 2, dokonuje odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości do 10% sumy, o którą zmniejszono stratę ustaloną w jego rocznym planie techniczno-ekonomicznym.
5.
Jeżeli przedsiębiorstwo planowodeficytowe ustaliło w swoim rocznym planie techniczno-ekonomicznym stratę w wysokości ustalonej przez jednostkę nadrzędną, a poniesie stratę mniejszą, dokonuje odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości do 10% sumy, o którą zmniejszono planowaną stratę.
6.
W celu ustalenia, czy przedsiębiorstwo planowodeficytowe uzyskało prawo do utworzenia funduszu zakładowego, oraz w celu ustalenia podstawy odpisów dodatkowych - koryguje się planowaną stratę o wskaźnik wykonania planu sprzedaży produkcji planowodeficytowej.
7.
Właściwi ministrowie określą w porozumieniu z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych dla poszczególnych przedsiębiorstw wysokość stawek odpisów na fundusz zakładowy, o których mowa w ust. 1 - 5.
§  4.
Łączna kwota odpisów na fundusz zakładowy ustalona w planach dla wszystkich przedsiębiorstw (planoworentownych i planowodeficytowych) resortu nie może przekraczać kwoty, jaka wynika z zastosowania średniej stawki (§ 2 ust. 2) do planowanego w resorcie na 1958 r. wyniku działalności gospodarczej przedsiębiorstw objętych rozporządzeniem.
§  5.
Przy ustalaniu, czy przedsiębiorstwu przysługuje prawo do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy, jak również przy ustalaniu wysokości tych odpisów dokonuje się korekt wyników zgodnie z przepisami art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1958 (Dz. U. Nr 18, poz. 74) tylko wtedy, gdy w następstwie zmian wpływających na poziom kosztów własnych przedsiębiorstwa nie następuje odpowiednia zmiana cen rozliczeniowych produkcji oraz cen na sprzedawane wyroby i taryf na świadczone usługi.