Rozdział 3 - Specjalne zasady dokonywania odpisów na fundusz zakładowy. - Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1958 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Ciężkiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1958.38.172

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1958 r.

III.

Specjalne zasady dokonywania odpisów na fundusz zakładowy.

§  10.
1.
W przedsiębiorstwach należących do gałęzi produkcji, które określi Minister Przemysłu Ciężkiego, podstawę do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy stanowi zysk rozliczeniowy, tj. różnica między wartością sprzedanej produkcji i usług, ustaloną według cen obliczeniowych, a rzeczywistym kosztem własnym tejże produkcji i usług, skorygowanym stosownie do przepisu ust. 4.
2.
Przez cenę obliczeniową (ust. 1) należy rozumieć cenę odpowiadającą faktycznemu średniemu kosztowi własnemu wyrobu lub grupy wyrobów albo usług, poniesionemu przez przedsiębiorstwo w 1957 r. i powiększonemu o średni dla grupy przedsiębiorstw procent zysku za 1957 r. Dla produkcji nietypowych wyrobów i usług cenę obliczeniową stanowi koszt własny przyjęty w kalkulacji wstępnej i powiększony o 4% zysku.
3.
Warunkiem uzyskania prawa do dokonywania odpisu na fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach, o których mowa w ust. 1, jest zwiększenie zysku lub zmniejszenie straty w porównaniu do 1957 r. w warunkach porównywalnych.
4.
Zysk rozliczeniowy powinien być skorygowany o:
1)
kwotę wynikającą z polepszenia lub pogorszenia wyniku gospodarki nieprzemysłowej przedsiębiorstwa w stosunku do planu na rok 1958,
2)
stratę lub zysk na sprzedaży materiałów,
3)
straty i zyski nadzwyczajne.
5.
Na fundusz zakładowy przedsiębiorstw określonych w ust. 1 przeznacza się średnio 18% zysku rozliczeniowego, z tym że Minister Przemysłu Ciężkiego określi stawkę odpisu na fundusz zakładowy dla poszczególnych przedsiębiorstw.
§  11.
Do przedsiębiorstw objętych § 10 nie stosuje się przepisów §§ 2 - 9.