Tryb zawierania umów o odroczeniu, rozłożeniu na raty lub umorzeniu spłaty odszkodowań za szkody w mieniu wojskowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2246

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 października 2023 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 13 października 2023 r.
w sprawie trybu zawierania umów o odroczeniu, rozłożeniu na raty lub umorzeniu spłaty odszkodowań za szkody w mieniu wojskowym

Na podstawie art. 506 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa tryb zawierania umów w sprawie odraczania, rozkładania na raty lub umarzania spłaty odszkodowań oraz wzory tych umów.
1. 
Wniosek, o którym mowa w art. 506 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2023 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą", żołnierz składa do:
1)
właściwego dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych, będącego organem wojskowym właściwym do zawarcia umowy, jeżeli żołnierz pełni służbę w tej jednostce;
2)
właściwego dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych, będącego organem wojskowym właściwym do zawarcia umowy, za pośrednictwem dowódcy jednostki organizacyjnej, w której żołnierz pełni służbę.
2. 
Żołnierz dołącza do wniosku dokumenty potwierdzające jego szczególną sytuację materialną lub rodzinną, w szczególności zaświadczenia, umowy, rachunki, faktury, wyciągi.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dowódca jednostki organizacyjnej, w której żołnierz pełni służbę, opiniuje wniosek i przesyła go do właściwego dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych.
1. 
Właściwy dowódca jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadający uprawnienia dysponenta środków budżetowych dokonuje, w formie pisemnej, weryfikacji sytuacji materialnej i rodzinnej żołnierza oraz oceny wystąpienia uzasadnionego interesu poszkodowanej jednostki organizacyjnej.
2. 
W przypadku możliwości umorzenia w całości lub w części, odroczenia lub rozłożenia na raty spłaty odszkodowania właściwy dowódca jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadający uprawnienia dysponenta środków budżetowych podpisuje z żołnierzem umowę.
1. 
W przypadku gdy właściwy do odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia spłaty odszkodowania jest organ określony w art. 506 ust. 4 lub ust. 5 ustawy, właściwy dowódca jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadający uprawnienia dysponenta środków budżetowych przekazuje niezwłocznie wniosek wraz ze swoim stanowiskiem i opinią dowódcy jednostki organizacyjnej, w której żołnierz pełni służbę, drogą służbową do właściwego organu.
2. 
W przypadku gdy sprawcą szkody jest dowódca jednostki organizacyjnej lub jego zastępca, składa on wniosek o umorzenie w całości lub w części, odroczenie lub rozłożenie na raty spłaty odszkodowania do bezpośredniego przełożonego dowódcy jednostki organizacyjnej.
3. 
Bezpośredni przełożony:
1)
jeżeli jest dowódcą jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającym uprawnienia dysponenta środków budżetowych - podejmuje czynności, o których mowa w § 3 ust. 1 i 2, albo,
2)
jeżeli nie jest dowódcą jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającym uprawnienia dysponenta środków budżetowych uprawnionym do zawarcia umowy - przekazuje wniosek wraz ze swoją opinią do właściwego organu, o którym mowa w art. 506 ust. 3-5 ustawy.
4. 
Właściwy organ, o którym mowa w art. 506 ust. 3-5 ustawy, w przypadku:
1)
uwzględnienia wniosku - przekazuje podpisane przez organ egzemplarze umowy w celu ich podpisania przez żołnierza;
2)
nieuwzględnienia wniosku - informuje o tym żołnierza oraz wskazuje, w przypadku takiej możliwości, inną ulgę w spłacie odszkodowania.
1. 
Wzór umowy o rozłożeniu na raty spłaty odszkodowania jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wzór umowy o odroczeniu terminu zapłaty odszkodowania jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Wzór umowy o umorzeniu odszkodowania jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
Umowy o rozłożeniu na raty spłaty odszkodowania, o odroczeniu terminu zapłaty odszkodowania oraz o umorzeniu odszkodowania zawarte do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zachowują ważność.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 października 2023 r. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

UMOWA NR ... O ROZŁOŻENIU NA RATY SPŁATY ODSZKODOWANIA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

UMOWA NR .... O ODROCZENIU TERMINU ZAPŁATY ODSZKODOWANIA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

UMOWA NR .... O UMORZENIU ODSZKODOWANIA

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 listopada 2001 r. w sprawie odpowiedzialności majątkowej żołnierzy za wyrządzone przez nich szkody (Dz. U. poz. 1557), które w zakresie dotyczącym spraw uregulowanych w niniejszym rozporządzeniu traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).