Tryb zakładania i udostępniania konta w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowania egzekucyjne i zabezpieczające prowadzone przez komorników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.2282

Akt obowiązujący
Wersja od: 10 grudnia 2021 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 8 grudnia 2021 r.
w sprawie trybu zakładania i udostępniania konta w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowania egzekucyjne i zabezpieczające prowadzone przez komorników

Na podstawie art. 158a ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 850 i 1090) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
użytkowniku konta - należy przez to rozumieć osobę fizyczną, dla której założono konto w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowania egzekucyjne i zabezpieczające prowadzone przez komorników;
2)
koncie - należy przez to rozumieć zbiór danych określających użytkownika konta wraz z zasobami systemu teleinformatycznego obsługującego postępowania egzekucyjne i zabezpieczające prowadzone przez komorników, przyporządkowanymi do konta tego użytkownika;
3)
nazwie użytkownika - należy przez to rozumieć niepowtarzalny identyfikator użytkownika konta w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowania egzekucyjne i zabezpieczające prowadzone przez komorników;
4)
uwierzytelnieniu - należy przez to rozumieć proces elektroniczny, który umożliwia identyfikację elektroniczną użytkownika konta w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowania egzekucyjne i zabezpieczające prowadzone przez komorników.
1. 
Konto zakłada się w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowania egzekucyjne i zabezpieczające prowadzone przez komorników na wniosek złożony za pośrednictwem tego systemu.
2. 
Wniosek zawiera:
1)
imię lub imiona i nazwisko wnioskodawcy;
2)
numer PESEL wnioskodawcy, jeżeli został nadany;
3)
w przypadku braku nr PESEL - datę i miejsce urodzenia, rodzaj, numer i serię dokumentu tożsamości, albo niepowtarzalny identyfikator nadany przez państwo członkowskie Unii Europejskiej dla celów transgranicznej identyfikacji, o którym mowa w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2015/1501 z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ram interoperacyjności na podstawie art. 12 ust. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (Dz. Urz. UE L 235 z 09.09.2015, str. 1, z późn. zm.);
4)
adres poczty elektronicznej;
5)
adres do korespondencji.
3. 
Po złożeniu wniosku wnioskodawca określa nazwę użytkownika konta i hasło, jeżeli nie korzysta z uwierzytelnienia przy pomocy węzła krajowego identyfikacji elektronicznej.
4. 
Konto zakłada się po automatycznej weryfikacji imienia lub imion i nazwiska oraz numeru PESEL, jeżeli został nadany, na podstawie rejestru PESEL, albo po weryfikacji tożsamości za pośrednictwem węzła krajowego identyfikacji elektronicznej.
Konto udostępnia się użytkownikowi konta po uwierzytelnieniu, które następuje za pośrednictwem węzła krajowego identyfikacji elektronicznej albo przez podanie nazwy użytkownika i hasła, jeżeli taki sposób uwierzytelnienia został przez użytkownika ustalony.
1. 
Po uwierzytelnieniu użytkownik konta może:
1)
zmienić hasło;
2)
wnieść pismo przez wprowadzenie jego treści i dołączenie załączników, o ile są wnoszone;
3)
opatrzyć wnoszone pismo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
2. 
W ramach jednorazowego uwierzytelnienia użytkownik konta może złożyć wiele pism w różnych postępowaniach egzekucyjnych, z zachowaniem warunków, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.