Tryb wykonywania czynności przez pracowników Urzędu Dozoru Technicznego i inspektoratów dozoru technicznego w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji i jednostkach organizacyjnych Urzędu Ochrony Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.86.546

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lipca 1998 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 18 czerwca 1998 r.
w sprawie trybu wykonywania czynności przez pracowników Urzędu Dozoru Technicznego i inspektoratów dozoru technicznego w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji i jednostkach organizacyjnych Urzędu Ochrony Państwa.

Na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 19 listopada 1987 r. o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 36, poz. 202, z 1995 r. Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 64, poz. 406, Nr 88, poz. 554 i Nr 141, poz. 943) zarządza się, co następuje:
Czynności dozoru technicznego wykonuje się w jednostkach organizacyjnych:
1)
Policji,
2)
Straży Granicznej,
3)
Państwowej Straży Pożarnej,
4)
Urzędu Ochrony Państwa,
5)
jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanych dalej "jednostkami", które projektują urządzenia techniczne, wytwarzają urządzenia techniczne oraz materiały i elementy stosowane do budowy i naprawy tych urządzeń, a także eksploatują i naprawiają urządzenia techniczne.
Czynności dozoru technicznego wykonują upoważnieni pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego i inspektoratów dozoru technicznego, zwani dalej "inspektorami".
Czynności dozoru technicznego wykonuje się w terminach uzgodnionych z kierownikiem jednostki.
Czynności dozoru technicznego inspektor wykonuje w obecności kierownika jednostki lub osoby przez niego upoważnionej.
Inspektor nie podlega rewizji osobistej przewidzianej w regulaminie wewnętrznym jednostki, w której wykonuje czynności dozoru technicznego.
Inspektor jest uprawniony do:
1)
wstępu, na podstawie upoważnienia i legitymacji służbowej, do pomieszczeń i obiektów, w których znajdują się urządzenia techniczne,
2)
dostępu do urządzeń technicznych,
3)
żądania od kierownika jednostki informacji i przedstawienia dokumentów dotyczących wykonywanych czynności dozoru technicznego,
4)
przeprowadzania badań, prób i pomiarów oraz czynności potrzebnych do ustalenia stanu technicznego urządzeń technicznych, prawidłowości ich eksploatacji lub naprawy, a także prawidłowości wykonania określonych elementów stosowanych do budowy i naprawy urządzeń,
5)
wydawania zaleceń pokontrolnych.
1.
Inspektor jest zobowiązany przestrzegać przepisów o tajemnicy służbowej oraz przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, obowiązujących w jednostce.
2.
Inspektor jest zobowiązany posiadać odpowiednie upoważnienie w przypadku konieczności udostępnienia dokumentów stanowiących tajemnicę państwową.
Kierownik jednostki, w której są wykonywane czynności dozoru technicznego, w celu sprawnego ich przeprowadzenia, jest zobowiązany zapewnić inspektorowi bezpieczne warunki pracy, w szczególności poprzez:
1)
umożliwienie bezpiecznego dostępu do badanych urządzeń technicznych,
2)
spowodowanie wstrzymania w bezpośrednim otoczeniu badanych urządzeń prac budowlanych, montażowych, remontowych i innych mogących zagrażać bezpieczeństwu inspektora.
Inspektor ma prawo odmówić wykonania czynności dozoru technicznego w przypadku stwierdzenia niewłaściwych warunków do ich przeprowadzenia, w szczególności:
1)
niedostatecznego stanu przygotowania urządzeń technicznych do badań,
2)
niewłaściwego oświetlenia lub występowania oparów utrudniających widoczność,
3)
przekroczenia dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
1.
Inspektor sporządza w dwóch egzemplarzach protokół z wykonanych czynności dozoru technicznego.
2.
Protokół podpisują inspektor i kierownik jednostki lub jego zastępca albo osoba upoważniona przez kierownika jednostki.
3.
Oryginał protokołu inspektor pozostawia za pokwitowaniem w jednostce; kopię protokołu przechowuje się we właściwym inspektoracie dozoru technicznego.
4.
Zbiór protokołów dotyczących danego urządzenia technicznego tworzy księgę rewizyjną urządzenia, przechowywaną w jednostce.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu z dnia 30 maja 1989 r. w sprawie trybu wykonywania czynności przez pracowników Urzędu Dozoru Technicznego i inspektoratów dozoru technicznego w jednostkach organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych (Dz. Urz. Min. Przem. Nr 3, poz. 4).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.