§ 2. - Tryb wydawania zezwoleń na usuwanie do morza urobku z pogłębiania dna oraz na zatapianie w morzu odpadów lub innych substancji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.6.20

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 2005 r.
§  2.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia na usuwanie do morza urobku z pogłębiania dna, dokonywanie zgodnie z postanowieniami załącznika V Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego, sporządzonej w Helsinkach dnia 22 marca 1974 r. (Dz. U. z 1980 r. Nr 18, poz. 64 i 65), zwanej dalej "Konwencją helsińską", składany jest przez armatora statku ładowanego na terytorium Polski lub o polskiej przynależności - dyrektorowi urzędu morskiego.
2.
Właściwym w sprawie wydania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, jest dyrektor urzędu morskiego, na którego obszarze działania znajduje się:
1)
miejsce pobrania urobku z pogłębiania dna,
2)
port macierzysty statku o polskiej przynależności, załadowywanego poza terytorium Polski.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać dane wymienione w przepisie 3 załącznika V Konwencji helsińskiej, a ponadto:
1)
ocenę wpływu usuwania do morza urobku z pogłębiania dna na środowisko morskie wraz ze wskazaniem praktycznych działań mających na celu zmniejszenie ewentualnego niekorzystnego wpływu - wykonaną przez rzeczoznawcę z listy Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa,
2)
opinię właściwego terytorialnie wojewody - w przypadku usuwania urobku z pogłębiania dna do morskich wód wewnętrznych.
4.
Przed wydaniem zezwolenia na usuwanie do morza urobku z pogłębiania dna poza obszarem morza terytorialnego dyrektor urzędu morskiego przeprowadza konsultacje z Komisją Ochrony Środowiska Morskiego Morza Bałtyckiego.