§ 3. - Tryb uzyskiwania tytułu specjalisty przez lekarza i lekarza dentystę, pełniącego służbę lub zatrudnionego w zakładzie opieki zdrowotnej, w stosunku do którego minister właściwy do spraw wewnętrznych pełni funkcję organu założycielskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.219.1631

Akt utracił moc
Wersja od: 3 września 2009 r.
§  3. 
1. 
Lekarz może odbyć specjalizację odpowiednio:
1)
na podstawie skierowania do zakładu opieki zdrowotnej MSWiA, w celu odbycia specjalizacji, z jednoczesnym pozostawaniem na dotychczasowym stanowisku służbowym;
2)
w ramach umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z zakładem opieki zdrowotnej MSWiA;
3)
w ramach umowy o pracę zawartej na czas trwania specjalizacji z zakładem opieki zdrowotnej MSWiA;
4)
w ramach płatnego urlopu szkoleniowego udzielonego pracownikowi na czas trwania określonej specjalizacji;
5)
w ramach umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony z zakładem opieki zdrowotnej MSWiA, innym niż określony w § 2 ust. 2, zapewniającym realizację części programu specjalizacji w zakresie form pogłębiania i uzupełniania wiedzy teoretycznej oraz doskonalenia i nabywania umiejętności praktycznych, co obejmuje:
a)
samokształcenie, w tym napisanie pracy poglądowej lub opublikowanie w recenzowanym czasopiśmie medycznym pracy oryginalnej, której temat odpowiada programowi właściwej specjalizacji,
b)
pełnienie dyżurów medycznych, które lekarz jest obowiązany pełnić w czasie realizacji programu odpowiedniej specjalizacji, w liczbie określonej w tym programie, nie mniej niż 3 dyżury w miesiącu,

i w ramach płatnych urlopów szkoleniowych, udzielanych pracownikowi, a w przypadku lekarza pełniącego służbę - zwolnienia od zajęć służbowych na czas niezbędny do zrealizowania pozostałej części programu specjalizacji w jednostce organizacyjnej prowadzącej specjalizację lub odpowiednio prowadzącej staż kierunkowy.

2. 
Lekarz pełniący służbę odbywający specjalizację, w trybie określonym w ust. 1 pkt 1, może pozostawać jednocześnie na stanowisku służbowym, jeżeli godziny odbywania stażu specjalizacyjnego nie kolidują z czasem pełnienia służby. W pozostałych przypadkach lekarz może być zwolniony od zajęć służbowych lub przeniesiony do dyspozycji po uznaniu, że nie sprzeciwia się temu interes służby.
3. 
W jednostce organizacyjnej, o której mowa w § 2 ust. 3, lekarz może odbyć specjalizację odpowiednio w trybie określonym w ust. 1 pkt 4 lub 5.