§ 10. - Tryb udzielania przez Państwowy Bank Rolny długoterminowych pożyczek amortyzacyjnych w listach zastawnych na kupno gruntu na terenie górnośląskiej części województwa śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.22.187

Akt utracił moc
Wersja od: 18 czerwca 1930 r.
§  10.
Ubiegający się o pożyczkę winni w terminie wskazanym w promesie uczynić zadość wszystkim wymienionym w promesie warunkom.

W wypadkach gdy wypłata pożyczki ma być dokonana całkowicie lub częściowo do rąk sprzedawcy względnie wierzycieli, wówczas naciągający pożyczkę winien przekazać im odnośne kwoty sum, przypadających mu do odbioru z tytułu zaciągniętej pożyczki.

Sprzedawca lub wierzyciel hipoteczny winni pokwitować z odebrania pożyczki lub jej części i pobrania jej na poczet ceny kupna-sprzedaży względnie na spłatę wierzytelności z tem, że zezwalają na wykreślenie ewentualnego zabezpieczenia hipotecznego oraz że wypłata pożyczki i spłata ceny kupna-sprzedaży względnie spłata wierzytelności uznane będą za dokonane z chwilą uskutecznienia faktycznej wypłaty w Banku, bądź też, o ile sprzedawca względnie wierzyciel nie zgłosi się po odbiór pożyczki do Banku, z chwilą wysłania przez Bank pod wskazanym adresem zawiadomienia o złożeniu w Państwowym Banku Rolnym do ich dyspozycji należnych im sum.

Wreszcie zarówno zaciągający pożyczkę, jak i otrzymujący listy zastawne, winni wyrazić zgodę, aby dzień decyzji Banku o wypłacie pożyczki był miarodajnym dla obrachunku co do należnych kuponów przy wypłacanych listach zastawnych oraz co do przypadających z tytułu pożyczki bankowej opłat wstępnych i rat pół rocznych.