§ 2. - Tryb udostępniania prasie informacji oraz organizacja i zadania rzeczników prasowych w urzędach organów administracji rządowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.132.642

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2002 r.
§  2.
1.
Udzielanie informacji następuje na życzenie dziennikarza lub redakcji.
2.
Organy administracji, przedsiębiorstwa państwowe i inne państwowe jednostki organizacyjne udzielają informacji w zakresie swojej właściwości, w terminie nie dłuższym niż 24 godziny od zwrócenia się dziennikarza lub redakcji o informację. Jeżeli nie dysponują taką informacją w danym czasie, są obowiązane przekazać ją dziennikarzowi lub redakcji w uzgodnionym terminie.
3.
Organy administracji, przedsiębiorstwa państwowe i inne państwowe jednostki organizacyjne powinny również z własnej inicjatywy nawiązywać i rozwijać kontakty z prasą i udostępniać jej informacje, które mogą interesować opinię publiczną.
4.
Informacji - w zakresie swojej właściwości - udzielają:
1)
ministrowie, wojewodowie, kierownicy urzędów rejonowych, dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych, kierownicy innych państwowych jednostek organizacyjnych - i ich zastępcy - osobiście albo za pośrednictwem upoważnionych osób - stosownie do zakresu ich obowiązków,
2)
rzecznicy prasowi organów i osób wymienionych w pkt 1.
5.
Osoba odmawiająca udzielenia informacji jest obowiązana, na żądanie dziennikarza, wyjaśnić powody odmowy udzielenia informacji.
6.
Odmowa udzielenia informacji może nastąpić jedynie ze względu na ochronę tajemnicy państwowej i służbowej lub inną tajemnicę chronioną ustawą, którą stosuje się do osób lub zdarzeń objętych informacją. Na żądanie redaktora naczelnego, złożone na piśmie lub ustnie, odmowę doręcza się zainteresowanej redakcji w formie pisemnej, w terminie 3 dni, wraz z uzasadnieniem. Odmowa ta powinna spełniać warunki określone w art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo prasowe.
7.
Nikt nie może być narażony na uszczerbek lub zarzut z powodu udzielenia prasie informacji, jeżeli działał w granicach prawem dozwolonych.
8.
Nie stanowi informacji, udzielonej w imieniu organu administracji, przedsiębiorstwa państwowego lub innej państwowej jednostki organizacyjnej, wypowiedź udzielona dziennikarzowi przez pracownika tego organu, przedsiębiorstwa lub innej państwowej jednostki organizacyjnej w imieniu własnym, zgodnie z zasadą wolności słowa i prawem do krytyki.