Tryb składania i rozpatrywania wniosków o udzielenie licencji na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu przewozów kolejowych osób lub rzeczy albo na udostępnianiu pojazdów trakcyjnych oraz wzór licencji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.137.1309

Akt utracił moc
Wersja od: 6 sierpnia 2003 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 28 czerwca 2003 r.
w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o udzielenie licencji na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu przewozów kolejowych osób lub rzeczy albo na udostępnianiu pojazdów trakcyjnych oraz wzoru licencji

Na podstawie art. 48 ust. 5 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 86, poz. 789) zarządza się, co następuje:
Wniosek o udzielenie licencji, zwany dalej "wnioskiem", przedsiębiorca składa za pośrednictwem poczty lub bezpośrednio w siedzibie Urzędu Transportu Kolejowego, zwanego dalej "UTK", za pokwitowaniem.
Wnioski rozpatrywane są według kolejności ich złożenia.
1.
Niezwłocznie po złożeniu wniosku UTK dokonuje sprawdzenia wniosku pod względem formalnym, badając kompletność zawartych w nim danych oraz wymaganych dokumentów, oświadczeń lub informacji, o których mowa w art. 47 ust. 3, ust. 5-7 oraz art. 48 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym.
2.
W razie stwierdzenia braku dokumentów, oświadczeń lub informacji, o których mowa w ust. 1, Prezes UTK wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia w wyznaczonym terminie wniosku lub załączonej do niego dokumentacji.
3.
Nieusunięcie braków w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
1.
Prezes UTK udziela licencji po stwierdzeniu, na podstawie przeprowadzonego postępowania, że przedsiębiorca spełnia wymagane warunki do wykonywania działalności objętej licencją.
2.
Z postępowania w sprawie udzielania licencji sporządzany jest protokół.
Wzór licencji na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu przewozów kolejowych osób lub rzeczy albo na udostępnianiu pojazdów trakcyjnych określa załącznik do rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LICENCJI NA PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ POLEGAJĄCEJ NA WYKONYWANIU PRZEWOZÓW KOLEJOWYCH OSÓB LUB RZECZY ALBO NA UDOSTĘPNIANIU POJAZDÓW TRAKCYJNYCH

(strona czołowa)

godło państwa

RZECZPOSPOLITA POLSKA

oznaczenie organu

LICENCJA nr.........

na ....................................*

Na podstawie art. 45 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 86, poz. 789) udzielam licencji na .....................* dla

Nazwa przedsiębiorcy:

Siedziba (adres):

Numer w rejestrze przedsiębiorców:

Licencji udziela się na czas nieokreślony.

Udzielono dnia ................................ r.

POUCZENIE

Stronie niezadowolonej z niniejszej decyzji przysługuje prawo zwrócenia się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy do organu udzielającego licencji, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji (art. 127 § 3 k.p.a.).

(podpis i pieczęć organu

udzielającego licencji)

(pieczęć okrągła

z godłem państwa)

______

* Wpisać odpowiednio:

wykonywanie przewozów kolejowych osób,

wykonywanie przewozów kolejowych rzeczy,

udostępnianie pojazdów trakcyjnych.

(strona odwrotna)

OBJAŚNIENIE

1. Licencja jest potwierdzeniem zdolności przedsiębiorcy do wykonywania działalności w niej określonej.

2. Posiadacz licencji zobowiązany jest wykonywać działalność gospodarczą wymienioną w licencji, z zachowaniem warunków określonych w:

- ustawie o transporcie kolejowym oraz przepisach wydanych na podstawie tej ustawy,

- innych ustawach oraz umowach międzynarodowych w zakresie objętym licencją.

3. Licencję cofa się, jeżeli posiadacz licencji:

1) nie spełnia wymagań określonych w ustawie o transporcie kolejowym;

2) wykonuje międzynarodowe przewozy kolejowe, nie przestrzegając postanowień odpowiednich umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną;

3) nie podjął działalności objętej licencją mimo wezwania lub zaprzestał wykonywania działalności gospodarczej objętej licencją;

4) został pozbawiony prawa wykonywania działalności gospodarczej objętej licencją na podstawie prawomocnego orzeczenia sądowego;

5) został postawiony w stan upadłości lub likwidacji;

6) nie wywiązał się z zobowiązań złożonych w oświadczeniach, w określonych w nich terminach.

4. Licencja może zostać cofnięta w przypadku, gdy przedsiębiorca nie prowadził licencjonowanej działalności przez okres 6 miesięcy.

5. Posiadacz licencji jest obowiązany zgłaszać na piśmie organowi, który udzielił licencji, wszelkie zmiany danych określonych w licencji.

6. Licencja nie uprawnia przedsiębiorcy do dostępu do infrastruktury kolejowej.

Opis licencji:

- format A-4,

- tło koloru białego,

- godło państwa w lewej górnej części blankietu,

- napisy w kolorze czarnym,

- numer licencji (niepowtarzalny i ciągły).