Rozdział 2 - Zgłoszenie kandydata na członka Krajowej Izby Odwoławczej - Tryb przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego oraz uzupełniającego postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów na członków Krajowej Izby Odwoławczej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.381

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 marca 2021 r.

Rozdział  2

Zgłoszenie kandydata na członka Krajowej Izby Odwoławczej

§  2. 
1. 
Zgłoszenie kandydata na członka Krajowej Izby Odwoławczej, zwanej dalej "Izbą", jest składane w postępowaniu kwalifikacyjnym, w miejscu wskazanym w ogłoszeniu, o którym mowa w art. 477 ust. 4 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, zwanej dalej "ustawą", w tym na adres tam wskazany. Za datę złożenia zgłoszenia uważa się datę jego wpływu na adres, o którym mowa w zdaniu pierwszym. Zgłoszenie uznaje się za złożone w terminie, jeżeli wpłynie ono na wskazany adres nie później niż w dniu, w którym upływa termin przyjmowania zgłoszeń.
2. 
Zgłoszenie kandydata na członka Izby, zwane dalej "zgłoszeniem", zawiera wniosek o dopuszczenie kandydata do postępowania kwalifikacyjnego, w którym:
1)
podaje się imię i nazwisko, drugie imię - o ile kandydat je posiada, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, imiona rodziców, serię i numer dowodu osobistego, adres miejsca zameldowania kandydata, adres jego miejsca zamieszkania oraz adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres miejsca zamieszkania;
2)
opisuje się posiadane przez kandydata wykształcenie, doświadczenie oraz przebieg kariery zawodowej, odpowiadające warunkom, o których mowa w art. 474 ust. 2 pkt 2-4 ustawy.
3. 
Do zgłoszenia kandydat na członka Izby, zwany dalej "kandydatem", może dołączyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na doręczanie mu pism w postępowaniu kwalifikacyjnym przy użyciu środków komunikacji elektronicznej wraz z podaniem adresu poczty elektronicznej, pod jakim korespondencja będzie przez kandydata odbierana. Złożenie zgłoszenia bez oświadczenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, jest równoznaczne z brakiem zgody na doręczanie pism w postępowaniu kwalifikacyjnym przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
4. 
Do zgłoszenia, w celu potwierdzenia spełniania warunków, o których mowa w art. 474 ust. 2 pkt 1-6 i 8-10 ustawy, kandydat dołącza:
1)
oświadczenie o posiadaniu polskiego obywatelstwa;
2)
kopię dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów na kierunku prawo;
3)
kopię uchwały o uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu sędziowskiego, prokuratorskiego, notarialnego, adwokackiego lub radcowskiego lub kopię powołania na stanowisko sędziowskie, prokuratorskie lub stanowisko notariusza, lub kopię uchwały właściwego organu samorządu zawodowego adwokatury lub samorządu radców prawnych o wpisie odpowiednio na listę adwokatów lub radców prawnych;
4)
oświadczenie o posiadaniu minimum pięcioletniego doświadczenia zawodowego w zakresie zamówień publicznych oraz prawa cywilnego, wraz z kopią dokumentów potwierdzających to doświadczenie;
5)
oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych;
6)
oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych;
7)
aktualną informację z Krajowego Rejestru Karnego, wystawioną nie wcześniej niż 30 dni przed dniem złożenia zgłoszenia, potwierdzającą, że nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe;
8)
kopię poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli "poufne" lub wyższej albo oświadczenie o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego, o którym mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 742).
§  3. 
1. 
W przypadku gdy kandydat nie dołączył do zgłoszenia dokumentów, o których mowa w § 2 ust. 4, lub dołączone dokumenty zawierają błędy, lub w zgłoszeniu nie podał danych, o których mowa w § 2 ust. 2, lub nie zostało ono opatrzone własnoręcznym podpisem kandydata, w przypadku zgłoszenia składanego w formie pisemnej, lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem zaufanym, w przypadku zgłoszenia składanego w postaci elektronicznej, kandydat wzywany jest do uzupełnienia braków formalnych, w tym uzupełnienia lub poprawienia dokumentów lub zgłoszenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.
2. 
Kandydat składa uzupełnione lub poprawione dokumenty lub zgłoszenie w miejscu, o którym mowa w § 2 ust. 1 zdanie pierwsze. Przepisy § 2 ust. 1 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.
3. 
Niezwłocznie po upływie terminu przyjmowania zgłoszeń lub upływie terminu uzupełnienia braków formalnych komisja kwalifikacyjna powołana do przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, zwana dalej "komisją", podejmuje uchwałę o dopuszczeniu kandydata do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym.
4. 
Jeżeli kandydat nie uzupełnił w terminie braków formalnych lub złożył zgłoszenie po terminie, o którym mowa w art. 477 ust. 4 pkt 2 ustawy, komisja podejmuje uchwałę o odmowie dopuszczenia kandydata do udziału w tym postępowaniu.
5. 
Przewodniczący komisji, za pośrednictwem operatora pocztowego, w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 i 2320), zwanego dalej "operatorem pocztowym", przesyłką poleconą, za pośrednictwem posłańca albo przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, o ile kandydat złożył oświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 3, pouczając o prawie do wniesienia odwołania, terminie na jego wniesienie, organie, do którego należy je wnieść, oraz adresie, na który odwołanie powinno być wniesione, zawiadamia:
1)
kandydatów dopuszczonych do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym - o miejscu i terminie przeprowadzenia egzaminu pisemnego;
2)
pozostałych kandydatów - o odmowie dopuszczenia ich do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym, podając przyczyny odmowy dopuszczenia.
6. 
W przypadku wniesienia przez kandydata odwołania od uchwały komisji kwalifikacyjnej o odmowie dopuszczenia do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym termin 7 dni na jego wniesienie jest liczony od dnia doręczenia uchwały.
7. 
Minister właściwy do spraw gospodarki:
1)
odrzuca odwołanie złożone po upływie terminu na wniesienie odwołania albo
2)
oddala odwołanie i utrzymuje w mocy uchwałę komisji, albo
3)
uwzględnia odwołanie, zmienia uchwałę komisji i dopuszcza kandydata do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym.
8. 
Minister właściwy do spraw gospodarki niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia wniesienia odwołania, przekazuje kandydatowi rozstrzygnięcie odwołania za pośrednictwem operatora pocztowego, przesyłką poleconą, za pośrednictwem posłańca albo przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, o ile kandydat złożył oświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 3.