Tryb postępowania w sprawach o stwierdzenie prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii oraz szczegółowe zasady prowadzenia listy lekarzy weterynarii posiadających prawo wykonywania zawodu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.223.1875

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 9 grudnia 2002 r.
w sprawie trybu postępowania w sprawach o stwierdzenie prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii oraz szczegółowych zasad prowadzenia listy lekarzy weterynarii posiadających prawo wykonywania zawodu.

Na podstawie art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 187, poz. 1567) zarządza się, co następuje:
1.
Wniosek lekarza weterynarii o stwierdzenie prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii zawiera:
1)
imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz miejsce zamieszkania i adres;
2)
nazwę i numer dokumentu poświadczającego posiadanie:
a)
obywatelstwa polskiego albo
b)
obywatelstwa jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.
2.
Do wniosku, którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
odpis dyplomu lekarza weterynarii, a jeżeli dyplom ten został wydany przez uczelnię zagraniczną, również jego uwierzytelnione tłumaczenie na język polski;
2)
oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych.
1.
Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna po podjęciu uchwały stwierdzającej prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii przekazuje niezwłocznie jej odpis Krajowej Radzie Lekarsko-Weterynaryjnej.
2.
Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna po otrzymaniu odpisu uchwały, o której mowa w ust. 1, dokonuje wpisu na listę lekarzy weterynarii posiadających prawo wykonywania zawodu.
1.
Lista lekarzy weterynarii posiadających prawo wykonywania zawodu zawiera:
1)
numer wpisu nadany lekarzowi weterynarii przez Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną na liście lekarzy weterynarii;
2)
imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz miejsce zamieszkania i adres lekarza weterynarii;
3)
numer i rok wydania dyplomu lekarza weterynarii oraz nazwę uczelni wydającej ten dyplom;
4)
nazwę i siedzibę okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej oraz numer uchwały stwierdzającej prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii;
5)
datę wpisu i podpis osoby dokonującej tego wpisu;
6)
miejsce wykonywania zawodu lekarza weterynarii;
7)
adnotacje uzupełniające, dotyczące w szczególności posiadanych kwalifikacji i tytułów zawodowych oraz stopni naukowych.
2.
Lista, o której mowa w ust. 1, jest jawna i może być prowadzona w formie książkowej lub przy zastosowaniu systemów informatycznych.
1.
Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna po dokonaniu wpisu na listę lekarzy weterynarii posiadających prawo wykonywania zawodu zawiadamia o tym okręgową radę lekarsko-weterynaryjną, o której mowa w § 2 ust. 1.
2.
Po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna wydaje lekarzowi weterynarii zaświadczenie o prawie wykonywania zawodu lekarza weterynarii.
3.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
nazwę okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej, której organem jest okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna wydająca zaświadczenie;
2)
numer i datę uchwały okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej stwierdzającej prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii;
3)
imię i nazwisko oraz datę i miejsce urodzenia lekarza weterynarii;
4)
numer i datę wydania dyplomu lekarza weterynarii oraz nazwę uczelni wydającej ten dyplom;
5)
podstawę prawną wydania zaświadczenia;
6)
numer wpisu na liście lekarzy weterynarii, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1;
7)
miejsce i datę wydania zaświadczenia;
8)
podpis prezesa okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej;
9)
pieczęć urzędową okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej.
Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, dokonująca skreśleń z listy lekarzy weterynarii posiadających prawo wykonywania zawodu w przypadkach określonych w ustawie z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, zawiadamia o tym niezwłocznie wszystkie okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne.
1.
Lekarz weterynarii, wpisany na listę lekarzy weterynarii posiadających prawo wykonywania zawodu, jest obowiązany zawiadamiać okręgową radę lekarsko-weterynaryjną o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub miejsca wykonywania zawodu.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna przekazuje niezwłocznie Krajowej Radzie Lekarsko-Weterynaryjnej.
Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
Przepis § 1 ust. 1 pkt 2 lit. b stosuje się od dnia uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
_______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 19 marca 1992 r. w sprawie trybu postępowania dotyczącego stwierdzania prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii oraz zasad prowadzenia listy lekarzy weterynarii posiadających prawo wykonywania zawodu (Dz. U. Nr 27, poz. 118), które utraci moc z dniem 1 stycznia 2003 r. na podstawie art. 5 ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej oraz ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 129, poz. 1438 i Nr 154, poz. 1790 oraz z 2002 r. Nr 112, poz. 976).