Rozdział 3 - Wszczęcie postępowania. - Tryb postępowania przy ustalaniu i wypłacie zaopatrzeń emerytalnych żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1964.18.105

Akt utracił moc
Wersja od: 16 sierpnia 1968 r.

Rozdział  3.

Wszczęcie postępowania.

§  6.
Postępowanie w sprawach zaopatrzenia emerytalnego wszczyna się na wniosek zainteresowanego lub jego pełnomocnika.
§  7.
1.
Za wniosek uważa się zgłoszone na piśmie lub ustnie do protokołu żądanie przyznania świadczeń, jak również żądanie wznowienia postępowania.
2.
Wniosek powinien zawierać w szczególności imię i nazwisko zainteresowanego, datę jego urodzenia, miejsce zamieszkania, wskazanie zaopatrzenia, o które zainteresowany się ubiega, oraz podpis zainteresowanego lub jego pełnomocnika.
§  8.
1.
Za datę zgłoszenia wniosku przyjmuje się datę wpływu do właściwego organu (§ 2 lub 3) wniosku zgłoszonego na piśmie albo datę ustnego zgłoszenia wniosku do protokołu.
2.
W razie zgłoszenia wniosku za pośrednictwem poczty za datę zgłoszenia uważa się datę nadania wniosku na pocztę.
§  9.
1.
Pełnomocnikiem zainteresowanego może być każda osoba fizyczna nie ograniczona w zdolności do czynności prawnych.
2.
Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub podane przez zainteresowanego do protokołu.
3.
Przy udzielaniu informacji o sposobie załatwienia sprawy właściwy organ wojskowy może nie żądać pełnomocnictwa zainteresowanego, jeżeli w imieniu zainteresowanego występuje członek najbliższej rodziny lub domownik zainteresowanego.
4.
Pełnomocnik może działać w imieniu zainteresowanego, jeżeli sprawa nie wymaga osobistego działania zainteresowanego.
5.
Właściwy organ wojskowy nie dopuści pełnomocnika, który trudni się zawodowo zastępstwem stron nie mając odpowiednich uprawnień.
§  10.
1.
Właściwy organ wojskowy obowiązany jest do wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie przyznania zaopatrzenia emerytalnego, jeżeli złożenie wniosku o zaopatrzenie emerytalne przez osoby zainteresowane jest niemożliwe lub istotnie utrudnione.
2. 6
Do wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego właściwy wojskowy organ emerytalny obowiązany jest również:
1)
jeżeli zaopatrzenie emerytalne ma być przyznane po żołnierzach, którzy zmarli w czasie wojny lub zaginęli na terenie działań wojennych,
2)
jeżeli żołnierz lub członek rodziny zmarłego żołnierza wystąpił z wnioskiem o przyznanie odszkodowania przewidzianego w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy Sił Zbrojnych.
§  11.
1.
Organ wojskowy, który wszczął postępowanie o przyznanie zaopatrzenia emerytalnego, obowiązany jest zebrać niezwłocznie dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do odpowiedniego rodzaju zaopatrzenia.
2.
Dokumenty, których dostarczenie nie należy do obowiązków organów wojskowych, dostarczają osoby zainteresowane. Nie należy jednak żądać od zainteresowanych dokumentów, których odpisy można uzyskać z akt personalnych żołnierza.
3.
Po zebraniu dokumentów, nie później jednak niż po upływie jednego miesiąca od daty zgłoszenia wniosku lub wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie przyznania zaopatrzenia emerytalnego, właściwy organ wojskowy (§ 2) przesyła wniosek (protokół) wraz z uzyskanymi dokumentami do właściwego wojskowego organu emerytalnego. Wniosek (protokół) przesyła się w powyższym terminie nawet wówczas, gdy do niego nie dołączono wszystkich niezbędnych dokumentów, podając jednocześnie, gdzie i jakie poczyniono starania w celu uzyskania tych dokumentów.
§  12.
1.
Właściwy organ wojskowy (§ 2) zwraca się do właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o skierowanie żołnierza do komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia celem wydania orzeczenia w sprawie inwalidztwa, jeżeli żołnierz ten ubiega się o przyznanie zaopatrzenia emerytalnego z tytułu inwalidztwa; organ wojskowy przesyła równocześnie orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej o zdolności żołnierza do służby wojskowej.
2.
Jeżeli warunkiem przyznania renty rodzinnej lub dodatku do renty jest uznanie członka rodziny żołnierza (rencisty, inwalidy) za inwalidę, do komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia kieruje go wojskowy organ emerytalny, przesyłając równocześnie otrzymane zaświadczenie o stanie zdrowia zainteresowanego.
6 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 1968 r. (Dz.U.68.31.207) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 sierpnia 1968 r.