Tryb postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na pierwszy rok studiów do państwowych szkół wyższych na rok szkolny 1949/50.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.37.273

Akt utracił moc
Wersja od: 22 czerwca 1949 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 4 czerwca 1949 r.
o trybie postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na pierwszy rok studiów do państwowych szkół wyższych na rok szkolny 1949/50.

Na podstawie art. 83, 85 i 86 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządzam, co następuje:
Podstawą przyjęcia na pierwszy rok studiów na wszystkich wydziałach (oddziałach, studiach specjalnych) jest egzamin wstępny.
Doboru kandydatów na wydziały (oddziały, studia specjalne) dokonuje komisja dla doboru kandydatów.
W skład komisji wchodzą:
1)
dziekan wydziału jako przewodniczący - oraz jako członkowie:
2)
delegat Ministra Oświaty,
3)
jeden z członków rady wydziałowej, powołany przez Ministra Oświaty po wysłuchaniu opinii dziekana,
4)
przedstawiciel okręgowej komisji Związków Zawodowych (Rady Związków Zawodowych w Warszawie),
5)
przedstawiciel zarządu wojewódzkiego Związku Samopomocy Chłopskiej.

Członków komisji, wymienionych w pkt 4) i 5) niniejszego paragrafu, powołuje Minister Oświaty na wnioski wymienionych organizacji.

Ponadto Minister Oświaty może powołać do komisji jako członka przedstawiciela innego ministerstwa, które jest zainteresowane zakresem studiów danego wydziału. Powołanie następuje na wniosek właściwego ministra.

Dziekana w komisji zastępuje prodziekan, Minister Oświaty powołuje w miarę potrzeby zastępców członków komisji w tym samym trybie jak członków komisji.

W przypadku, gdy liczba kandydatów na pierwszy rok studiów danego wydziału (oddziału, studium) przekracza 300, Minister Oświaty może powołać dodatkowe komisje; dziekana jako przewodniczącego komisji zastępuje wówczas członek rady wydziałowej, powołany przez Ministra Oświaty po wysłuchaniu opinii dziekana.
Doboru kandydatów dokonuje komisja na podstawie oceny egzaminu wstępnego i kwalifikacji osobistych kandydata.

Egzamin wstępny obejmuje:

a)
egzamin pisemny - na temat związany z kierunkiem studiów;
b)
egzamin ustny - z nauki o Polsce współczesnej.

Ponadto na wydziałach (oddziałach, studiach), na których liczba miejsc została ograniczona, rady wydziałowe mogą wprowadzić następujące egzaminy:

1)
na wydziałach technicznych, na sekcjach matematycznych i fizycznych wydziałów matematyczno-przyrodniczych, na wydziałach leśnych i na wydziałach i sekcjach architektury - pisemny z matematyki,
2)
na wydziałach i sekcjach architektury - z rysunku odręcznego,
3)
w Wyższej Szkole Handlu Morskiego - pisemny z języka obcego nowożytnego.

Rady wydziałów technicznych mogą nadto wprowadzić dalszy egzamin pisemny z fizyki, a rady wydziałów lekarskich, farmaceutycznych, weterynaryjnych, rolniczych, leśnych i ogrodniczych - egzamin pisemny z chemii lub biologii.

Bez egzaminu wstępnego zostają przyjęci:
a)
absolwenci studiów wstępnych szkół wyższych, którzy złożyli egzamin końcowy z wynikiem pomyślnym i zostali zakwalifikowani na dany wydział,
b)
kandydaci do kompanii akademickich, zakwalifikowani przez Ministerstwo Obrony Narodowej,
c)
na wydziały prawne, absolwenci Oficerskiej Szkoły Prawniczej,
d)
repetenci, jeśli komisje dla doboru kandydatów uznają za usprawiedliwioną przyczynę powtarzania pierwszego roku studiów.
W przypadku, jeżeli liczba zgłoszeń przekracza ustaloną na danym wydziale (oddziale, studium) ilość miejsc, spośród kandydatów, którzy pomyślnie zdali egzamin, mają pierwszeństwo przyjęcia:
1)
dzieci robotników, chłopów małorolnych i średniorolnych,
2)
dzieci inteligencji pracującej, wykazujące się pracą społeczną, jak również osoby wymienione w art. 2 ustawy z dnia 23 lipca 1945 r. o zasiłkach i pomocy dla osób pozostałych po uczestnikach ruchu podziemnego i partyzanckiego, poległych w walkach o wyzwolenie Polski spod najazdu hitlerowskiego (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 180) i w art. 1 dekretu z dnia 13 listopada 1945 r. o zasiłkach i pomocy dla ofiar wrogów demokratycznego ustroju Polski (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 51, poz. 294 i z 1947 r. Nr 5, poz. 22) - w kolejności, ustalonej według najlepszych wyników egzaminu,
3)
inni kandydaci według kolejności wyniku egzaminu w ilości nie przekraczającej 15% wolnych miejsc w przypadku, gdy ilość osób wymienionych w pkt 1 i 2, które pomyślnie złożą egzamin, przekracza 85% miejsc wolnych na wydziale.
Podania o przyjęcie na pierwszy rok studiów winny być złożone we właściwym dziekanacie w terminie do 30 czerwca 1949 r. Jeśli kandydat z usprawiedliwionych przyczyn nie złożył podania w tym terminie dziekan w porozumieniu z delegatem Ministra Oświaty może przyjąć podanie w terminie późniejszym.
Komisje wykonują swe czynności w czasie od 1 lipca do 15 października 1949 r.
Egzaminy wstępne odbywają się w czasie od 1 do 20 września 1949 r.
Na wydziałach (oddziałach, studiach), na których ilość przyjętych nie osiągnęła ilości ustalonej, przeprowadzi się dodatkowe wpisy dla tych kandydatów, którzy ubiegali się o przyjęcie na inne wydziały (oddziały, studia) lub uczelnie w r. 1949 i nie zostali przyjęci z powodu braku miejsc oraz zdali egzamin wstępny z przedmiotów wymaganych na wydziale, na który ubiegają się o dodatkowe przyjęcie. Kandydaci ci zwolnieni są od składania powtórnych egzaminów.

Zapisy dodatkowe odbywają się od dnia 26 września do dnia 8 października 1949 r.

Regulamin komisji określi zarządzenie Ministra Oświaty.
Rozporządzenie niniejsze nie dotyczy szkół wyższych, o których mowa w art. 112 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.