Rozdział 5 - Wypłata świadczeń pieniężnych - Tryb postępowania i właściwości organów w sprawach zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych oraz uprawnionych członków ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.2107 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 lipca 2022 r.

Rozdział  5

Wypłata świadczeń pieniężnych

§  27. 
1. 
Emerytury wojskowe, wojskowe renty inwalidzkie, wojskowe renty rodzinne oraz dodatki, zasiłki i świadczenia pieniężne, o których mowa w art. 25 ustawy, wypłaca się miesięcznie z góry w dziesiątym dniu każdego miesiąca kalendarzowego, za który świadczenia przysługują.
2. 
W przypadku gdy wypłata świadczeń, o których mowa w ust. 1, wypada w dniu wolnym od pracy, świadczenia te wypłaca się w dniu poprzedzającym dzień wolny od pracy.
§  28. 
1. 
Renta rodzinna przysługująca małoletniemu wypłacana jest jego opiekunowi.
2. 
W przypadku gdy dla osoby pełnoletniej uprawnionej do emerytury lub renty rodzinnej ustanowiono opiekę lub kuratelę, emeryturę lub rentę rodzinną wypłaca się odpowiednio opiekunowi lub kuratorowi po uzyskaniu przez kuratora zezwolenia sądu na wypłatę świadczenia do jego rąk.
3. 
W przypadku gdy z akt sprawy wynika konieczność ustanowienia dla osoby uprawnionej do emerytury lub renty opiekuna lub kuratora, do czasu jego ustanowienia świadczenia te wypłaca się do rąk osoby sprawującej faktyczną opiekę, wskazanej przez właściwy organ gminy.
§  29. 
1. 
Na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej przyznającej w drodze wyjątku zaopatrzenie emerytalne właściwy wojskowy organ emerytalny podejmuje wypłatę tego świadczenia i zawiadamia o tym zainteresowanego lub jego pełnomocnika.
2. 
Zawiadomienie o wypłacie świadczenia, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
określenie wojskowego organu emerytalnego, który realizuje wypłatę świadczenia;
2)
wskazanie osoby, której dotyczy;
3)
powołanie podstawy prawnej;
4)
rodzaj świadczenia;
5)
wysokość świadczenia;
6)
okres realizacji wypłaty świadczenia;
7)
podpis i stanowisko osoby upoważnionej do wydania zawiadomienia.
§  30. 
1. 
Jeżeli do ustalenia świadczeń i ich wypłaty odrębne przepisy wymagają ustalenia równowartości w polskich złotych kwoty świadczenia zagranicznego wyrażonej w walucie obcej, zastosowanie ma kurs złotego do waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z dnia dokonywania przeliczenia, chyba że umowa międzynarodowa lub przepisy Unii Europejskiej stanowią inaczej.
2. 
Kwoty poniesionych kosztów pogrzebu wykazane w walucie obcej przelicza się według kursu, o którym mowa w ust. 1, obowiązującego na dzień zgonu.