§ 10. - Tryb legitymowania i zatrzymywania osób, dokonywania kontroli osobistej, przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach, dworcach oraz środkach transportu przez funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.56.325

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1990 r.
§  10.
1.
Funkcjonariusz, który w toku czynności wymienionych w § 1 pkt 3 ujawnił przedmioty mogące służyć popełnieniu lub pochodzące z czynu zabronionego pod groźbą kary, jest obowiązany przedmioty te zatrzymać i o zatrzymaniu sporządzić protokół w dwóch egzemplarzach.
2.
Protokół powinien zawierać:
1)
dane osobowe funkcjonariusza oraz nazwę jednostki organizacyjnej Urzędu Ochrony Państwa, w której pełni służbę,
2)
określenie rodzaju czynności, w której wyniku nastąpiło zatrzymanie przedmiotów,
3)
dane, odpowiednio, osoby, którą poddano kontroli osobistej, posiadacza bagażu albo przedstawiciela przewoźnika i właściciela ładunku,
4)
szczegółowy opis przedmiotów, o których mowa w ust. 1, ujawnionych w toku czynności,
5)
sposób zabezpieczenia przedmiotów,
6)
podpisy funkcjonariusza oraz osoby, o której mowa w pkt 3.
3.
Zatrzymane przedmioty wraz z oryginałem protokołu funkcjonariusz przekazuje niezwłocznie kierownikowi jednostki organizacyjnej Urzędu Ochrony Państwa, w której pełni służbę. Drugi egzemplarz protokołu otrzymuje jako pokwitowanie osoba, o której mowa w ust. 2 pkt 3.
4.
Do dalszego toku postępowania w związku z ujawnieniem przedmiotów określonych w ust. 1 stosuje się przepisy Kodeksu postępowania karnego.