§ 2. - Tryb i zasady zwalniania kandydatów na przewodniczących i zastępców przewodniczących kolegiów karno-administracyjnych przy prezydiach rad narodowych od obowiązku posiadania ukończonych studiów prawniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.15.80

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lutego 1959 r.
§  2.
1.
Osoby nie posiadające ukończonych studiów prawniczych, lecz odpowiadające co najmniej wymaganiom określonym w § 1 ust. 1 pkt 1, mogą być wybrane na stanowisko przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego kolegium przy prezydium wojewódzkiej rady narodowej i rady narodowej miasta podzielonego na dzielnice po zwolnieniu ich przez Ministra Spraw Wewnętrznych od obowiązku posiadania ukończonych studiów prawniczych.
2.
Z wnioskiem o zwolnienie występuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub rady narodowej miasta podzielonego na dzielnice co najmniej na 4 tygodnie przed dniem wyborów do kolegium wymienionego w ust. 1.
3.
W uzasadnieniu wniosku o zwolnienie należy podać dokładne dane o poszczególnych kandydatach dotyczące zwłaszcza:
1)
posiadanego wykształcenia,
2)
stażu pracy i zajmowanych stanowisk w administracji państwowej,
3)
znajomości zasad prawa karno-administracyjnego i umiejętności stosowania przepisów tego prawa,
4)
działalności społecznej.
4.
W razie odmowy zwolnienia kandydata od obowiązku posiadania ukończonych studiów prawniczych prezydium wymienione w ust. 2 przedstawia bezzwłocznie Ministrowi Spraw Wewnętrznych nowego kandydata, jeżeli nie odpowiada on wymaganiom przewidzianym w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym.