§ 1. - Tryb i zasady zwalniania kandydatów na przewodniczących i zastępców przewodniczących kolegiów karno-administracyjnych przy prezydiach rad narodowych od obowiązku posiadania ukończonych studiów prawniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.15.80

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lutego 1959 r.
§  1.
1.
Kandydaci na przewodniczącego i zastępcę przewodniczącego kolegium przy prezydium powiatowej (miasta stanowiącego powiat miejski) i dzielnicowej rady narodowej oraz rady narodowej osiedla i miasta nie stanowiącego powiatu miejskiego mogą być zwolnieni od obowiązku posiadania ukończonych studiów prawniczych, jeżeli:
1)
posiadają wykształcenie średnie i co najmniej 1 rok pracy w jednostce organizacyjnej prezydium rady narodowej dla spraw karno-administracyjnych albo
2)
posiadają wykształcenie podstawowe i co najmniej 3 lata pracy w jednostce organizacyjnej prezydium rady narodowej dla spraw karno-administracyjnych i posiadają znajomość zasad prawa karno-administracyjnego.
2.
Wyjątkowo, o ile wymienieni wyżej kandydaci nie odpowiadają wymaganiom określonym w ust. 1 pkt 1 i 2, mogą oni być zwolnieni od obowiązku posiadania ukończonych studiów prawniczych jeżeli posiadają wykształcenie w zakresie szkoły podstawowej i pełnili obowiązki członków kolegium w okresie dwóch poprzednich kadencji, wykazując się aktywną pracą i znajomością zasad prawa karno-administracyjnego.
3.
Zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 2, w granicach upoważnienia Ministra Spraw Wewnętrznych udziela kierownik urzędu spraw wewnętrznych prezydium wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej.
4.
Z wnioskiem o zwolnienie występuje prezydium powiatowej (miasta stanowiącego powiat miejski) i dzielnicowej rady narodowej co najmniej na 4 tygodnie przed dniem wyborów do kolegium wymienionego w ust. 1.
5.
Kierownik urzędu spraw wewnętrznych zawiadamia prezydium o zwolnieniu lub odmowie zwolnienia co najmniej na 2 tygodnie przed dniem wyborów.
6.
W razie odpowiedzi odmownej stosuje się odpowiednio przepisy § 2 ust. 4 niniejszego rozporządzenia.