§ 2. - Tryb i zasady zatrudniania cudzoziemców przy realizacji usług eksportowych świadczonych przez jednostki zagraniczne w Polsce.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.43.189

Akt utracił moc
Wersja od: 25 maja 1992 r.
§  2.
1.
Jednostka zagraniczna przed przystąpieniem do realizacji umowy o dzieło składa w wojewódzkim urzędzie pracy właściwym dla miejsca realizacji tej umowy wniosek, wraz z kopią umowy, o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemców mających realizować tę umowę. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Zezwolenia na pracę cudzoziemców, zwane dalej "zezwoleniami", wydaje wojewódzki urząd pracy, uwzględniając sytuację na rynku pracy i opinię wojewódzkiej rady zatrudnienia oraz określając rozmiar i strukturę zawodową tego zatrudnienia.
3.
Zezwolenie dotyczy wykonywania pracy w ramach konkretnie oznaczonej umowy o dzieło, w określonym czasie i miejscu.
4.
Zezwolenia mogą być udzielane na pracę cudzoziemców posiadających specjalistyczne kwalifikacje zawodowe niezbędne do wykonywania prac określonych umową o dzieło; w szczególnie uzasadnionych przypadkach zezwolenia mogą dotyczyć również pracy cudzoziemców niewykwalifikowanych.
5.
Zezwolenie może być wydane dla realizacji określonej umowy o dzieło na okres do 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 24 miesięcy.
6.
Zezwolenie na pracę cudzoziemców na stanowiskach kierowniczych, nadzoru technicznego oraz administracyjnych może być wydane na pełny okres realizacji dzieła określonego w umowie.
7.
Zezwolenie może być udzielone, jeżeli wynagrodzenie cudzoziemców nie będzie niższe od wynagrodzenia przysługującego za wykonanie porównywalnej pracy polskim pracownikom.
8.
Na podstawie zezwolenia wojewódzki urząd pracy wydaje cudzoziemcom imienne zaświadczenie o prawie do wykonywania pracy w oparciu o wykaz pracowników, sporządzony przez jednostkę zagraniczną. Wzory wykazu pracowników oraz imiennego zaświadczenia stanowią załączniki nr 2 i 3 do rozporządzenia.