§ 15. - Tryb i warunki udzielania przez domy maklerskie, banki prowadzące działalność maklerską i banki prowadzące rachunki papierów wartościowych pożyczek na nabycie papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.71.641

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 2005 r.
§  15.
1.
W przypadku żądania przez dom maklerski zwrotu udzielonej pożyczki, pożyczkobiorca jest zobowiązany do dokonania zwrotu w terminie i zgodnie z zasadami określonymi w ramowej umowie pożyczki albo w umowie, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 2.
2.
W przypadku gdy pożyczkobiorca nie spełni w terminie żądania, o którym mowa w ust. 1, dom maklerski jest obowiązany do realizacji zabezpieczenia pożyczki w sposób określony w ramowej umowie pożyczki albo w umowie, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 2. Obowiązek ten powstaje odpowiednio także w przypadku częściowego spełnienia żądania, o którym mowa w ust. 1.
3.
W przypadku gdy, zgodnie z ramową umową pożyczki albo umową, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, realizacja zabezpieczenia polega na sprzedaży papierów wartościowych stanowiących przedmiot zabezpieczenia, dom maklerski, w dacie wymagalności wierzytelności o zwrot pożyczki, wystawia zlecenie sprzedaży papierów wartościowych stanowiących przedmiot zabezpieczenia. Środki pieniężne pochodzące z wykonania tego zlecenia są wykorzystywane przez dom maklerski na zaspokojenie roszczeń tego domu maklerskiego wynikających z umowy pożyczki, w wysokości pozwalającej na ich zaspokojenie.
4.
W przypadku gdy, zgodnie z ramową umową pożyczki albo umową, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, realizacja zabezpieczenia polega na przejęciu na własność przez pożyczkodawcę papierów wartościowych stanowiących przedmiot zabezpieczenia, dom maklerski, w dacie wymagalności wierzytelności o zwrot pożyczki, występuje do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o udzielenie zezwolenia na przeniesienie papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu poza rynkiem regulowanym. Po uzyskaniu zezwolenia i na określonych w nim warunkach, dom maklerski niezwłocznie przenosi papiery wartościowe stanowiące przedmiot zabezpieczenia, których wartość pozwala na zaspokojenie roszczeń domu maklerskiego wynikających z umowy pożyczki, z rachunku papierów wartościowych pożyczkobiorcy na własny rachunek papierów wartościowych.