Dział 5 - Tryb i warunki postępowania w przypadku zabezpieczenia wierzytelności na towarach giełdowych - Tryb i warunki postępowania towarowych domów maklerskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.165.1352

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 lipca 2019 r.

Dział  V

Tryb i warunki postępowania w przypadku zabezpieczenia wierzytelności na towarach giełdowych

§  56. 
1. 
Towarowy dom maklerski podejmuje czynności związane z ustanowieniem zabezpieczenia wierzytelności na towarach giełdowych wyłącznie po uprzednim przyjęciu od klienta pisemnego oświadczenia, że:
1)
istnieje nieprzedawniona wierzytelność pieniężna lub niepieniężna, wynikająca z określonego stosunku prawnego;
2)
forma zabezpieczenia wierzytelności oraz sposób zaspokojenia wierzyciela z przedmiotu zabezpieczenia odpowiadają wymaganiom przewidzianym w przepisach prawa;
3)
przedmiotem zabezpieczenia wierzytelności są towary giełdowe, zapisane na rachunku transakcji giełdowych lub w rejestrze ewidencyjnym klienta.
2.  1
 Stwierdzenie okoliczności, o których mowa w ust. 1, następuje także na podstawie stanu rachunku transakcji giełdowych lub rejestru ewidencyjnego klienta oraz przedstawionej umowy o ustanowieniu zabezpieczenia i dokumentu, z którego wynika zabezpieczona wierzytelność. W towarowym domu maklerskim pozostawia się kopię umowy o ustanowieniu zabezpieczenia, zaopatrzoną w podpis upoważnionego pracownika towarowego domu maklerskiego oraz datę.
3. 
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, może być złożone w formie pisemnej albo za pomocą elektronicznych nośników informacji.
§  57. 
1. 
Towarowy dom maklerski może odmówić podjęcia określonej czynności związanej z ustanowieniem zabezpieczenia wierzytelności w przypadku powzięcia uzasadnionych wątpliwości wskazujących, że umowy, o których mowa w § 56 ust. 2, mają na celu obejście przepisów prawa.
2. 
Towarowy dom maklerski odmawia podjęcia czynności wskazanych w ust. 1, gdy umowy, o których mowa w § 56 ust. 2, są sprzeczne z przepisami prawa.
3. 
Odmowa, o której mowa w ust. 1 lub 2, powinna być sporządzona w formie pisemnej albo za pomocą elektronicznych nośników informacji i powinna zawierać uzasadnienie. Przed dostarczeniem klientowi odmowy towarowy dom maklerski powinien mu umożliwić złożenie wyjaśnień w formie ustnej, pisemnej lub za pomocą elektronicznych nośników informacji.
§  58. 
Podejmowanie przez towarowy dom maklerski czynności związanych z ustanowieniem na towarach giełdowych zabezpieczenia wierzytelności w innej formie i w inny sposób niż wskazane w § 59-66 jest dopuszczalne, jeżeli nie narusza to przepisów prawa, a forma tego zabezpieczenia oraz sposób wykonywania przez towarowy dom maklerski tych czynności zostały szczegółowo określone odpowiednio w regulaminie, o którym mowa w § 3, 7 lub 8.
§  59. 
1. 
W przypadku gdy zabezpieczenie wierzytelności polega na ustanowieniu zastawu na określonej liczbie lub ilości towarów giełdowych zapisanych na rachunku transakcji giełdowych lub w rejestrze ewidencyjnym klienta (zastawcy), towarowy dom maklerski, po otrzymaniu umowy zastawu i złożeniu przez klienta w formie pisemnej lub za pomocą elektronicznych nośników informacji dyspozycji blokady zastawionych towarów giełdowych, dokonuje blokady praw majątkowych na rachunku transakcji giełdowych zastawcy lub blokady towarów giełdowych, o których mowa w art. 2 pkt 2 lit. b lub c ustawy, w rejestrze ewidencyjnym zastawcy.
2. 
W przypadku gdy zabezpieczenie wierzytelności polega na ustanowieniu zastawu rejestrowego na podstawie ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz. U. Nr 149, poz. 703, z 1997 r. Nr 121, poz. 769, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 oraz z 2000 r. Nr 48, poz. 554, Nr 60, poz. 702 i Nr 114, poz. 1193), zwanej dalej "ustawą o zastawie rejestrowym", towarowy dom maklerski dokonuje blokady towarów giełdowych po otrzymaniu dokumentów, o których mowa w ust. 1, oraz odpisu z rejestru zastawów, stanowiącego dowód wpisu.
§  60. 
Towarowy dom maklerski jest obowiązany do utrzymywania blokady obciążonych zastawem towarów giełdowych przez okres wynikający z umowy zastawu.
§  61. 
1. 
Towarowy dom maklerski prowadzący rachunek transakcji giełdowych, na którym są zapisane prawa majątkowe obciążone zastawem, lub rejestr ewidencyjny, w którym są zapisane towary giełdowe, o których mowa w art. 2 pkt 2 lit. b lub c ustawy, obciążone zastawem, w braku odmiennych postanowień umowy zastawu, przekazuje do dyspozycji zastawnika, w sposób przez niego wskazany, pożytki z tych towarów giełdowych. W zakresie obowiązku zastawnika określonego w art. 319 Kodeksu cywilnego towarowy dom maklerski może, na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez zastawnika, dokonać rozliczenia wobec zastawcy z pobranych pożytków.
2. 
W przypadku gdy dłużnik z towarów giełdowych obciążonych zastawem przekazuje towarowemu domowi maklerskiemu, o którym mowa w ust. 1, świadczenie główne, do którego jest zobowiązany z tych towarów giełdowych, towarowy dom maklerski dokonuje blokady na rachunku pieniężnym zastawcy otrzymanych z tego tytułu środków pieniężnych. Środki pieniężne podlegają blokadzie do czasu wykonania uprawnień przysługujących zastawcy lub zastawnikowi. Środki pieniężne pochodzące ze spełnienia świadczenia przez dłużnika z zastawionych towarów giełdowych mogą być wypłacone wyłącznie do rąk zastawcy i zastawnika łącznie albo na żądanie jednego z nich powinny zostać złożone do depozytu sądowego.
§  62. 
Towarowy dom maklerski znosi blokadę niezwłocznie po powzięciu informacji o wygaśnięciu zastawu.
§  63. 
1. 
W przypadku pozaegzekucyjnego sposobu zaspokojenia zastawnika, polegającego na przejęciu towarów giełdowych na własność w trybie i na warunkach określonych w ustawie o zastawie rejestrowym, towarowy dom maklerski przenosi prawa majątkowe na rachunek transakcji giełdowych zastawnika lub towary giełdowe, o których mowa w art. 2 pkt 2 lit. b lub c ustawy, do rejestru ewidencyjnego zastawnika, niezwłocznie po otrzymaniu żądania złożonego przez zastawnika w formie pisemnej lub za pomocą elektronicznych nośników informacji, zgłoszonego w dacie wymagalności wierzytelności zabezpieczonej zastawem.
2. 
W przypadku gdy przeniesienie towarów giełdowych w celu zaspokojenia zastawnika następuje według przepisów o postępowaniu egzekucyjnym, towarowy dom maklerski podejmuje czynności określone w ust. 1, na żądanie komornika prowadzącego egzekucję z zastawionych towarów giełdowych.
§  64. 
1. 
W przypadku gdy zaspokojenie zastawnika następuje według przepisów o postępowaniu egzekucyjnym i polega na sprzedaży towarów giełdowych na giełdzie, towarowy dom maklerski realizuje zlecenie sprzedaży towarów giełdowych zastawcy, złożone przez komornika w formie pisemnej lub za pomocą elektronicznych nośników informacji, po uprzednim dokonaniu przez niego zajęcia zastawionych praw majątkowych na rachunku transakcji giełdowych zastawcy lub towarów giełdowych, o których mowa w art. 2 pkt 2 lit. b lub c ustawy, w rejestrze ewidencyjnym zastawcy, do wysokości egzekwowanej należności wraz z kosztami egzekucyjnymi.
2. 
Towarowy dom maklerski niezwłocznie przekazuje do dyspozycji komornika, w sposób wskazany przez niego w zleceniu, o którym mowa w ust. 1, środki pieniężne pochodzące z realizacji tego zlecenia.
§  65. 
Po wygaśnięciu zastawu towarowy dom maklerski nie może podejmować czynności, o których mowa w § 63 i 64.
§  66. 
Przepisy § 63 ust. 2 oraz § 64 stosuje się odpowiednio do postępowania towarowego domu maklerskiego w przypadku zaspokojenia wierzyciela z towarów giełdowych dłużnika, w ramach prowadzonej egzekucji, która nie wynika z ustanowionego zastawu.
1 § 56 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 lipca 2019 r. (Dz.U.2019.1338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2019 r.