Oddział 2 - Blokada maklerskich instrumentów finansowych - Tryb i warunki postępowania firm inwestycyjnych oraz banków powierniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.2.8

Akt utracił moc
Wersja od: 5 stycznia 2006 r.

Oddział  2

Blokada maklerskich instrumentów finansowych

§  102.
W przypadku gdy zabezpieczenie wierzytelności polega na ustanowieniu na prowadzonym dla klienta (dłużnika) rachunku blokady określonej liczby maklerskich instrumentów finansowych, połączonej z ustanowieniem nieodwołalnego pełnomocnictwa dla osoby uprawnionej z tytułu blokady (wierzyciela) do sprzedaży zablokowanych maklerskich instrumentów finansowych i zaspokojenia się z uzyskanych w ten sposób środków pieniężnych, firma inwestycyjna, po otrzymaniu umowy o ustanowieniu blokady i złożeniu przez klienta dyspozycji blokady w formie pisemnej lub za pomocą elektronicznych nośników informacji, dokonuje blokady na rachunku klienta. Regulamin świadczenia usług maklerskich może określać dodatkowe warunki ustanawiania takich pełnomocnictw.
§  103.
Firma inwestycyjna jest obowiązana do utrzymywania blokady maklerskich instrumentów finansowych przez okres wynikający z umowy o ustanowieniu blokady.
§  104.
1.
W okresie utrzymywania blokady firma inwestycyjna nie może wykonywać poleceń klienta dotyczących:
1)
zniesienia blokady;
2)
zbycia zablokowanych maklerskich instrumentów finansowych;
3)
przeniesienia zablokowanych maklerskich instrumentów finansowych.
2.
Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się w przypadku:
1)
przeniesienia maklerskich instrumentów finansowych, będących przedmiotem blokady, z zachowaniem blokady, jeżeli przeniesienie jest wynikiem realizacji postanowień umowy ustanawiającej blokadę;
2)
o którym mowa w art. 89 ust. 4 ustawy.
3.
Wykonanie przez firmę inwestycyjną innych, niż wymienione w ust. 1, dyspozycji klienta dotyczących zablokowanych maklerskich instrumentów finansowych może nastąpić wyłącznie w zakresie określonym w umowie o ustanowieniu blokady.
§  105.
Firma inwestycyjna prowadząca dla klienta rachunek, na którym są zapisane zablokowane maklerskie instrumenty finansowe, w braku odmiennych postanowień umowy o ustanowieniu blokady przekazuje do dyspozycji klienta, w sposób przez niego wskazany, pożytki z tych instrumentów, w szczególności dywidendy, odsetki lub inne świadczenia pieniężne spełniane na rzecz klienta przez dłużnika z maklerskich instrumentów finansowych.
§  106.
1.
W dacie wymagalności wierzytelności zabezpieczonej blokadą lub w najbliższym możliwym dniu, w którym wykonanie zlecenia jest możliwe, firma inwestycyjna przyjmuje do wykonania zlecenie sprzedaży maklerskich instrumentów finansowych, złożone przez wierzyciela na podstawie pełnomocnictwa udzielonego mu przez klienta w zawartej umowie o ustanowieniu blokady.
2.
Firma inwestycyjna niezwłocznie przekazuje do dyspozycji wierzyciela, w sposób wskazany przez niego w zleceniu, o którym mowa w ust. 1, środki pieniężne pochodzące z wykonania tego zlecenia w wysokości pozwalającej na zaspokojenie roszczeń wierzyciela, wynikających z umowy.
3.
Po upływie ustalonego w umowie okresu utrzymywania blokady, firma inwestycyjna nie może przyjąć do wykonania zlecenia, o którym mowa w ust. 1.
4.
Do trybu postępowania firmy inwestycyjnej wykonującej zlecenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia.
§  107.
1.
Firma inwestycyjna znosi blokadę w przypadku:
1)
blokady bezterminowej, ustanowionej do odwołania lub do czasu wykonania zobowiązania zabezpieczonego blokadą - niezwłocznie po złożeniu przez wierzyciela, w formie pisemnej lub za pomocą elektronicznych nośników informacji, dyspozycji zniesienia blokady lub po złożeniu w takiej samej formie dyspozycji zniesienia blokady przez klienta, za zgodą wierzyciela wyrażoną w formie pisemnej lub za pomocą elektronicznych nośników informacji;
2)
blokady terminowej, nieodwołalnej - w dniu następującym po upływie okresu utrzymywania blokady ustalonego w umowie;
3)
określonym w § 106 ust. 1 - niezwłocznie po złożeniu zlecenia sprzedaży maklerskich instrumentów finansowych.
2.
Zniesienie blokady może dotyczyć części zablokowanych maklerskich instrumentów finansowych.
3.
W przypadku gdy zablokowane maklerskie instrumenty finansowe są zapisane na rachunku papierów wartościowych prowadzonym przez bank powierniczy, zniesienie blokady następuje niezwłocznie po otrzymaniu przez bank dokumentów potwierdzających złożenie zlecenia sprzedaży, o którym mowa w § 106 ust. 1.
§  108.
W przypadku gdy maklerskie instrumenty finansowe, będące zabezpieczeniem wierzytelności, są zapisane na rachunku papierów wartościowych prowadzonym przez bank powierniczy, kopię umowy o ustanowieniu blokady i złożeniu przez klienta dyspozycji blokady bank przekazuje do firmy inwestycyjnej świadczącej na rzecz klienta usługi brokerskie lub usługi polegające na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia derywatów.
§  109.
Przepisy oddziału stosuje się odpowiednio do trybu postępowania firmy inwestycyjnej w przypadku ustanawiania blokady na maklerskich instrumentach finansowych niedopuszczonych do obrotu zorganizowanego, jeżeli konstrukcja tych instrumentów umożliwia ustanowienie na nich blokady.