Oddział 6 - Zawieranie przez firmę inwestycyjną transakcji bezpośrednio z dającym zlecenie - Tryb i warunki postępowania firm inwestycyjnych oraz banków powierniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.2.8

Akt utracił moc
Wersja od: 5 stycznia 2006 r.

Oddział  6

Zawieranie przez firmę inwestycyjną transakcji bezpośrednio z dającym zlecenie

§  75.
1.
Firma inwestycyjna może wykonywać zlecenia nabycia lub zbycia papierów wartościowych, dopuszczonych do obrotu zorganizowanego, poprzez zawieranie na własny rachunek transakcji bezpośrednich z dającym zlecenie, o ile klient w umowie o świadczenie usług brokerskich wyraził zgodę na taki sposób wykonywania składanych przez niego zleceń.
2.
Firma inwestycyjna może wykonać zlecenie nabycia lub zbycia dopuszczonych do obrotu zorganizowanego maklerskich instrumentów finansowych, innych niż wskazane w ust. 1, poprzez zawarcie na własny rachunek umowy sprzedaży z dającym zlecenie, o ile klient w odpowiedniej umowie o świadczenie usług polegających na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia tych maklerskich instrumentów finansowych wyraził zgodę na taki sposób wykonywania składanych przez niego zleceń.
3.
Firma inwestycyjna może wykonać zlecenie nabycia lub zbycia maklerskich instrumentów finansowych innych niż wskazane w ust. 1 i 2 poprzez zawarcie na własny rachunek umowy sprzedaży z dającym zlecenie, o ile klient w odpowiedniej umowie o świadczenie usług polegających na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia tych maklerskich instrumentów finansowych wyraził zgodę na taki sposób wykonywania składanych przez niego zleceń.
4.
Firma inwestycyjna prowadzi listę instrumentów finansowych, które mogą być przedmiotem zleceń wykonywanych w sposób, o którym mowa w ust. 1-3, oraz udostępnia ją do wiadomości klientów. Sposób prowadzenia listy i jej udostępniania do wiadomości klientów określa odpowiedni regulamin świadczenia usług polegających na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia danych maklerskich instrumentów finansowych.
5.
Do zleceń, o których mowa w ust. 1-3, stosuje się odpowiednio przepisy § 37, § 38 ust. 5 i § 39-41.
§  76.
1.
W przypadku transakcji bezpośredniej lub transakcji, o której mowa w § 75 ust. 2, cena maklerskiego instrumentu finansowego powinna odzwierciedlać aktualne warunki rynkowe dla danego instrumentu, z zastrzeżeniem § 77.
2.
Cena danego maklerskiego instrumentu finansowego może być różnicowana w zależności od rozmiaru transakcji.
3.
Firma inwestycyjna ustala w zawartej z klientem umowie, o której mowa w § 75 ust. 1, 2 lub 3, sposób i terminy dokonywania płatności za maklerskie instrumenty finansowe nabywane w wyniku transakcji bezpośredniej lub transakcji, o której mowa w § 75 ust. 2 lub 3, oraz dostarczania maklerskich instrumentów finansowych, będących przedmiotem takich transakcji.
4.
Firma inwestycyjna ustala w umowie, o której mowa w § 75 ust. 1, 2 lub 3, limit maksymalnej wysokości należności firmy inwestycyjnej od klienta z tytułu transakcji bezpośrednich oraz transakcji, o których mowa w § 75 ust. 2 lub 3. Przepis § 46 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  77.
1.
W przypadku gdy przedmiotem transakcji bezpośrednich mają być papiery wartościowe dopuszczone do obrotu zorganizowanego, których wartość rynkowa wynosi nie mniej niż 100.000.000 euro oraz spełniają co najmniej jeden z następujących warunków:
1)
dzienna średnia wartość obrotów danym papierem wartościowym na danym krajowym rynku regulowanym lub alternatywnym systemie obrotu wynosi nie mniej niż 250.000 euro,
2)
dzienna średnia liczba transakcji danym papierem wartościowym na danym krajowym rynku regulowanym lub alternatywnym systemie obrotu wynosi nie mniej niż 50

- firma inwestycyjna obowiązana jest upowszechniać w sposób ciągły (kwotować) ceny kupna i sprzedaży, po jakich transakcje te mogą być zawierane wraz ze wskazaniem wielkości zleceń, które mają być realizowane po tych cenach.

2.
Wielkości, o których mowa w ust. 1, ustala się na podstawie danych za rok kalendarzowy poprzedzający rok, w którym następuje upowszechnienie informacji o ofercie firmy inwestycyjnej, oraz przy zastosowaniu średniego kursu euro ustalanego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień tego roku kalendarzowego.
3.
W przypadku gdy dane papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu zorganizowanego w roku kalendarzowym, w którym następuje upowszechnienie informacji o ofercie firmy inwestycyjnej, wielkości, o których mowa w ust. 1, ustala się na podstawie danych za miesiąc kalendarzowy poprzedzający miesiąc, w którym następuje upowszechnienie informacji o ofercie firmy inwestycyjnej, oraz przy zastosowaniu średniego kursu euro ustalanego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień tego miesiąca kalendarzowego.
4.
W przypadku gdy dany papier wartościowy jest dopuszczony do obrotu na kilku krajowych rynkach regulowanych albo do kilku alternatywnych systemów obrotu albo do obrotu na krajowym rynku regulowanym i do alternatywnego systemu obrotu, obowiązek, o którym mowa w ust. 1, powstaje, jeżeli spełnia on warunki, o których mowa w ust. 1, co najmniej na jednym z tych rynków lub systemów.
5.
Firma inwestycyjna prowadzi listę papierów wartościowych, spełniających łącznie warunki wskazane w ust. 1, które mogą być przedmiotem transakcji bezpośrednich, zawieranych w związku z kwotowaniem przez firmę inwestycyjną.
6.
Ceny, o których mowa w ust. 1, powinny odzwierciedlać aktualne warunki rynkowe dla danego papieru wartościowego. Ceny, o których mowa w ust. 1, mogą być różnicowane w zależności od rozmiaru transakcji.
7.
Firma inwestycyjna obowiązana jest zawierać transakcje bezpośrednie w zakresie papierów wartościowych wpisanych na listę, o której mowa w ust. 5, wyłącznie po cenach kwotowanych.
8.
Firma inwestycyjna kwotując ceny papierów wartościowych na zasadach określonych w ust. 1, może:
1)
określić grupę klientów (nieprofesjonalni lub profesjonalni), do których kieruje usługę polegającą na wykonywaniu zleceń poprzez zawieranie transakcji bezpośrednich;
2)
określić wielkość oferty kupna lub sprzedaży danego papieru wartościowego, jaką może zrealizować po danej cenie;
3)
określić liczbę zleceń, którą może zrealizować dla jednego klienta.
9.
Informacje określone przez firmę inwestycyjną zgodnie z ust. 8 upowszechniane są w sposób przyjęty dla kwotowania cen papierów wartościowych.
10.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli wymaga tego bezpieczeństwo obrotu lub interes jego uczestników, firma inwestycyjna może zawiesić kwotowania. Informacje obejmujące przyczynę zawieszenia oraz, w miarę możliwości, planowany termin wznowienia kwotowań upowszechniane są w sposób przyjęty dla kwotowania cen papierów wartościowych.
11.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli firma inwestycyjna zawiera w zakresie danych papierów wartościowych transakcje bezpośrednie, które spełniają następujące warunki:
1)
ich łączna miesięczna wartość stanowi mniej niż 5 % łącznej miesięcznej wartości wszystkich transakcji zawieranych przez tę firmę inwestycyjną w związku ze świadczeniem usług polegających na wykonywaniu zleceń nabycia lub zbycia danych papierów wartościowych i
2)
ich łączna liczba wynosi mniej niż 20.
12.
Wielkości, o których mowa w ust. 11, oblicza się według danych za miesiąc kalendarzowy poprzedzający miesiąc, w którym upowszechniona miałaby być informacja o ofercie firmy inwestycyjnej.
13.
Firma inwestycyjna, która zgodnie z ust. 11, zamierza zaprzestać upowszechniania kwotowań, obowiązana jest niezwłocznie upowszechnić informację o tym zamiarze w sposób przyjęty dla kwotowania cen papierów wartościowych.
§  78.
1.
Ceny, o których mowa w § 77 ust. 1, są upowszechniane w formie przekazu elektronicznego, w tym przekazywane do agencji informacyjnej, o której mowa w art. 58 ust. 1 ustawy o ofercie publicznej.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy firma inwestycyjna przekazuje ceny, o których mowa w § 77 ust. 1, spółce prowadzącej krajowy rynek regulowany lub firmie inwestycyjnej organizującej alternatywny system obrotu, w celu ich publikacji.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do wycofywania oferty przez firmę inwestycyjną.
§  79.
1.
Zawarcie przez firmę inwestycyjną transakcji bezpośredniej lub transakcji, o której mowa w § 75 ust. 2, nie może doprowadzić do wykonania zlecenia na warunkach gorszych niż warunki, na jakich to zlecenie mogłoby zostać wykonane przez zawarcie transakcji w obrocie zorganizowanym.
2.
Przez warunki, o których mowa w ust. 1, rozumie się w szczególności cenę, koszty transakcji, wielkość zlecenia, prawdopodobieństwo i czas zawarcia transakcji oraz prawdopodobieństwo i czas jej rozliczenia.
3.
Klient może odpowiednio w umowie, o której mowa w § 75 ust. 1 lub 2, wskazać inne niż określone w ust. 2 warunki, które powinny być brane przez firmę inwestycyjną pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zawarciu transakcji bezpośredniej albo transakcji, o której mowa w § 75 ust. 2, lub określić, który z warunków, o których mowa w ust. 2, nie powinien być brany pod uwagę.
4.
Zawarcie przez firmę inwestycyjną transakcji, o której mowa w § 75 ust. 3, nie może doprowadzić do wykonania zlecenia na warunkach gorszych niż warunki, na jakich to zlecenie mogłoby zostać wykonane przez zawarcie transakcji na rynku lub z podmiotem wskazanym na liście, o której mowa w § 4 ust. 2 pkt 11. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
5.
Firma inwestycyjna, na żądanie klienta, wskazuje okoliczności, które były podstawą podjęcia decyzji o wykonaniu zlecenia poprzez zawarcie transakcji bezpośredniej lub w sposób, o którym mowa w § 75 ust. 2 lub 3.
§  80.
1.
Firma inwestycyjna zawierająca transakcje bezpośrednie obowiązana jest upowszechniać informacje o tych transakcjach niezwłocznie po ich zawarciu.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, zawierają:
1)
wskazanie maklerskiego instrumentu finansowego;
2)
liczbę maklerskich instrumentów finansowych, które były przedmiotem transakcji;
3)
cenę maklerskiego instrumentu finansowego;
4)
datę i czas zawarcia transakcji.
3.
Do upowszechniania informacji o zawartych transakcjach stosuje się odpowiednio przepis § 78.
4.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli wymaga tego bezpieczeństwo obrotu lub interes jego uczestników, firma inwestycyjna może podjąć decyzję o opóźnieniu lub zawieszeniu upowszechniania informacji, o których mowa w ust. 1, zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie świadczenia usług brokerskich.